Կյանքում առաջին անգամ զգացի, որ իմ թիկունքում կանգնած է պետությունը. Նիշանյանը` ազատ արձակման մասին
Պոլսահայ մտավորական, լեզվաբան Սևան Նիշանյանը շնորհակալություն է հայտնել Հունաստանում ՀՀ դեսպանությանը և դեսպան Տիգրան Մկրտչյանին իրեն ազատ արձակելու հարցում անհավանական ջանքեր գործադրելու համար:
Հայ լեզվաբանը նշել է, որ դատարանը վճռել է` դադարեցնել իրեն կալանքի տակ պահելը: Նիշանյանի խոսքով` հնարավոր է, որ ինքը ստիպված լինի որոշ ժամանակով հեռանալ Հունաստանից և գուցե ապրի Հայաստանում:
Հունաստանի կառավարությունը չի երկարաձգել պոլսահայ մտավորական, լեզվաբան Սևան Նիշանյանի՝ Հունաստանի քաղաքացու հետ ամուսնացած լինելու կապակցությամբ ձեռք բերված կացության իրավունքի ժամկետը, որը լրացել է դեկտեմբերի 29-ին: Նիշանյանը դեկտեմբերի 30-ին ձերբակալվել էր կացության կարգավիճակի ժամկետի լրանալու պատճառով: Սևան Նիշանյանը, ով 2014 թվականին Թուրքիայում 17 տարվա ազատազրկման էր դատապարտվել, բանտից փախուստի էր դիմել 2017 թվականի հուլիսի 14-ին: 2017 թվականի հուլիսի 25-ին Նիշանյանը հայտնել էր, որ ապաստան ստանալու համար դիմել է Հունաստանի իշխանություններին: Նիշանյանը Թուրքիայում ձերբակալվել էր Իզմիրի Սիրինջե գյուղի իր սեփական այգում իբր ապօրինի շինարարություն կատարելու համար: Թուրքական մամուլն այդ ժամանակ գրում էր, որ Սևան Նիշանյանի ձերբակալությունը իշխանությունների սարքած գործն է, քանի որ մտավորականը բազմիցս հանդես էր եկել թուրքական կառավարության բացերի հրապարակային քննադատությամբ:

For the First Time I Felt the State Behind Me - Nishanian About his Release
Istanbul Armenian intellectual, linguist Sevan Nishanian thanked the Embassy of Armenia in Greece and Ambassador Tigran Mkrchyan for making incredible efforts in the issue of releasing him.
“The Ambassador worked day and night, he didn’t leave me alone for a minute. In my life for the first time I felt that the state is behind me without any preconditions and without any hesitation. Totally other feeling. That’s good, I didn’t know”, ARMENPRESS reports Nishanian wrote on his Facebook page.
The Armenian linguist mentioned that the court ruled to stop holding him under detention. According to Nishanian, it is possible that he will have to leave Greece for some time and probably live in Armenia.
Sevan Nishanian was sentenced to 17 years in prison in Turkey in 2014, but escaped from prison in 2017. On July 25, 2017, Nishanian applied to the Greek authorities for asylum. The Greek government has not extended the residence permit for Nishanian on the occasion of her marriage to a Greek citizen, which expired on December 29. According to the media reports, Nishanian was arrested on December 30 due to the expiration of his residence status.