Ադրբեջանցիներն առևանգել են Տեղ համայնքի հովվին. Թաթոյան
«Ըստ ահազանգի տվյալների՝ ՀՀ բնակիչը Տեղ համայնքի Տեղ, Արավուս և Խնածախ գյուղերի հատման հատվածում գտնվող արոտավայրում արածեցրել է իր ոչխարներին: Ժամը 15:30-ի սահմաններում Ադրբեջանի 4 զինված ծառայող, նկատելով ՀՀ խաղաղ բնակչին, իջել են իրենց դիրքերից՝ մոտ 150մ., և նրա վրա գոռգոռալով, քաշքշելով, ուժի գործադրմամբ տարել են դեպի իրենց կողմը՝ Ծիծեռնավանքի ուղությամբ: Խոսքը նաև բնակչի հետ միասին 400-450 ոչխար առևանգելու մասին է:
Ահազանգը ճշգրտվել է. այս հանգամանքները ականատեսի տվյալներ են:
Ըստ լրացուցիչ ճշտման՝ միջադեպի մասին տեղեկացված են ՌԴ սահմանապահ ծառայության ներկայացուցիչները, որոնք աշխատանքներ են տանում ՀՀ քաղաքացուն ու նրա ոչխարները վերադարձնելու ուղղությամբ:
Այս ահազանգը վկայում է ադրբեջանական զինված ծառայողների հանցավոր արարքներով ՀՀ խաղաղ բնակչի կյանքի, անձնական ազատության և սեփականության իրավունքների նկատմամբ հանցավոր ոտնձգության մասին:
ՀՀ քաղաքացիական բնակիչների նկատմամբ Ադրբեջանական զինված ծառայողների չդադարող հանցանքները, որոնք գրեթե ամեն օր են, անհնարին են դարձնում մարդկանց նորմալ կյանքը, զրկում են ընտանիքի եկամուտը վաստակելու, գյուղատնտեսությամբ զբաղվելու հնարավորությունից, պատճառում են սոցիալական խնդիրներ:
Այս միջադեպն ապացուցում է, որ ՀՀ գյուղերի հարևանությամբ ու ճանապարհներին ադրբեջանական որևէ ծառայող չպետք է լինի:
Այս հարցի լուծումը հրատապ է. դա անհրաժեշտ է մարդկանց իրավունքների պաշտպանության, նրանց անվտանգությունն ու բնականոն կյանքը վերականգնելու համար. պետք է լինի անվտանգության ապառազմականացված գոտի
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի այս առաջարկն արդեն տեղ է գտել միջազգային կոնկրետ փաստաթղթում՝ Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) 2021թ. սեպտեմբերի 27-ի թիվ 2391 (2021) բանաձևում:
Այս միջադեպի փաստը կներառվի Մարդու իրավունքների պաշտպանի միջազգային հաղորդումներում:
Նույնը պետք է անի Կառավարությունը. այս փաստը պետք է օգտագործվի մարդկանց իրավունքները հիմնարար պաշտպանելու նպատակի համար»:

Похищение армянского пастуха доказывает необходимость демилитаризованной зоны: омбудсмен
Сегодня четверо азербайджанских военнослужащих преступным методом похитили мирного жителя села Тег Сюникской области Армении и его 400-450 овец. Об этом на своей странице в Facebook 13 января написал омбудсмен Армении Арман Татоян, передает News.am.
''Около 15:30 четверо азербайджанских военнослужащих заметили мирного жителя, который пас овец, спустились с боевых позиций, накричали на него, применили к нему силу и повели к себе. Об инциденте уведомлены представители пограничной службы России, которые работают над возвращением гражданина Армении и его овец.
Непрекращающиеся, практически ежедневные преступления азербайджанских военнослужащих против мирного населения Армении делают нормальную жизнь населения невозможной.
Данный инцидент доказывает, что вблизи сел Армении и на дорогах не должно быть азербайджанских военнослужащих, доказывает необходимость демилитаризованной зоны безопасности. Решение вопроса носит неотложный характер. Это предложение уже включено в конкретный международный документ – резолюцию ПАСЕ.
Факт данного инцидента будет включен в международные отчеты Защитника прав человека Армении. Правительство должно сделать то же самое. Этот факт нужно использовать для защиты прав человека'',– написал он.