Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդը Սի Ցզինպինին խնդրել է արագացնել պատժամիջոցների հանումը
Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընը Չինաստան կատարած հունիսյան այցի ժամանակ դիմել է Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինին՝ խնդրելով նպաստել Հյուսիսային Կորեայի դեմ սահմանած տնտեսական պատժամիջոցները հանելու հարցի լուծման արագացմանը, հայտնում է ճապոնական Yomiuri պարբերականը:
Պարբերականի տեղեկություններով՝ Կիմ Չեն Ընը պարզաբանել է, որ դրան պետք է նպաստի հունիսի 12-ին Սինգապուրում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թամփի հետ հանդիպմանը համաձայնությունների հաջող ձեռքբերումը:
Պարբերականը նշում է, որ Չինաստանի ղեկավարը Կիմ Չեն Ընին հավաստիացրել է, որ «առավելագույն ջանքեր կներդնի» այդ խնդրանքը կատարելու համար:
Միաժամանակ, ինչպես բազմիցս շեշտել են ԱՄՆ-ն, Ճապոնիան եւ Հարավային Կորեան, Փհենյանի վրայից պատժամիջոցների հանումը հնարավոր է միայն Հյուսիսային Կորեայի ամբողջական ապամիջուկայնացումից հետո:

Kim Jong Un Asks Xi Jinping to Lift Sanctions as Soon as Possible
North Korean leader Kim Jong Un asked Chinese leader Xi Jinping during his visit to China in June to help speed up the process of lifting economic sanctions against North Korea, the Straits Times reported.
This should be facilitated by the successful achievement of agreements with the US at a meeting with the US President Donald Trump in Singapore on June 12.
The Chinese leader has reportedly reassured Kim Jong Un that he would do the best to comply with his request.
The US, Japan and South Korea have already stated for several times that the lifting of sanctions against Pyongyang will be possible only after the complete denuclearization of the Korean Peninsula.