Մեր ամենակարևոր նպատակն է արտագաղթի անիվը ոչ միայն կանգնեցնելը, այլև հետ պտտելը. Նիկոլ Փաշինյան (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ, ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հետ ներկա է գտնվել Հայ Առաքելական եկեղեցու համաշխարհային երիտասարդաց միության հավաքի ավարտական միջոցառմանը, որին մասնակցել են աշխարհի ավելի քան 20 պետության 400 սփյուռքահայ երիտասարդներ:
Դիմելով հավաքի մասնակիցներին ՝վարչապետը նշել է. «Սիրելիներս, եղբայրներ և քույրեր, ինձ համար մեծ երջանկություն է ձեզ այստեղ տեսնելը՝ Հայաստանում, Երևանում: Համոզված եմ, որ Հայաստանում շատերն են այդ երջանկությունը զգում՝ ձեզ տեսնելով Երևանի փողոցներում քայլելիս, զբոսնելիս: Ընդհանրապես, մի անգամ ես գրառում եմ կատարել Ֆեյսբուքում, դա երևի մեկ տարի առաջ էր, փորձելով նկարագրել, թե ինչպիսին է ապագա Հայաստանի մասին իմ պատկերացումը: Այն տեսարանը, որը ինչ որ ժամանակ առաջ, շատ հետաքրքրիր էր: Երկու մարդ Աբովյան փողոցի այս մայթից այն մայթը բարձրաձայն միմյանց հետ խոսում էին արևմտահայերեն և պայմանավորվում, թե երեկոյան որտեղ պետք է հանդիպեն: Դա իսկապես էպիկական տեսարան էր, երջանկացնող տեսարան էր, որովհետև երբ մենք ասում ենք, որ Հայաստանը պատկերացնում ենք որպես մի պետություն, որը պետք է հայության մարդկային ռեսուրսները կամ նրա մեծագույն մասը կենտրոնացնի իր տարածքում և ապահովի այդ մարդկանց, մեր ժողովրդի մեծագույն մասի անվտանգությունն ու բարեկեցությունը՝ դա մեզ համար պարզապես գաղափարախոսական խնդիր չէ: Դա խնդիր է, որը մենք ուզում ենք լուծել: Մենք ուզում ենք, որ դուք այս երջանկությունն ավելի ու ավելի հաճախ պատճառեք Հայաստանի Հանրապետությանը՝ ձեր հայրենիքին: Մենք ուզում ենք, որ դուք այստեղ լինեք ուխտագնացության առիթով, առանց ուխտագնացության առիթի, լինեք ձեր քույրերի, եղբայրների, ծնողների, հարազատների հետ, լինեք ավելի երկար, լինեք ավելի հաճախ և այնքան երկար ու ավելի հաճախ, որ մենք մտածենք, որ ոչ թե դուք եկել եք Հայաստան ինչ որ ժամանակով, այլ մտածենք, որ դուք ինչ որ ժամանակով պետք է ետ գնաք Միացյալ Նահանգներ, Ռուսաստան, Եվրոպա, Ավստրալիա, Լիբանան, ամենուր: Սա է մեր խնդիրը, սա է մեր նպատակը, որովհետև Հայաստանի Հանրապետությունը մի երկիր է, որը բոլորիս հայրենիքն է, Հայաստանի Հանրապետությունը մի երկիր է, որտեղ մենք պետք է ապրենք, որտեղ մենք պետք է ստեղծագործենք, որտեղ մենք պետք է ամուսնանանք, որտեղ մենք պետք է երեխաներ ունենանք, որտեղ մենք պետք է աղոթենք, որտեղ մենք պետք է ուխտի գնանք և որտեղ պետք է հրավիրենք մեր մյուս հայրենակիցներին ուխտի, հայրենիքում մնալու, հայրենիքը շենացնելու, հայրենիքը հզորացնելու ուխտն ամենօրյա գործ և ամենօրյա աշխատանք դարձնելու: Սա է մեր նպատակը և այս նպատակին մենք ծառայում ենք ամեն օր: Չկա որևէ այլ նպատակ, որին, իմ ընկալմամբ, իմաստ ունի ծառայել, քան այն նպատակը, որ Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է բառիս իրավական, տնտեսական, քաղաքական, սոցիալական իմաստով բոլորիս համար լինի աշխարհում լավագույն տեղն ապրելու համար: Հայաստանի Հանրապետությունն աշխարհում պետք է լինի բոլոր իմաստներով ապրելու լավագույն տեղը յուրաքանչյուր հայի համար: Մեր խնդիրը, մեր ամբիցիան այդքան մեծ է, այդքան ուժեղ է, այդքան համապարափակ և կարծում եմ՝ որևէ մեկը չի կասկածում, որ շատ շուտով հենց այդպես էլ բոլորիս ուժերով, ուս ուսի ենք տալու և հասնելու ենք այդ նպատակին: Շնորհակալ եմ, որ դուք այստեղ եք, շնորհակալ եմ, որ դուք համաձայն եք նվիրվել այդ նպատակին և էներգիա ներդնել այդ նպատակի մեջ»:
Ի պատասխան մասնակիցներից մեկի՝ կառավարության կարևորագույն նպատակներից մեկի մասին հարցին՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Մեր քաղաքական ուժի և մեր քաղաքական գործունեության ամենակարևոր նպատակներից մեկն է մեծ հայրենադրձության հարուցումը: Մենք ուզում ենք այնպես անել, որ մարդիկ ոչ միայն նրա համար որոշեն գալ ապրելու Հայաստանում, որ սա իրենց հայրենիքն է, իրենց նախնիների հողը, այլ ուղղակի նրա համար, որ Հայաստանի Հանրապետությունը մի երկիր է, որտեղ կա օրինականություն, որտեղ կա կարգ ու կանոն, որտեղ հարգվում են մարդու իրավունքները, որտեղ կա ժողովրդավարություն, որտեղ հնարավոր է տնտեսական մրցակցության հավասար պայմաններում գործունեություն ծավալել, ներդրումներ անել, հարստանալ և հարստացնել, ունենալ ստեղծագործական հնարավորություններ: Իսկ ինչի՞ համար ենք մենք սա անում, ի՞նչն է մեր նպատակը՝ մեր ամենամեծ նպատակը հետևյալն է. ըստ էության արդեն Բագրատունիների ժամանակներից Հայաստանից արտագաղթի անիվը պտտվել է, պտտվել է և պտտվել, մեր ամենակարևոր նպատակն է արտագաղթի այդ անիվը ոչ միայն կանգնեցնելը, այլև այդ անիվը հետ պտտելը, որ ինչպես մարդիկ դարերով արտագաղթել են, այդպես էլ վերադառնան Հայաստան, վերադառնան, վերադառնան և շարունակեն վերադառնալ: Սա է մեր ամենակարևոր նպատակը»:

