Արման Թաթոյանը հատուկ զեկույց է ուղարկել ԵԱՀԿ գործող նախագահին և ՄԽ համանախագահներին
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հատուկ զեկույց է ուղարկել ԵԱՀԿ գործող նախագահին և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին՝ բացատրական նամակով, ադրբեջանական զինված ծառայողների արարքներով Հայաստանի սահմանային բնակիչների իրավունքների խախտումների վերաբերյալ:
«Փաստաթղթում փաստերով, կոնկրետ օրինակներով ցույց է տրված, որ ադրբեջանական զինված ծառայողների արարքներով, ադրբեջանական իշխանությունների մտադրված կազմակերպմամբ, ամեն օր ոտնահարված են Գեղարքունիքում և Սյունիքում՝ մեր երկրի սահմանային բնակավայրերում ապրող մարդկանց իրավունքները, խաթարված է անվտանգությունն ու նորմալ կյանքը (բերված են նաև Արարատի մարզի Երասխ համայնքի օրինակները):
Հետևաբար, առաջնահերթ գերակայություն է մարդկանց համար իրենց նորմալ կյանքը, իրավունքներն ու անվտանգությունը վերականգնելը: Ցույց ենք տվել նաև այդ խախտումների ազդեցությունը ՀՀ ողջ բնակչության իրավունքների վրա:
Ընդ որում, զեկույցում իրավունքների խախտումները վերլուծված են՝ ըստ խմբերի (օրինակ՝ կյանքի իրավունք, ազատ տեղաշարժվելու իրավունք, երեխաների իրավունքներ և այլն):
Նշել եմ, որ Սյունիքում այլընտրանքային ճանապարհները լուծում չեն, քանի որ ապահովված չէ մարդկանց անվտանգությունը. ադրբեջանական զինված ծառայողները շարունակում են դիտարկման ներքո պահել այդ ճանապարհները, քաղաքացիական բնակիչներին, նրանց տները: Ավելին, նրանք զինված ցուցադրաբար ներկա են ճանապարհներին, քաղաքացիական բնակիչների համար տեսանելի հատվածներում ու կատարում մարդկանց իրավունքները կոպիտ ոտնահարող արարքներ:
Հիմնավորել եմ նաև, որ սահմանային բնակավայրերում մարդու իրավունքների խախտումների սնուցող աղբյուրը ադրբեջանական իշխանությունների հայատյացության հովանավորչության ու թշնամանքի քաղաքականությունն է, որը պատերազմից հետո ոչ միայն չի նվազել, այլ խորացել է:
Ուստի, եզրահանգումը հստակ է՝ մեր գյուղերի, շատ դեպքերում մարդկանց տների մոտ ու ճանապարհներին ադրբեջանական զինված ծառայողներ չպետք է լինեն: Ընդ որում, սա վերաբերում է նրանց բոլոր տեղակայումներին ու ոչ միայն մայիսյան ներխուժումներին:
Այսինքն՝ պետք է լինի անվտանգության ապառազմականացված գոտի:
Սա չի նշանակում, թե այդ կերպ միանգամից որոշում ենք՝ ի՞նչ կամ ու՞մ տարածքն է:
Դա կորոշվի հետագայում՝ առնվազն զուգահեռ սկսված դելիմիտացիայի ու դեմարկացիայի արդյունքում: Պարզապես ներկայում անհրաժեշտ է հրատապ վերականգնել մարդկանց իրավունքներն ու նորմալ կյանքը:
Օրինակով ցույց է տրվել, որ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի առաջարկի հիման վրա այս գաղափարն արդեն իսկ տեղ է գտել ԵԽԽՎ 2021թ.սեպտեմբերի 27-ի բանաձևում:
Իմ այս մոտեցումներն ուղիղ բխում են ԵԱՀԿ, ՄԱԿ և այլ միջազգային պահանջներից ու միջազգային փորձից»,- հայտնում է Թաթոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում:

Омбудсмен Армении направил председателю ОБСЕ спецдоклад о нарушениях прав приграничных жителей
Защитник прав человека Армении Арман Татоян направил Действующему председателю ОБСЕ и сопредседателям Минской группы ОБСЕ специальный доклад о нарушениях прав жителей приграничных районов Армении в результате действий вооруженных сил Азербайджана, передает armradio.am.
В докладе приводятся конкретные факты и примеры того, что действия азербайджанских вооруженных сил, совершенные при умышленной организации властей, нарушают права людей в приграничных районах Армении  - нарушена их безопасность и нормальная жизнедеятельность.
И восстановление нормальной жизни, прав и безопасности людей является приоритетом. Представлено также воздействие этих нарушений на права всего населения Армении.
В докладе анализируются нарушения прав по группам (право на жизнь, право на свободное передвижение, права детей и т.д.).
Подчеркивается, что альтернативные дороги в Сюнике не являются выходом из сложившейся ситуации, так как безопасность людей не обеспечивается: вооруженные силы Азербайджана продолжают наблюдение за этими дорогами, мирными жителями и их домами. Более того, они демонстративно выходят на дороги с оружием и совершают действия, нарушающие права человека.
В докладе обосновывается, что источником нарушений прав человека в приграничных районах является политика армянофобии и пропаганды со стороны азербайджанских властей враждебности по отношению к армянам, которая не только не уменьшилась, но и усилилась после войны.
Отсюда однозначный вывод: в армянских селах, возле домов и на дорогах, не должно быть азербайджанских вооруженных военнослужащих. Причем это касается всех их дислокаций, а не только вторжений, произошедших в мае текущего года.
То есть должна быть демилитаризованная зона безопасности.
Это не означает, что таким образом сразу решится, чья это территория. Этот вопрос будет решен позже, по крайней мере в результате делимитации и демаркации, просто сейчас нужно срочно восстановить права людей и их нормальную жизнь.
На примере показано, что по предложению Защитника прав человека РА эта идея уже включена в резолюцию ПАСЕ от 27 сентября 2021 года.
''Эти подходы Защитника прав человека РА напрямую исходят из международных требований ОБСЕ, ООН и международного опыта'', - отмечается в докладе.