Մեր տպավորությամբ Թուրքիան կիսում է Հայաստանի հետ առանց նախապայմանի երկխոսություն սկսելու մոտեցումը. ՀՀ ԱԳՆ (Armenpress)
Հայաստանն ակնկալում է, որ Թուրքիայի հետ երկխոսության գործընթացի արդյունքում դիվանագիտական հարաբերություններ կհաստատվեն Հայաստանի և Թուրքիայի միջև, ինչպես նաև կբացվի երկու երկրների միջև սահմանը: Այս մասին ասել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանը՝ Հայաստանի և Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչների՝ հունվարի 14-ին ծրագրված առաջին հանդիպմանն ընդառաջ պատասխանելով «Արմենպրես»-ի հարցերին: Հունանյանն ընդգծել է նաև, որ հայկական կողմի տպավորությամբ Թուրքիայի կառավարությունը նույնպես կիսում է առանց նախապայմանի երկխոսություն սկսելու մոտեցումը։
- Որո՞նք են այն հիմնական նպատակները, որոնց հայկական կողմը ցանկանում է հասնել Հայաստան-Թուրքիա երկխոսության շնորհիվ:
-Հայաստանի ակնկալիքներն այդ երկխոսությունից, ըստ էության, նույնն են, ինչ եղել են 1990-ականների սկզբներից ի վեր։ Մենք ակնկալում ենք, որ գործընթացի արդյունքում Հայաստանի և Թուրքիայի միջև դիվանագիտական հարաբերություններ կհաստատվեն և երկու երկրների միջև սահմանը, որը Թուրքիայի կողմից միակողմանիորեն փակվել էր 90-ականների սկզբին, կբացվի։
-Կան կարծիքներ, որ համաձայնելով Թուրքիայի հետ երկխոսություն սկսելուն՝ Հայաստանն արդեն իսկ ընդունել է նախապայմանները, որոնք Թուրքիան միշտ առաջ է քաշել Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման համատեքստում: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք սա:
-Հայաստանի Հանրապետությունը մշտապես հայտարարել է, որ պատրաստ է Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը՝ առանց որևէ նախապայմանի: Այս առումով ևս պետք է փաստեմ, որ Հայաստանի մոտեցումը որևէ փոփոխություն չի կրել՝ նույն դիրքորոշումն արտացոլված է նաև ՀՀ կառավարության 2021-2026թթ. ծրագրում:
Ինչպես արդեն նախկինում նշել ենք, միջազգային գործընկերների հետ շփումներում մենք պարբերաբար ընդգծել ենք «առանց նախապայմանների» սկզբունքի պահպանման անհրաժեշտությունը: Մեր տպավորությամբ՝ Թուրքիայի կառավարությունը նույնպես կիսում է առանց նախապայմանի երկխոսություն սկսելու մոտեցումը։
-Հունվարի 14-ին Մոսկվայում նախատեսված է Հայաստան-Թուրքիա երկխոսության գործընթացում երկու երկրների հատուկ ներկայացուցիչների առաջին հանդիպումը: Ի՞նչ ֆորմատով է անցկացվելու հանդիպումը և ի՞նչ ակնկալիքներ ունի հայկական կողմն այս հանդիպումից:
-Հայաստանի և Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչների հանդիպումը Մոսկվայում տեղի է ունենալու ռուսական կողմի հյուրընկալությամբ։ Ըստ էության, այս առաջին հանդիպումը կրելու է ճանաչողական բնույթ։ Դժվար է ակնկալել, որ մեկ հանդիպման արդյունքում հնարավոր կլինի ունենալ շոշափելի արդյունքներ, սակայն դրանով կտրվի գործընթացի մեկնարկը։

Armenia expects that diplomatic ties will be established with Turkey as a result of the dialogue process, and the border between the two countries will be opened, Armenian Foreign Ministry spokesperson Vahan Hunanyan said responding to questions from ARMENPRESS ahead of the first meeting between the Armenian and Turkish special envoys planned for January 14.
Hunanyan underscored that the Turkish government seemingly shares the approach of starting the dialogue without preconditions.
ARMENPRESS – What are the main goals that Armenia wants to achieve through the dialogue with Turkey?
Vahan Hunanyan – Armenia’s expectations from this dialogue are essentially the same that were since the 1990s. We expect that as a result of the process diplomatic relations will be established between Armenia and Turkey and the border between the two countries which was unilaterally closed by Turkey itself in the early 90s will be re-opened.
ARMENPRESS – There are opinions claiming that by agreeing to start dialogue with Turkey, Armenia has already accepted Turkey’s preconditions in the context of normalization of relations with Armenia. How would you comment?
Vahan Hunanyan - The Republic of Armenia has always stated its readiness to normalize relations with Turkey without any precondition. In this regard I have to state that Armenia’s stance hasn’t changed, and the same position is reflected in the 2021-2026 Armenian Government Program.
As we’ve mentioned in the past, we’ve regularly underscored the need for preserving the “without preconditions” principle in our contacts with international partners. Our impression is that the Turkish government also shares the approach of starting the dialogue without preconditions.
ARMENPRESS - The first meeting of the special envoys of Armenia and Turkey in the normalization process is scheduled to take place on January 14 in Moscow. What will be the format of the meeting and what expectations does Armenia have from this meeting?
Vahan Hunanyan - The meeting of the special envoys of Armenia and Turkey will be hosted by the Russian side in Moscow. Essentially, this first meeting will have the nature of a [courtesy meeting]. It is difficult to expect tangible results from a single meeting, but this will kick off the process.