Զախարովան պատմել է Արցախյան պատերազմից հետո Հայաստանի և Ադրբեջանի էլիտաների մոսկովյան առաջին հանդիպման մասին
Դեկտեմբերի 23-24-ին Մոսկվայում տեղի է ունեցել Արցախյան պատերազմից հետո Հայաստանի և Ադրբեջանի էլիտաների առաջին հանդիպումը։ Այս մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, փոխանցում է News.am-ը:
«Կարծում ենք, որ երկու երկրների հանրության ներկայացուցիչների միջև հանդիպումը հասել է իր նպատակին, այն է՝ բարիդրացիական շփումներ հաստատել երկու հարևան երկրների գիտական, ստեղծագործական էլիտայի ներկայացուցիչների միջև՝ ստեղծելով բարենպաստ ֆոն Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների հետևողական կարգավորման համար»,-ասել է Զախարովան։
Նրա խոսքով՝ մասնակիցները միակարծիք են, որ իրենք տեսնում են մտավորականության դերը Ադրբեջանի և Հայաստանի ժողովուրդների միջև անվստահության աստիճանի նվազեցման գործում։ Կառուցողական երկխոսության տրամադրվածություն է դրսևորվել, ի թիվս այլնի, զգայուն հումանիտար թեմաների քննարկման ժամանակ, որոնք են՝ Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիների վերադարձ, ականապատ դաշտերի մնացած քարտեզների փոխանցում Հայաստանի կողմից։
«Մենք աջակցում ենք, աջակցել ենք և կշարունակենք աջակցել նման նախաձեռնություններին։ Կարծում ենք, որ նման միավորող օրակարգը չափազանց արդիական է, քանի որ այն նպաստում է առարկայական պայմանավորվածությունների ձեռքբերմանը, որոնք մթնոլորտ են ստեղծում այլ ուղղություններով առաջ շարժվելու համար»,-ասել է Զախարովան։ Նա հավելել է, որ հեռանկարում ծրագրվում է նման շփումներ իրականացնել կանոնավոր կերպով, այդ թվում՝ Ադրբեջանում և Հայաստանում։

The first meeting of the elites of Armenia and Azerbaijan after the Nagorno-Karabakh (Artsakh) war last year took place in Moscow on December 23 and 24. The official representative of the Russian foreign ministry, Maria Zakharova, stated about this Thursday at her weekly press briefing, News.am reports.
"We believe that the meeting between the representatives of the public of the two countries has achieved its goal, which is to establish good-neighborly contacts between the representatives of the scholar and creative elites of the two neighboring countries, creating a favorable background for consistent normalization of relations between Baku and Yerevan," Zakharova added.
According to her, the participants in this meeting agree that they see the role of the intellectuals in reducing the level of mistrust between the peoples of Azerbaijan and Armenia.
A willingness to engage in a constructive dialogue was manifested, among other things, during the discussion of sensitive humanitarian topics such as the return of Armenian prisoners of war by Azerbaijan, and the transfer by Armenia of the remaining maps of minefields.
"We support, have supported, and will continue to support such initiatives. We believe that such a unifying agenda is very relevant, as it contributes to the achievement of substantive agreements, which create an atmosphere for moving forward in other directions," said the official representative of the Russian foreign ministry.
She added that in the future it is planned to hold such contacts on a regular basis—and including in both Azerbaijan and Armenia.