ԵՄ-ն սկսել է ստուգել Մակեդոնիայի եւ Ալբանիայի պատրաստակամությունը անդամակցության բանակցություններ սկսելու համար
Եվրամիությունը սկսել է ստուգել Մակեդոնիայի եւ Ալբանիայի պատրաստակամությունը հաջորդ տարվա հունիսին ԵՄ անդամակցության բանակցություններ սկսելու համար:
Այս տարվա հունիսին ԵՄ-ն առնվազն մեկ տարով հետաձգել է Մակեդոնիայի եւ Ալբանիայի անդամակցության շուրջ բանակցություններն այն բանից հետո, երբ Ֆրանսիան եւ Նիդերլանդները պահանջել են ավելի շատ բարեփոխումներ իրականացրել կազմակերպված հանցավորության եւ կոռուպցիայի դեմ պայքարում:
Եվրոպական հարեւանության եւ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Յոհաննես Հանը Սկոպյեում լրագրողներին ասել է, որ ուրախ է «այսօր ազդարարել գործընթացի պաշտոնական մեկնարկը»: Նրա խոսքերով, դա թույլ կտա Մակեդոնիային եւ հարեւան Ալբանիային ծանոթանալ ԵՄ իրավական նորմերին, իսկ Եվրամիությանը գնահատել այդ նորմերին, հատկապես`օրենքի գերակայությանը վերաբերող գլուխներին հետեւելու պատրաստակամությունը:

Европейский союз начал проверять готовность Македонии и Албании для начала переговоров по вступлению
Европейский союз начал проверять готовность Македонии и Албании для начала  переговоров по вступлению в ЕС к июню следующего года.
В июне этого года ЕС отложил по меньшей мере на год решение о начале переговоров о членстве  Македонии и Албании после того, как Франция и Нидерланды потребовали больше реформ в области  борьбы с организованной преступностью и коррупцией.
Еврокомиссар по вопросам расширения Йоханнес Хан сообщил журналистам в Скопье, что счастлив «объявить сегодня официальное начало процесса». По его словам, это
позволит Македонии и соседней Албании ознакомиться с правовыми нормами ЕС,  а ЕС оценить их готовность соблюдать эти нормы, особенно главы о верховенстве закона.