ՍՈւ-30ՍՄ ձեռք բերելու շուրջ Հայաստանը բանակցում է 2012 թվականից. Իգոր Կոնովալով
Օրերս Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հրապարակել էր ռուսական ՍՈւ-30ՍՄ կործանիչի խցիկում արված լուսանկար, որից հետո ռազմական փորձագետները հայտարարեցին, որ այդկերպ վարչապետը հայտարարել է 4-րդ սերնդի ռուսական բազմաթիրախ կործանիչներ ձեռք բերելու շուրջ բանակցությունների մեկնարկի մասին:
Ինչպես փոխանցում է РУСАРМИНФО-ն, խոսելով Երևանին ՍՈւ-30ՍՄ մատակարարելու մասին՝ ռուսական ռազմական փորձագետ Իվան Կոնովալովը նշել է, որ այդ հարցի շուրջ բանակցությունները ընթանում են դեռ 2012 թվականից:
«Մենք քաջ գիտակցում ենք, որ ՍՈւ-30ՍՄ-ները չեն կարող մատակարարվել բարեկամական ռազմական մատակարարումների, Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև ռազմական համագործակցության շրջանակներում: Այստեղ Երևանի կողմից անհրաժեշտ են ֆինանսական ծախսեր: Երբ դա դառնա հնարավոր, կարծում եմ, որևէ հարց չի առաջանա: դրանք կմատակարարվեն՝ ընդ որում՝ ամենավերջին մոդիֆիկացիաները», - ասել է ռազմական փորձագետը:
Նրա կարծիքով՝ ՍՈւ-30ՍՄ կործանիչների մատակարարումը Հայաստանին կարող է տեղի ունենալ մինչև 2024 թվականը:

Со стороны Еревана нужны будут финансовые затраты: Коновалов - о поставках истребителей Су-30СМ
На днях премьер-министр Армении Никол Пашинян после возвращения из Арцаха в Ереван выложил на своей странице в Facebook фотографию, сделанную в кабине самолета Су-30СМ. В своей публикации глава правительства назвал российский истребитель одним из лучших в мире, после чего военные эксперты заявили, что таким образом премьер анонсировал начало переговоров по поставкам Армении российских многоцелевых истребителей четвертого поколения.
Как передает РУСАРМИНФО, говоря о возможных поставках Су-30СМ Еревану, российский военный эксперт Иван Коновалов отметил, что переговоры на эту тему ведутся еще с 2012 года.
"Мы прекрасно понимаем, что Су-30СМ не могут быть поставлены в рамках дружественных военных поставок, в рамках военного сотрудничества России и Армении. Здесь со стороны Еревана нужны будут финансовые затраты. Вот когда это станет возможным, думаю, никаких вопросов не будет. Они будут поставлены, причем самой последней модификации", - сказал Иван Коновалов.