Մնացականյան - Մոգերինի. հանդիպումը տեղի է ունենում ճիշտ ժամանակին (տեսանյութ)
Հունիսի 21-ին աշխատանքային այցով Բրյուսելում գտնվող Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպում ունեցավ Եվրոպական Միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Ֆեդերիկա Մոգերինիի հետ:
Ողջունելով Զոհրաբ Մնացականյանին՝ ԵՄ Բարձր ներկայացուցիչը նշեց, որ հանդիպումը տեղի է ունենում ճիշտ ժամանակին՝ հնարավորություն ընձեռելով առաջին ձեռքից ծանոթանալու Հայաստանում ընթացող գործընթացներին, մտքեր փոխանակելու տարբեր հարցերի շուրջ դիրքորոշումների և մոտեցումների, առաջին հերթին` Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների հետագա զարգացման շուրջ։
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ նախարար Մնացականյանը կարևորեց Եվրոպական միության հետ ձևավորված սերտ գործընկերային համագործակցությունը և վերահաստատեց այն առավել ամրապնդելու Հայաստանի հանձնառությունը, ինչն ամրագրված է կառավարության ծրագրում։ Արտգործնախարարը գոհունակությամբ արձանագրեց, որ Հայաստանի համար այս նշանակալի ժամանակահատվածում Գործընկերության խորհրդի նիստի գումարումը հնարավորություն է ընձեռում անմիջական մտքերի փոխանակում ծավալել Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցության լայն օրակարգի շուրջ։ Նա նաև ընդգծեց, որ սա առաջին հանդիպումն է, որը Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումից հետո հանգամանալից անդրադարձ է կատարելու դրա դրույթների իրագործմանը։
Նախարար Մնացականյանը հանգամանալից ներկայացրեց Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին զարգացումները, կառավարության արտաքին քաղաքական գերակայությունները, որոնց հիմքում ընկած է շարունակականության սկզբունքը՝ ուղղված Հայաստանի ազգային շահի պաշտպանությանը։ ՀՀ ԱԳ նախարարը նշեց, որ ժողովրդի ուժեղ մանդատը վայելող նոր կառավարությունն իր գործողություններով ցուցաբերել է մեծ կամք ու պատասխանատվություն՝ կյանքի կոչելու հասարակության բարձր ակնկալիքներն՝ արդարադատության, օրենքի գերակայության, տնտեսական, սոցիալական և այլ ոլորտներում հավասար իրավունքների ապահովման ուղղությամբ՝ վճռականորեն արձագանքելու կառուպցիայի սպառնալիքներին և մարտահրավերներին։ ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծեց, որ Հայաստանի նոր կառավարության այդ վճռականությունն աներեր է ու ապացուցվում է գործով։
Այս համատեքստում ԵՄ բարձր հանձնակատարը ողջունեց Հայաստանում տեղի ունեցած փոփոխությունների խաղաղ բնույթը՝ Սահմանադրության և օրենքների շրջանակներում՝ միաժամանակ վերահաստատելով ԵՄ պատրաստակամությունն աջակցելու Հայաստանում ընթացող բարեփոխումների գործընթացին։ Այս առնչությամբ նախարար Մնացականյանը կարևորեց Հայաստանի համագործակցությունը գործընկերների հետ՝ ներառյալ Եվրոպական միության՝ կառավարության բարեփոխումներին ուղղված գործողություններն արդյունավետորեն իրականացնելու ուղղությամբ։
ԱԳ նախարար Մնացականյանը և Բարձր հանձնակատար Մոգերինին վերահաստատեցին երկկողմ պատրաստակամությունը՝ ամրապնդելու և ընդլայնելու համապարփակ փոխգործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում՝ ընդգծելով, որ այս ուղղությամբ առաջնահերթությունները համընկնում են:
Զրուցակիցները մտքեր փոխանակեցին Հայաստան - Եվրոպական միություն համագործակցությանն առնչվող հարցերի՝ քաղաքական երկխոսության, առևտրատնտեսական կապերի, շարժունակության, մարդու իրավունքների, ԵՄ տարբեր ոլորտային ծրագրերին Հայաստանի մասնակցության շուրջ։
ՀՀ ԱԳ նախարարը և ԵՄ բարձր ներկայացուցիչը մտքեր փոխանակեցին տարածաշրջանային և միջազգային մարտահրավերների ու խնդիրների շուրջ՝ հատուկ շեշտելով այն հարցերը, որոնք առանցքային նշանակություն ունեն Հայաստանի անվտանգության օրակարգում։ Զրուցակիցներն անդրադարձան համագործակցության այն ոլորտներին, որոնք հնարավորություն կընձեռնեն համատեղ աշխատել այդ մարտահրավերներին արձագանքելու ուղղությամբ։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը Ֆեդերիկա Մոգերինիին ներկայացրեց ղարաբաղյան հիմնախնդրի հանգուցալուծման գործընթացում հայկական կողմի դիրքորոշումն ու առաջնայնությունները՝ այս համատեքստում վերահաստատելով Հայաստանի կառավարության ծրագրում ամրագրված դրույթները, մասնավորապես՝ Հայաստանի հանձնառությունը ղարաբաղյան հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում։ Բանակցային գործընթացի առաջմղման համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծեց խաղաղությանը նպաստող մթնոլորտի և նախկինում ձեռք բերված համաձայնությունների իրականացման կարևորությունը։
