Սաուդյան Արաբիայի թագավորն ու Թրամփը հաստատել են նավթի շուկայի կայունության պահպանման անհրաժեշտությունը
Սաուդյան Արաբիայի թագավոր Սալման բեն Աբդել Ազիզ Ալ Սաուդը ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ հեռախոսազրույցում քննարկել է նավթի համաշխարհային շուկայի իրավիճակը:
Սաուդյան Արաբիայի մամուլի գործակալությունը հաղորդել է, որ երկու երկրների ղեկավարները «վերահաստատել են նավթի շուկայի կայունության եւ միջազգային տնտեսական աճի համար համատեղ ջանքերի անհրաժեշտությունը»:
Զրույցի արդյունքների հիման վրա կազմված հայտարարության մեջ նշվում է, որ թագավորը եւ նախագահը «աջակցել են արտադրող երկրների ջանքերին` մատակարարման պոտենցիալ պակասը փոխհատուցելու համար»:
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահն Twitter-ում գրել էր, որ Սաուդյան Արաբիային խնդրել է 2 մլն բարելով ավելացնել նավթի արդյունահանումը եւ համաձայնություն է ստացել:

Саудовский король и Трамп подтвердили необходимость сохранения стабильности рынка нефти
Король Саудовской Аравии Сальман бен Абдель Азиз Аль Сауд обсудил по телефону с президентом США Дональдом Трампом ситуацию на мировом рынке нефти, сообщает ТАСС
Как сообщило в субботу Саудовское агентство печати, лидеры двух стран «подтвердили необходимость совместных усилий для сохранения стабильности рынка нефти и международного экономического роста».
Как отмечается в заявлении по итогам беседы, король и президент «поддержали усилия, принимаемые странами-производителями для компенсации потенциальной нехватки поставок».
Ранее президент США в своем Twitter написал, что попросил Саудовскую Аравию увеличить добычу нефти на 2 млн баррелей и получил согласие.