Իրանցի կանանց 40 տարվա մեջ առաջին անգամ թույլատրել են ֆուտբոլ դիտել տղամարդկանց հետ
Իրանի բնակչուհիներին 1979 թվականից ի վեր առաջին անգամ տղամարդկանց հետ հավասար թույլատրել են մուտք գործել մարզադաշտ, որպեսզի նրանք կարողանան դիտել Ռուսաստանում ընթացող աշխարհի առաջնությանն ազգային հավաքականի մասնակցությամբ հանդիպումների հեռարձակումը, հայտնում է Al-Ahram-ը:
Ֆուտբոլասերներն Իսպանիայի հավաքականի հետ խաղը դիտել են Թեհրանի «Ազադի» խոշորագույն մարզադաշտում, որտեղ վիթխարի մոնիթոր է տեղադրված:
Մարոկկոյի հետ հանդիպման բաց հեռարձակմանը, որը տեղի է ունեցել հունիսի 15-ին, իրանցի կանանց թույլ չէին տվել ներկա լինել: Ազգային թիմի հաղթանակից հետո ֆուտբոլասերները դուրս էին եկել փողոցներ տոնելու, ինչն էլ, հավանաբար, քաղաքի վարչակազմին դրդել է կանանց թույլ տալ հաջորդ խաղը դիտել մարզադաշտում:

Иранских женщин впервые за 40 лет пустили смотреть футбол на стадионе
Жительниц Ирана впервые с 1979 года пустили на спортивную арену наравне с мужчинами, чтобы они могли посмотреть трансляцию матчей с участием национальной сборной на чемпионате мира в России. Об этом сообщает lenta.ru со ссылкой на Al-Ahram.
Болельщики наблюдали за игрой с Испанией на крупнейшем стадионе Тегерана "Азади", где установили огромный монитор.
На открытую трансляцию предыдущего матча с Марокко, который проходил 15 июня, женщин-иранок не пустили. Им пришлось идти в кинотеатры. После победы национальной команды болельщики вышли праздновать на улицу, что и подтолкнуло городскую администрацию разрешить женщинам посмотреть следующую игру на стадионе.