Ֆեդերիկա Մոգերինին վերահաստատեց ԵՄ աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից հիմնահարցի խաղաղ հանգուցալուծման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերին։

Мнацаканян - Могерини: встреча проходит в нужное время (видеоматериал)
Находящийся с рабочим визитом в Брюсселе министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян 21 июня провел встречу с Верховным Представителем ЕС по иностранным делам и политике безопасности/Заместителем председателя Европейской комиссии Федерикой Могерини.
Приветствуя Зограба Мнацаканяна, Могерини отметила, что встреча проходит в нужное время, давая возможность ознакомиться с процессами, происходящими в Армении, из первых рук, обменяться мнениями о позициях и подходах по различным вопросам, в первую очередь, о дальнейшем развитии отношений Армения-ЕС.
Поблагодарив за теплый прием, министр Мнацаканян отметил важность тесного партнерского сотрудничества с Европейским Союзом и подтвердили приверженность Армении его дальнейшему укреплению, что закреплено в программе правительства. Об этом сообщает Panorama со ссылкой на пресс-службу МИД РА.
Министр иностранных дел с удовлетворением отметил, что созыв заседания Совета партнерства ЕС-Армения в этот значимый для Армении период предоставляет возможность обменяться мнениями по широкой повестке дня сотрудничества РА-ЕС. Он также подчеркнул, что это первое заседание, на котором будет подробно затронута реализация положений Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве ЕС-Армения, подписанного 24 ноября 2017 года.
Верховный представитель ЕС Федерика Могерини приветствовала мирный характер произошедших в Армении изменений – в рамках Конституции и законов, в то же время подтвердив готовность ЕС поддержать проводимые в Армении реформы. В этой связи министр Мнацаканян отметил важность сотрудничества Армении со своими партнерами.
Федерика Могерини и Зограб Мнацаканян подтвердили свою обоюдную готовность укреплять и расширять всеобъемлющее взаимодействие во всех сферах, представляющих взаимный интерес, подчеркнув, что приоритеты в этом направлении совпадают.
Собеседники обменялись мнениями о сотрудничестве Армения-ЕС – политическом диалоге, торгово-экономических связях, мобильности, правах человека, участии Армении в различных программах ЕС.
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян и Верховный представитель ЕС Федерика Могерини обменялись мнениями по региональным и международным проблемам и вызовам, особо подчеркнув вопросы, имеющие ключевое значение для повестки безопасности Армении. Собеседники коснулись сфер сотрудничества, которые позволят совместно работать в направлении реагирования на эти вызовы.
Зограб Мнацаканян представил Федерике Могерини позицию и приоритеты армянской стороны в процессе урегулирования карабахского конфликта, в данном контексте подтвердив отраженные в программе правительства Армении положения, в частности приверженность Армении исключительно мирному урегулированию карабахской проблемы в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
В контексте продвижения переговорного процесса министр иностранных дел Армении подчеркнул важность  способствующей миру атмосферы и выполнения достигнутых ранее договоренностей.
Федерика Могерини подтвердила содействие ЕС усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ по мирному урегулированию конфликта.