Չնայած Կոնգրեսի հակազդեցությանը՝ ԱՄՆ-ը Թուրքիային կմատակարարի նոր սերնդի F-35 կործանիչներ
ԱՄՆ-ը հունիսի 21-ին Թուրքիային կփոխանցի առաջին F-35 կործանիչ-ռմբարկիչները՝ չնայած ԱՄՆ Կոնգրեսի հակազդեցությանը, հայտնում է CNN հեռուստաալիքը՝ Պենտագոնին հղումով:
ԱՄՆ ՊՆ ներկայացուցիչ Մայք էնդրյուսի խոսքերով  F-35-ի թուրք օդաչուները և տեխնիկական սպասարկման անձնակազմն արդեն ժամանել է ռազմաօդային ուժերի Լյուկ բազա և շուտով կսկսեն ուսումնական նախապատրաստումը:
Հիշեցնենք, հունիսի 18-ին ամերիկյան սենատը ընդունել է 2019 թվականի ֆինանսական տարում Պենտագոնի բյուջերի մասին օրինագիծը, որը նախատեսում է արգելափակել Թուրքիային նոր սերնդի F-35 կործանիչների մատակարարումը ռուսական С-400 համակարգեր գնելու Անկարայի պլանների պատճառով:

Пентагон передаст Турции истребители F-35 вопреки протестам Конгресса США
США в четверг передадут Турции первые истребители-бомбардировщики F-35, несмотря на противодействия со стороны американского Конгресса. Об этом, какпередает Интерфакс, сообщает телеканал CNN со ссылкой на Пентагон.
По словам представителя Минобороны США Майка Эндрюса, "турецкие пилоты F-35 и специалисты по техническому обслуживанию прибыли на базу ВВС Люк и вскоре начнут учебную подготовку".
В понедельник американский сенат принял законопроект о бюджете Пентагона на 2019 финансовый год, который предусматривает блокировку поставок истребителей нового поколения F-35 Турции в связи планами Анкары по закупке российский систем С-400.