Պուտինը հանձնարարել է պարզեցնել օտարերկրացիներին կացության թույլտվության տրամադրման կարգը
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Ներքին գործերի նախարարությանը և Աշխատանքի նախարարությանը հանձնարարել է պարզեցնել օտարերկրյա քաղաքացիներին և քաղաքացիություն չունեցող անձանց ժամանակավոր կացության և կացության թույլտվությունների տրամադրման կարգը: Խոսքը վերաբերում է ռուսերենին տիրապետող և Ռուսաստանում ապրել և աշխատել ցանկացողներին, հաղորդում է «Իզվեստիա»-ն:
Պետության ղեկավարը հանձնարարել է անհրաժեշտության դեպքում փոփոխել օրենսդրությունը: Հանձնարարականը պետք է կատարվի մինչև 2018 թվականի օգոստոսի 31-ը:
Համապատասխան հանձնարարականը տրվել է նախագահի հետ «ուղիղ գծի» արդյունքներով և հրապարակվել է Կրեմլի կայքում հունիսի 26-ին:
Հունիսի 19-ին ՌԴ ներքին գործերի փոխնախարար Իգոր Զուբովը հայտարարել է, որ իր գերատեսչությունն ակտիվորեն աշխատում է Ռուսաստանի քաղաքացիություն ստանալու կարգը պարզեցնելու ուղղությամբ: Առաջին հերթին` սա վերաբերում է Ուկրաինայի տարածքից ժամանած փախստականներին:

Путин поручил упростить иностранцам выдачу видов на жительство
Президент России Владимир Путин поручил МВД и Минтруда упростить порядок выдачи разрешений на временное проживание и видов на жительство иностранным гражданам и лицам без гражданства. Речь идет о владеющих русским языком и желающим жить и работать в России.
Соответствующее поручение дано по итогам ''прямой линии'' с президентом и опубликовано на сайте Кремля 26 июня, сообщает ''Известия''.
В частности, глава государства дал указание внести изменения в законодательство в случае необходимости. Поручение предстоит выполнить до 31 августа 2018 года.
Замглавы МВД Игорь Зубов 19 июня заявил, что его ведомство активно работает над упрощением процедуры получения российского гражданства. В первую очередь это касается беженцев с украинской территории.
7 июня во время ''прямой линии'', Путину задали вопрос о проблемах получения российского гражданства. В частности, речь шла о переводчице Ирине Баракат, гражданке Украины, пострадавшей при обстреле в Алеппо. 25 июня глава государства предоставил ей российское гражданство.