Ադրբեջանը խախտում է 2020 թվականի հրադադարի պայմանները. Քերոլայն Քոքսը Լորդերի պալատում անդրադարձել է ԼՂ հակամարտությանը
Բարոնուհի Քերոլայն Քոքսն անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը Լորդերի պալատում տեղի ունեցած «Փախստականներ. Զանգվածային տեղահանումներ» խորագրով լսումների ժամանակ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ իր ելույթում Քերոլայն Քոքսն ընդգծել է, որ համառոտ կանդրադառնա Լեռնային Ղարաբաղին, որտեղ պատմականորեն հայկական անկլավի 80%-ն այժմ օկուպացված է Ադրբեջանի կողմից:
Տարածաշրջան այցելելու ցավալի փորձ եմ ունեցել ավելի քան 85 անգամ՝ 1990-ականների և 2020թ․ պատերազմների ժամանակ։ Անցյալ տարվա սեպտեմբերին այցելեցի Հայաստանի Սյունիքի մարզ` ականատես լինելու համար Հայաստանի տարածք ադրբեջանական զինված ուժերի ներխուժման հետևանքով առաջացած տառապանքներին, ինչը հանգեցրեց տեղի բնակիչների տեղահանությանը հենց Հայաստանի սահմաններում։ Անթիվ փախստականները նկարագրում են հարազատների կորստի ցավը, իսկ Ադրբեջանը նախկինի պես խախտում է 2020թ․ զինադադարի պայմանները՝ ձերբակալելով հայ ռազմագերիներին և քաղաքացիական անձանց ու վայրագություններ կատարելով, երբեմն սարսափելի գործողություններ նկարահանելու համար բանտարկյալի հեռախոսը վերցնելով, իսկ հետո լուսանկարները նրանց ընտանիքներին ուղարկելով: Փախստականները նկարագրում են նաև ապրուստի միջոցների, գյուղատնտեսական հողերի, ջրային ռեսուրսների և այլ կենսական ենթակառուցվածքների կորուստը: Այնուամենայնիվ, Լեռնային Ղարաբաղի հայերը գրեթե ոչ մի աջակցություն չեն ստացել բրիտանական կառավարության կողմից: ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի խոսնակն անցյալ տարվա մայիսին աներկբայորեն նշեց, որ Ադրբեջանը, չնայած միջազգային հանրության, և մասնավորապես ՄԱԿ-ի կոչերին, թույլտվություն չի տվել Լեռնային Ղարաբաղ հումանիտար օգնության անխոչընդոտ մուտքի համար, և այդ իրավիճակը մնում է նույնը»- ասել է Քոքսը։
Եզրափակելով խոսքը՝ Քերոլայն Քոքսը հարց է հնչեցրել՝  կարո՞ղ է կառավարությունը հաստատել, որ Միացյալ Թագավորությունը չի անտեսի օգնության այս ճիչը և կապահովի պատերազմի պատճառով տեղահանված հազարավոր հայերին հրատապ մարդասիրական օգնության տրամադրումը։ Նա հորդորել է ավելի մեծ առաջնահերթություն տալ իր կողմից մատնանշված խնդիրներին և նմանատիպ իրավիճակներում առաջացող բազմաթիվ այլ խնդիրների։

Азербайджан нарушает условия перемирия 2020 года: Кэролайн Кокс выступила в Палате лордов
Во время слушаний под названием "Беженцы. Массовое перемещение" в Палате лордов Британского парламента баронесса Кэролайн Кокс обралась к нагорно-карабахскому конфликту.
Как передает "Арменпресс", в своем выступлении Кэролайн Кокс подчеркнула, что вкратце коснется Нагорного Карабаха, где 80% исторически армянского анклава сейчас оккупированы Азербайджаном.
"В 2020 году из Нагорного Карабаха в Армению бежали более 91 тысячи человек, 88% из которых - женщины и дети. Более 40 000 человек лишились крова на таких территориях, как районы Шуши и Гадрута, которые до сих пор оккупированы азербайджанскими вооруженными силами.
У меня был болезненный опыт посещения региона более 85 раз - в 1990-х годах и в 2020г․, во время войны. В сентябре прошлого года я а Сюникскую область Армении, где стала свидетелем страданий, вызванных вторжением азербайджанских вооруженных сил на территорию Армении, которое привело к депортации местных жителей в пределах границ Армении.
Бесчисленные беженцы описывают боль потери родственников, а Азербайджан продолжает нарушать условия перемирия 2020 года – это и арест армянских военнопленных, и зверства против мирного населения, даже иногда они отбирают телефон пленного для записи ужасных действий, а затем отправляют фотографий их семьям. Беженцы рассказывают также о потере средств к существованию, сельскохозяйственных земель, водных ресурсов и другой жизненно важной инфраструктуры.
Однако армяне Нагорного Карабаха почти не получали никакой поддержки со стороны британского правительства. В мае прошлого года официальный представитель генсека ООН недвусмысленно заявил, что Азербайджан, несмотря на призывы международного сообщества, в частности ООН, препятствовал доступу гуманитарной помощи в Нагорный Карабах, и эта ситуация остается прежней", - сказала баронесса Кэролайн Кокс.
Завершая свое выступление, Кэролайн Кокс задала вопрос: может ли правительство  заверить, что Соединенное Королевство не проигнорирует этот крик о помощи, окажет срочную гуманитарную помощь тысячам армян, перемещенных в результате войны? Она призвала уделять больше внимания указанным ей проблемам, а также многим другим проблемам, возникающим в подобных ситуациях.