Ռուսաստանը Թուրքիայից պարզաբանում է ակնկալում ՀԱՊԿ-ի մասին Էրդողանի օգնականի խոսքերի առնչությամբ
Մոսկվան Անկարայից պարզաբանում է խնդրել Ղազախստանում ՀԱՊԿ ուժերը կիրառելու վերաբերյալ Թուրքիայի նախագահի օգնականի հայտարարության առնչությամբ: Այս մասին ուրբաթ օրը հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը 2021 թվականին ռուսական դիվանագիտության գործունեության արդյունքների վերաբերյալ մամուլի ասուլիսում, փոխանցում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
«Անկարայում, մեղմ ասած, անհասկանալի հայտարարություն եղավ նախագահ Էրդողանի խորհրդականներից մեկի կողմից, որը դատապարտել է ՀԱՊԿ-ին հրավիրելու հետ կապված՝ Ղազախստանի գործողությունները: Մենք հիմա խնդրել ենք մեր թուրք գործընկերներից պարզաբանում այն մասին, թե ինչ է դա նշանակում»,- ասել է նա:
Միևնույն ժամանակ, նախարարը, պատասխանելով հայաստանցի լրագրողի հարցին, ընդգծել է, որ չի նկատել Ադրբեջանի և Թուրքիայի պաշտոնական ներկայացուցիչների «նյարդային արձագանքը»՝ կապված ՀԱՊԿ խաղաղապահներ Ղազախստան ուղարկելու առնչությամբ:

Russia Asks Turkey for Clarification of Erdogan Assistant’s Remarks about CSTO
Moscow has asked Ankara for clarification on the statement of the assistant to the Turkish president regarding the use of CSTO forces in Kazakhstan, Russian Foreign Minister Sergei Lavrov said at a press conference on the results of the activities of Russian diplomacy in 2021, Public Radio of Armenia reports, referring to TASS.
“There was, to put it mildly, an incomprehensible statement in Ankara by one of President Erdogan’s advisers, who simply condemned Kazakhstan’s actions with regard to the invitation of the CSTO. We have now asked our Turkish colleagues to explain what this means,” he said.
The statement condemning the presence of the CSTO in Kazakhstan was made by the assistant to the Turkish president, Ihsan Sener.