Ադրբեջանցիներն առևանգել են Տեղ համայնքի հովվին. Թաթոյան
«Ըստ ահազանգի տվյալների՝ ՀՀ բնակիչը Տեղ համայնքի Տեղ, Արավուս և Խնածախ գյուղերի հատման հատվածում գտնվող արոտավայրում արածեցրել է իր ոչխարներին: Ժամը 15:30-ի սահմաններում Ադրբեջանի 4 զինված ծառայող, նկատելով ՀՀ խաղաղ բնակչին, իջել են իրենց դիրքերից՝ մոտ 150մ., և նրա վրա գոռգոռալով, քաշքշելով, ուժի գործադրմամբ տարել են դեպի իրենց կողմը՝ Ծիծեռնավանքի ուղությամբ: Խոսքը նաև բնակչի հետ միասին 400-450 ոչխար առևանգելու մասին է:
Ահազանգը ճշգրտվել է. այս հանգամանքները ականատեսի տվյալներ են:
Ըստ լրացուցիչ ճշտման՝ միջադեպի մասին տեղեկացված են ՌԴ սահմանապահ ծառայության ներկայացուցիչները, որոնք աշխատանքներ են տանում ՀՀ քաղաքացուն ու նրա ոչխարները վերադարձնելու ուղղությամբ:
Այս ահազանգը վկայում է ադրբեջանական զինված ծառայողների հանցավոր արարքներով ՀՀ խաղաղ բնակչի կյանքի, անձնական ազատության և սեփականության իրավունքների նկատմամբ հանցավոր ոտնձգության մասին:
ՀՀ քաղաքացիական բնակիչների նկատմամբ Ադրբեջանական զինված ծառայողների չդադարող հանցանքները, որոնք գրեթե ամեն օր են, անհնարին են դարձնում մարդկանց նորմալ կյանքը, զրկում են ընտանիքի եկամուտը վաստակելու, գյուղատնտեսությամբ զբաղվելու հնարավորությունից, պատճառում են սոցիալական խնդիրներ:
Այս միջադեպն ապացուցում է, որ ՀՀ գյուղերի հարևանությամբ ու ճանապարհներին ադրբեջանական որևէ ծառայող չպետք է լինի:
Այս հարցի լուծումը հրատապ է. դա անհրաժեշտ է մարդկանց իրավունքների պաշտպանության, նրանց անվտանգությունն ու բնականոն կյանքը վերականգնելու համար. պետք է լինի անվտանգության ապառազմականացված գոտի
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի այս առաջարկն արդեն տեղ է գտել միջազգային կոնկրետ փաստաթղթում՝ Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) 2021թ. սեպտեմբերի 27-ի թիվ 2391 (2021) բանաձևում:
Այս միջադեպի փաստը կներառվի Մարդու իրավունքների պաշտպանի միջազգային հաղորդումներում:
Նույնը պետք է անի Կառավարությունը. այս փաստը պետք է օգտագործվի մարդկանց իրավունքները հիմնարար պաշտպանելու նպատակի համար»:

Shepherd’s Kidnap Proves There Should Be No Azerbaijani Servicemen Near Armenian Villages and on Roads: Ombudsman
Four armed Azerbaijani servicemen on Thursday kidnapped an Armenian shepherd from the village of Tegh in Syunik Province, Armenian Human Rights Defender (Ombudsman) Arman Tatoyan said on Thursday.
In a statement on Facebook, he said that the incident took place at around 3:30pm, when the shepherd was grazing his sheep in the pasture at the intersection of Tegh, Aravus and Khnatsakh villages, Panorama.am reports.
He was spotted by Azerbaijani troops, who descended 150 meters from their positions, yelled at him and forcibly took him to their positions near Tsitsernavank. They also stole 400-450 heads of sheep.
Russian border guards have been alerted about the incident and are working on the herdsman's release.
Tatoyan noted that the incident once again proves that the criminal actions of Azerbaijani forces violate the personal freedom, right to life and property of peaceful Armenian citizens. They make it impossible for people to live a normal life, deprive them of the opportunity to earn money and engage in agriculture.
"This incident proves that there should not be any Azerbaijani servicemen near Armenian villages and on roads," Tatoyan underlined, reiterating the need for the creation of a demilitarized zone.
According to him, this proposal found a place in the PACE resolution. In addition, the incident should be used by the Armenian government to protect the fundamental rights of people, he noted.