Գերիների վերադարձի ուղղությամբ աշխատանքները չեն դադարում. Եղիշե Կիրակոսյան
ՄԻԵԴ-ում և Արդարադատության միջազգային դատարանում Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանն անդրադարձել է ռազմագերիների նկատմամբ Հայաստանում քրեական հետապնդում իրականացնելու գործընթացին, ինչպես նաև նրանց վերաբերյալ պաշտոնյաների կողմից արված վերջին հայտարարություններին:
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում Եղիշե Կիրակոսյանը նշեց, որ անկախ ամեն ինչից իրենք իրենց աշխատանքը շարունակում են:
«Իրավական գործընթացներն ընթանում են, եթե կան հիմքեր, որոնցով քրեական հետապնդում պետք է իրականացվի, ապա, կարծում եմ, պետք է իրականացվի: Մենք մեր աշխատանքը շարունակում ենք կատարել, չեմ կարծում, որ այստեղ ինչ-որ բան խոչընդոտում է»,- ասաց Եղիշե Կիրակոսյանը:
Անդրադառնալով ռազմագերիների վերաբերյալ պաշտոնյաների հայտարարություններին՝ Եղիշե Կիրակոսյանը նշեց, որ դրանք կարող են ազդեցություն ունենալ տարբեր մակարդակում, ամեն դեպքում իրենք իրենց աշխատանքը շարունակում են:
«Գերիների վերադարձի ուղղությամբ աշխատանքները չեն դադարում, այս պահին էլ շարունակվում են: Գիտեք, որ զուգահեռաբար, մենք շարունակում ենք Եվրոպական դատարանի կոնտեքստում աշխատել: Վերջերս գերեվարված անձանց մասով ներկայացվել էր պահանջ: Երկու օր առաջ ներկայացրել ենք նոր ապացույցներ, որի արդյունքում դատարանը կրկին կայացրել է միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին որոշում: Ժամկետ է ֆիքսել Ադրբեջանի համար իր մոտ պահվող գերիների վերաբերյալ մանրամասն տեղեկություն ներկայացնելու առումով»,- ավելացրեց Եղիշե Կիրակոսյանը:

Работа по возвращению пленных не прекращается: Егише Киракосян
Представитель Республики Армения в ЕСПЧ и в Международном суде ООН Егише Киракосян коснулся процессов уголовного преследования в отношении армянских военнопленных в Армении, а также последних заявлений, сделанных относительно них должностными лицами.
На пресс-конференции в пресс-центре ''Арменпресс'' Егише Киракосян отметил, что независимо ни от чего они продолжают свою работу.
''Судопроизводство ведется, если есть основания, по которым должно быть возбуждено уголовное преследование, я считаю, что оно должно быть проведено. Мы продолжаем делать свою работу, я не думаю, что что-то этому может помешать'', - сказал Егише Киракосян.
Говоря о заявлениях официальных лиц о военнопленных, Егише Киракосян отметил, что они могут оказывать влияние на разных уровнях, в любом случае они продолжают свою работу.
''Работа по возвращению пленных не прекращается, и будет продолжаться. Вы знаете, что параллельно мы продолжаем работать и по Европейскому суду. Недавно был подан иск. Два дня назад мы представили новые доказательства, по результатам которых суд снова принял решение о применении промежуточной меры. Установлен крайний срок для предоставления Азербайджаном подробной информации о пленниках'', - добавил Егише Киракосян.