Չնայած Կոնգրեսի հակազդեցությանը՝ ԱՄՆ-ը Թուրքիային կմատակարարի նոր սերնդի F-35 կործանիչներ
ԱՄՆ-ը հունիսի 21-ին Թուրքիային կփոխանցի առաջին F-35 կործանիչ-ռմբարկիչները՝ չնայած ԱՄՆ Կոնգրեսի հակազդեցությանը, հայտնում է CNN հեռուստաալիքը՝ Պենտագոնին հղումով:
ԱՄՆ ՊՆ ներկայացուցիչ Մայք էնդրյուսի խոսքերով  F-35-ի թուրք օդաչուները և տեխնիկական սպասարկման անձնակազմն արդեն ժամանել է ռազմաօդային ուժերի Լյուկ բազա և շուտով կսկսեն ուսումնական նախապատրաստումը:
Հիշեցնենք, հունիսի 18-ին ամերիկյան սենատը ընդունել է 2019 թվականի ֆինանսական տարում Պենտագոնի բյուջերի մասին օրինագիծը, որը նախատեսում է արգելափակել Թուրքիային նոր սերնդի F-35 կործանիչների մատակարարումը ռուսական С-400 համակարգեր գնելու Անկարայի պլանների պատճառով:

Turkey expects that the United States will deliver the first F-35 joint strike fighters on June 21 with a ceremony despite the U.S. Senate decision to block the procurement of the aircraft to the Turkish government, Foreign Minister Mevlüt Çavuşoğlu has said, Hurriyet Daily News reports.
“Come and let’s talk like we did in Manbij. Turkey is an important ally and it cannot be in any entity that would risk NATO. They should not test sanctions by making an excuse of it,” he said.
The Turkish army started June 18 patrolling the northern Syrian town of Manbij, with the military announcing the start of a crucial stage of a deal agreed with the United States.
The U.S. Senate on June 18 passed a $716 billion defense policy bill including an amendment prohibiting sales to Turkey of the F-35 Joint Strike Fighter jets made by Lockheed Martin Corp.