«ԵՄ-ն Հայաստանի կողքին է՝ բարելավելու ՀՀ քաղաքացիների կյանքը». ԵՄ դեսպան Անդրեա Վիկտորին
Ուղերձում ասվում է. «Տոնական օրերը մոտենում են, և շուտով անցյալում կթողնենք մարտահրավերներով լի ևս մի տարի։ Քովիդ համավարակը շարունակում էր հետևանքներ թողնել առողջության, տնտեսական ապահովության և սոցիալական բարեկեցության վրա ամբողջ աշխարհում։ Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմից ստացած վերքերը և փխրուն անվտանգության զգացողությունը դեռևս առկա են։
ԵՄ-ն արագ արձագանքեց Հայաստանի և նրա քաղաքացիների հրատապ կարիքներին Քովիդ-19 համավարակի ժամանակ։ Մոտ 100 մլն արժողությամբ «Թիմ Եվրոպա» փաթեթը տրամադրվեց ոչ միայն Կառավարությանը բյուջետային աջակցության ձևաչափով, այլև ավելի քան 3000 անապահով տնային տնտեսություններին նպատակային սոցիալական օգնության միջոցով։ Մենք դյուրին դարձրեցինք առցանց կրթությունը 350 երեխայի համար և աջակցություն տրամադրեցինք ավելի քան 1000 փոքր ու միջին բիզնեսի՝ օգնելով նրանց մշակել նոր թվային մոտեցումներ։
Հիվանդների բժշկական խնամիքի համար կարևոր բժշկական սարքավորումներ տրամադրվեցին հիվանդանոցներին և լաբորատորիաներին։ ԵՄ անդամ պետությունների հետ միասին մենք շարունակեցինք աջակցություն տրամադրել տարածաշրջանում հակամարտությունից տուժած քաղաքացիական բնակչությանը։ ԵՄ-ն Հայաստանի կողքին է՝ բարելավելու Հայաստանի քաղաքացիների կյանքը սոցիալ տնտեսական զարգացման և ներդրումների ոլորտում աջակցության ցուցաբերման միջոցով։
Սիրելի՛ հայաստանցիներ,
Հուսով եմ, որ նոր տարին կլինի խաղաղ և որ կվերգտնեք ձեր ուժը հանուն ձեզ, ձեր սիրելիների և Հայաստանի։ Թող Նոր տարին բոլորիս դարձնի ավելի լավը և ավելի տոկուն, և հուսով եմ՝ ավելի պայծառ օրեր կգան։ Շնորհակալություն:

Андреа Викторин поздравила армян с предстоящими праздниками: ЕС рядом с Арменией
Приближаются праздничные дни, и мы скоро оставим в прошлом еще один год, полный вызовов. Об этом говорится в праздничном послании главы делегации ЕС в Армении Андреа Викторин по случаю наступающего Нового года.
Мы осознаем, что трудности еще не преодолены. Выступая от имени всего личного состава делегации Европейского Союза в Армении, могу заверить вас, что мы прилагаем все возможные усилия, чтобы поддержать РА и армянский народ в этой сложной ситуации. ЕС продолжает работать над смягчением воздействия пандемии и последствий войны, а также помогает улучшить жизнь граждан Армении, создавать рабочие места и способствовать экономическому росту.
ЕС быстро отреагировал на насущные потребности Армении и ее граждан во время пандемии COVID-19. Пакет "Team Europe" на сумму около 100 млн евро был предоставлен не только в виде бюджетной поддержки правительству, но и в виде адресной социальной помощи более чем 3000 необеспеченных домохозяйств. Мы облегчили доступ к онлайн-образованию для 350 детей и поддержали более 1000 армянских малых и средних предприятий в разработке новых цифровых подходов для их бизнеса.
Больницам и лабораториям было предоставлено важнейшее медицинское оборудование для ухода за пациентами. Вместе с государствами-членами ЕС мы также продолжали поддерживать гражданское население, пострадавшее в результате конфликта в регионе. ЕС рядом с Арменией – по части улучшения жизни граждан посредством поддержки в области социально-экономического развития и инвестиций.
Дорогие жители Армении, надеюсь, что новый год будет мирным, и вы восстановите силы для себя, своих близких и РА. Пусть Новый год сделает нас всех лучше, сильнее и даст надежду на грядущие светлые дни. Спасибо".