Մեր ամենակարևոր նպատակն է արտագաղթի անիվը ոչ միայն կանգնեցնելը, այլև հետ պտտելը. Նիկոլ Փաշինյան (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ, ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հետ ներկա է գտնվել Հայ Առաքելական եկեղեցու համաշխարհային երիտասարդաց միության հավաքի ավարտական միջոցառմանը, որին մասնակցել են աշխարհի ավելի քան 20 պետության 400 սփյուռքահայ երիտասարդներ:
Դիմելով հավաքի մասնակիցներին ՝վարչապետը նշել է. «Սիրելիներս, եղբայրներ և քույրեր, ինձ համար մեծ երջանկություն է ձեզ այստեղ տեսնելը՝ Հայաստանում, Երևանում: Համոզված եմ, որ Հայաստանում շատերն են այդ երջանկությունը զգում՝ ձեզ տեսնելով Երևանի փողոցներում քայլելիս, զբոսնելիս: Ընդհանրապես, մի անգամ ես գրառում եմ կատարել Ֆեյսբուքում, դա երևի մեկ տարի առաջ էր, փորձելով նկարագրել, թե ինչպիսին է ապագա Հայաստանի մասին իմ պատկերացումը: Այն տեսարանը, որը ինչ որ ժամանակ առաջ, շատ հետաքրքրիր էր: Երկու մարդ Աբովյան փողոցի այս մայթից այն մայթը բարձրաձայն միմյանց հետ խոսում էին արևմտահայերեն և պայմանավորվում, թե երեկոյան որտեղ պետք է հանդիպեն: Դա իսկապես էպիկական տեսարան էր, երջանկացնող տեսարան էր, որովհետև երբ մենք ասում ենք, որ Հայաստանը պատկերացնում ենք որպես մի պետություն, որը պետք է հայության մարդկային ռեսուրսները կամ նրա մեծագույն մասը կենտրոնացնի իր տարածքում և ապահովի այդ մարդկանց, մեր ժողովրդի մեծագույն մասի անվտանգությունն ու բարեկեցությունը՝ դա մեզ համար պարզապես գաղափարախոսական խնդիր չէ: Դա խնդիր է, որը մենք ուզում ենք լուծել: Մենք ուզում ենք, որ դուք այս երջանկությունն ավելի ու ավելի հաճախ պատճառեք Հայաստանի Հանրապետությանը՝ ձեր հայրենիքին: Մենք ուզում ենք, որ դուք այստեղ լինեք ուխտագնացության առիթով, առանց ուխտագնացության առիթի, լինեք ձեր քույրերի, եղբայրների, ծնողների, հարազատների հետ, լինեք ավելի երկար, լինեք ավելի հաճախ և այնքան երկար ու ավելի հաճախ, որ մենք մտածենք, որ ոչ թե դուք եկել եք Հայաստան ինչ որ ժամանակով, այլ մտածենք, որ դուք ինչ որ ժամանակով պետք է ետ գնաք Միացյալ Նահանգներ, Ռուսաստան, Եվրոպա, Ավստրալիա, Լիբանան, ամենուր: Սա է մեր խնդիրը, սա է մեր նպատակը, որովհետև Հայաստանի Հանրապետությունը մի երկիր է, որը բոլորիս հայրենիքն է, Հայաստանի Հանրապետությունը մի երկիր է, որտեղ մենք պետք է ապրենք, որտեղ մենք պետք է ստեղծագործենք, որտեղ մենք պետք է ամուսնանանք, որտեղ մենք պետք է երեխաներ ունենանք, որտեղ մենք պետք է աղոթենք, որտեղ մենք պետք է ուխտի գնանք և որտեղ պետք է հրավիրենք մեր մյուս հայրենակիցներին ուխտի, հայրենիքում մնալու, հայրենիքը շենացնելու, հայրենիքը հզորացնելու ուխտն ամենօրյա գործ և ամենօրյա աշխատանք դարձնելու: Սա է մեր նպատակը և այս նպատակին մենք ծառայում ենք ամեն օր: Չկա որևէ այլ նպատակ, որին, իմ ընկալմամբ, իմաստ ունի ծառայել, քան այն նպատակը, որ Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է բառիս իրավական, տնտեսական, քաղաքական, սոցիալական իմաստով բոլորիս համար լինի աշխարհում լավագույն տեղն ապրելու համար: Հայաստանի Հանրապետությունն աշխարհում պետք է լինի բոլոր իմաստներով ապրելու լավագույն տեղը յուրաքանչյուր հայի համար: Մեր խնդիրը, մեր ամբիցիան այդքան մեծ է, այդքան ուժեղ է, այդքան համապարափակ և կարծում եմ՝ որևէ մեկը չի կասկածում, որ շատ շուտով հենց այդպես էլ բոլորիս ուժերով, ուս ուսի ենք տալու և հասնելու ենք այդ նպատակին: Շնորհակալ եմ, որ դուք այստեղ եք, շնորհակալ եմ, որ դուք համաձայն եք նվիրվել այդ նպատակին և էներգիա ներդնել այդ նպատակի մեջ»:
Ի պատասխան մասնակիցներից մեկի՝ կառավարության կարևորագույն նպատակներից մեկի մասին հարցին՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Մեր քաղաքական ուժի և մեր քաղաքական գործունեության ամենակարևոր նպատակներից մեկն է մեծ հայրենադրձության հարուցումը: Մենք ուզում ենք այնպես անել, որ մարդիկ ոչ միայն նրա համար որոշեն գալ ապրելու Հայաստանում, որ սա իրենց հայրենիքն է, իրենց նախնիների հողը, այլ ուղղակի նրա համար, որ Հայաստանի Հանրապետությունը մի երկիր է, որտեղ կա օրինականություն, որտեղ կա կարգ ու կանոն, որտեղ հարգվում են մարդու իրավունքները, որտեղ կա ժողովրդավարություն, որտեղ հնարավոր է տնտեսական մրցակցության հավասար պայմաններում գործունեություն ծավալել, ներդրումներ անել, հարստանալ և հարստացնել, ունենալ ստեղծագործական հնարավորություններ: Իսկ ինչի՞ համար ենք մենք սա անում, ի՞նչն է մեր նպատակը՝ մեր ամենամեծ նպատակը հետևյալն է. ըստ էության արդեն Բագրատունիների ժամանակներից Հայաստանից արտագաղթի անիվը պտտվել է, պտտվել է և պտտվել, մեր ամենակարևոր նպատակն է արտագաղթի այդ անիվը ոչ միայն կանգնեցնելը, այլև այդ անիվը հետ պտտելը, որ ինչպես մարդիկ դարերով արտագաղթել են, այդպես էլ վերադառնան Հայաստան, վերադառնան, վերադառնան և շարունակեն վերադառնալ: Սա է մեր ամենակարևոր նպատակը»:

