Պուտինը Բայդենի հետ զրույցում նշել է Արևմուտքի հետ հարաբերությունների ամբողջական խզման պայմանը
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը ռուս գործընկեր Վլադիմիր Պուտինի հետ հեռախոսազրույցում մի քանի անգամ ընդգծել է միջուկային պատերազմ սկսելու անթույլատրելիությունը։ Այս մասին լրագրողներին ասել է ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը, փոխանցում է News.am։
«Շատ կարևոր է, որ նախագահ Բայդենը զրույցի ընթացքում մի քանի անգամ շեշտել է, որ միջուկային պատերազմ հնարավոր չէ սկսել, ոչ էլ այն հաղթել։
Պուտինի օգնականի խոսքով՝ «Բայդենը նաև ընդգծել է, որ Ռուսաստանը և Միացյալ Նահանգները կարող են և պետք է առանցքային դեր ունենան ինչպես Եվրոպայում, այնպես էլ աշխարհի այլ վայրերում խաղաղության և անվտանգության ապահովման ջանքերում»։
Ինչպես նշել է Ուշակովը, Բայդենը վստահեցրել է Պուտինին, որ Վաշինգտոնը մտադիր չէ հարձակողական հարվածային զինատեսակներ տեղակայել Ուկրաինայում։
«Այս զրույցի ընթացքում ամերիկյան կողմի հիմնական կետն այն է, որ նախագահ Բայդենը հասկացրել է, որ Միացյալ Նահանգները մտադիր չէ հարձակողական հարվածային զենքեր տեղակայել Ուկրաինայում»,-ասել է Ուշակովը։
«Վլադիմիր Պուտինը նշել է, որ դա այն առանցքային կետերից մեկն է, որը ներառված է մեր փաստաթղթերում, որոնք մենք հանձնել ենք ամերիկացիներին և որոնց շուրջ մենք ցանկանում ենք հետագա առարկայական բանակցություններ վարել»,-ընդգծել է ՌԴ նախագահի օգնականը։

Путин в разговоре с Байденом назвал условие полного разрыва отношений с Западом
Президент США Джо Байден в телефонном разговоре с российским коллегой Владимиром Путиным несколько раз подчеркивал недопустимость начала ядерной войны. Как передает ТАСС, об этом журналистам по итогам беседы лидеров сообщил помощник главы государства Юрий Ушаков.
"Очень важно, что президент Байден подчеркивал несколько раз в ходе разговора, что ядерную войну нельзя начинать, также ее нельзя и выиграть. Американцы из этого исходят, понимая, что США и Россией накоплены самые крупные ядерные потенциалы в мире", - сказал Ушаков.
По словам помощника Путина, "Байден также подчеркивал, что Россия и США могли бы и должны сыграть ключевую роль в усилиях по обеспечению мира и безопасности как в Европе, так и в других местах на земном шаре".
Как отметил Ушаков, Байден заверил Путина, что Вашингтон не намерен размещать на Украине ударные наступательные вооружения.
"Основной момент, который прозвучал с американской стороны в ходе этого разговора, - президент Байден четко заявил о том, что США не намерены размещать на Украине ударные наступательные вооружения", - сказал он.
"[Владимир Путин] заметил, что это один из ключевых моментов, который как раз включен в наши документы, которые мы передали американцам, по которым хотим вести дальше субстантивные переговоры", - подчеркнул помощник президента РФ.