Nikol Pashinyan: "Our most important goal is not only to stop the tide of emigration, but to reverse the trend" (PHOTOS)
Prime Minister Nikol Pashinyan joined today Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians His Holiness Karekin II to attend the concluding ceremony of the World Youth Union of the Armenian Apostolic Church, which was attended by 400 Diaspora Armenians from over 20 countries.
Addressing the event, the Prime Minister stated in part, “Dear friends, sisters and brothers, it is a great pleasure for me to see you here in Armenia, in Yerevan. I am convinced that many in Armenia have felt the joy of seeing you walking down the streets of Yerevan. In general, in one of my Facebook posts - perhaps a year ago – I tried to describe my vision of future Armenia. The scene that I witnessed some time ago was very interesting. Two people on the sidewalk on Abovian Street spoke loudly to each other in Western Armenian and arranged to meet in the evening. It was really an epic sight, and it was a joyous sight because when we say that Armenia is the country to mobilize the pan-Armenian potential or its larger part on its territory and ensure the security and well-being of the majority of our people, it is not just an ideological issue for us. That is a problem we want to solve. We want you to bring this happiness more and more to the Republic of Armenia, to your homeland.
We want you to be here on the occasion of pilgrimage or without it, join your sisters, brothers, parents and relatives, stay longer, visit us more frequently and stay so long that we had to believe that you had not come to the country for some time, but rather that you should go back to the United States, Russia, Europe, Australia, Lebanon after a while. This is our problem, this is our goal, because the Republic of Armenia is the homeland of all of us; the Republic of Armenia is a country in which we must live, where we must create, where we must get married, where we need to have children, where we must pray, where we must be for pilgrimage and invite our fellow countrymen to stay in the homeland and build the homeland, making of it a daily job and concern. This is our goal and we serve this purpose every day.
There is no such other objective which to my mind is worth serving than that of making of Armenia the best place to live in the world in legal, economic, political and social meanings of the word. The Republic of Armenia has to be the best place to live in for every Armenian.
Our task, our ambition is that great, that strong, too comprehensive, and I think no one doubts that very soon we will jointly endeavor to that end to achieve that ultimate goal of ours. Thank you for being here, thank you for dedicating yourself to this noble objective.”
Answering a question of one of meeting participants about the Government’s key priorities, Nikol Pashinyan said, “One of our most important goals is to trigger off a tide of repatriation. We want to make sure that well above deciding to come to live in Armenia because this is their homeland, the land of their ancestors, but simply because the Republic of Armenia is a country where there is the rule of law; where human rights are respected, where democracy thrives; where there are equal conditions for economic competition, investing, making oneself and others rich and enjoying vast creative opportunities.
Why are we doing this? What is our chief objective? Our greatest goal is as follows: In fact, the wheel of emigration has been rolling, turning on and on in Armenia as early as since the Bagratid Era. Our most important goal is not only to stop the tide of emigration, but to reverse the trend so that people started coming back to Armenia just as they used to leave it for many centuries. This is our most important goal.”