Наша важнейшая цель - не только остановить колесо эмиграции, но и повернуть ее обратно: Никол Пашинян (фото)
Премьер-министр Армении Никол Пашинян вместе с Его Святейшеством Верховным Патриархом и Католикосом Всех Армян Гарегином Вторым присутствовал на церемонии закрытия собрания Всемирного союза молодежных организаций ААЦ, в котором приняло участие 400 молодых армян диаспоры из более 20 стран.
Обращаясь к участникам собрания, премьер-министр сказал: "Дорогие братья и сестры, мне очень приятно видеть вас здесь, в Армении, в Ереване. Я убежден, что многие в Армении чувствуют это счастье, видя, как вы гуляете по улицам Еревана. Вообще, однажды я сделал запись в Facebook, это было, наверное, год назад, в котором я попытался описать, каково мое видение о будущем Армении. Сцена, которая была некоторое время назад, была очень интересной. Два человека на обеих сторонах улицы Абовяна громко разговаривали друг с другом на западно-армянском языке и договаривались о том, где встретиться вечером. Это была действительно эпическая сцена, радующая сцена, потому что, когда мы говорим, что мы представляем Армению как государство, которое должно сосредоточить человеческие ресурсы армянского народа или его большой части на своей территории и обеспечить безопасность и благосостояние этих людей, подавляющего большинства нашего народа - это не просто идеологическая задача для нас. Это проблема, которую мы хотим решить. Мы хотим, чтобы вы все чаще и чаще доставляли Республике Армения, своей родине, это счастье. Мы хотим, чтобы вы были здесь по случаю паломничества, без паломничества, были со своими братьями и сестрами, родителями и родственниками, были дольше, чаще, так долго и так часто, чтобы мы думали, что вы не приехали в Армению на некоторое время, а думали, что вы должны на некоторое время поехать в США, Россию, Европу, Австралию, Ливан, куда-либо. Это наша задача, это наша цель, потому что Республика Армения - страна, которая является родиной всех нас, Республика Армения - страна, в которой мы должны жить, где мы должны творить, где мы должны жениться, где мы должны иметь детей, где мы должны молиться, куда мы должны идти в паломничество и куда должны приглашать наших других соотечественников, чтобы оставались на родине, сделали завет о благоустройстве родины, укреплении родины ежедневным делом и повседневной работой. Это наша цель, и этой цели мы служим каждый день. Нет другой цели, которой, по моему пониманию, имеет смысл служить, чем та цель, чтобы Республика Армения в юридическом, экономическом, политическом и социальном смысле стала лучшим мире местом для жизни. Республика Армения для каждого армянина должна быть лучшим во всем мире местом для жизни. Наша задача, наша амбиция так велика, так сильна и так всеобъемлюща, и думаю, никто не сомневается, что очень скоро нашими общими усилиями мы рука об руку достигнем этой цели. Благодарю, что вы здесь, благодарю, что вы согласны посвятить себя этой цели и вложить энергию в эту цель".
В ответ на вопрос одного из участников об одной из важнейших целей правительства, Никол Пашинян сказал: "Одной из важнейших целей нашей политической силы и нашей политической деятельности является организация великой репатриации. Мы хотим сделать так, чтобы люди не только потому приезжали жить в Армению, что это их родина, земля их предков, но просто потому, что Республика Армения является страной, где есть законность, где есть порядок и правила, где соблюдаются права человека, где существует демократия, где можно действовать в равных условиях экономической конкуренции, инвестировать, обогащаться и обогащать, иметь творческие возможности. А для чего мы это делаем, какова наша цель? Наша главная цель заключается в следующем: фактически, со времен Багратидов, колесо эмиграции из Армении вращалось, вращалось и вращалось, наша главная цель - не только остановить вращение колеса эмиграции, но и вращать это колесо обратно, чтобы люди как эмигрировали на протяжении веков, так и стали возвращаться в Армению, возвращаться, возвращаться и продолжали возвращаться. Это и есть наша самая важная цель".