Հայոց ցեղասպանության պատմության դասավանդումը պարտադիր դարձավ ԱՄՆ ևս մեկ նահանգում
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Մասաչուսեթս նահանգի միջին և ավագ դպրոցներում ցեղասպանության ուսուցումը այսուհետ կլինի պարտադիր: 2021 թ. փետրվարի 2-ին մի խումբ օրենսդիրներ Մասաչուսեթսի Սենատի և Ներկայացուցիչների պալատի հաստատմանն էին ներկայացրել ցեղասպանության կրթության վերաբերյալ No. 692 օրինագիծը, որը նահանգապետի կողմից ստորագրվեց 2021 թ. դեկտեմբերի 2-ին՝ այդպիսով ստանալով օրենքի ուժ: Այն կիրառության մեջ կմտնի ուսումնական նոր տարում՝ 2022 թ. հուլիսի 1-ից սկսած, հայտնում է armradio.am-ը:
Օրենքը նախատեսում է. «Հասնել և նպաստել մարդու համապարփակ իրավունքների ուսուցմանը՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով ցեղասպանության անմարդկայնության ուսումնասիրությանը, ներառելով, բայց չսահմանափակվելով Հոլոքոստով, Հայոց ցեղասպանությամբ, Ուկրաինայի սով – ցեղասպանությամբ, որը հայտնի է Հոլոդոմոր անունով, Պոնտոսի հույների ցեղասպանությամբ, 17-19-րդ դդ. ստրկավաճառության նպատակով աֆրիկացիների բռնի փոխադրմամբ Ամերիկա, Ամերիկա մայրցամաքում տեղաբնիկների նկատմամբ իրականացված բռնություններով և Բոսնիայում, Կամբոջայում, Ռուանդայում, Սուդանում բոլորովին վերջերս տեղի ունեցած բռնություններով»:
Օրենքը սահմանում է, որ ցեղասպանության պատմության ուսուցումը նահանգում պետք է կատարվի պատմության և հասարակագիտության ուսումնական ծրագրերի շրջանակներում, այլ ոչ որպես առանձին դպրոցական առարկա՝ միևնույն ժամանակ պարզաբանելով դասավանդման, հատուկ դպրոցական ձեռնարկների և գրքերի պատրաստման ֆինանսավորումը:
Երևանի տարբեր հատվածներից ոստիկանության բաժիններ է բերման ենթարկվել 364 քաղաքացի
Բելառուսի վարչապետն աշխատանքային այցով մեկնել է Բաքու
Առաջարկում եմ մտածել, թե ինչպես կարող է ղարաբաղցի տղաների և աղջիկների ձայնը լսելի դառնալ մեզ համար. Արմեն Գևորգյանը՝ ԵԽԽՎ-ում
Երևանի մետրոպոլիտենի երթևեկությունն ամբողջ գծով վերականգնվել է
Ոստիկանի կողմից բերման ենթարկվող քաղաքացու գլխին բռունցքով հարվածելու դեպքով քրգործ է հարուցվել
Եռաբլուր զինվորական պանթեոնում հայտնաբերվել է նռնակ
Չավուշօղլուն հայտնել է Թուրքիայի, Ռուսաստանի, Ուկրաինայի և ՄԱԿ-ի պատվիրակությունների հանդիպման մասին
Ֆրանսիայի Մոնպելիեի քաղաքապետարանին հարող ընդարձակ զբոսայգին անվանակոչվել է Հայաստանի անունով
11:13
Կգումարվի Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ
10:50
Անընդունելի է ակցիայի իրականացման վայրից կամ դրան հարող տարածքից անձանց ազատությունը սահմանափակելու գործելաոճը. ՄԻՊ

Еще в одном штате США преподавание истории Геноцида армян будет обязательным
В средних и старших классах школ штата Массачусетс Соединенных Штатов преподавание истории геноцида отныне будет обязательным. 2 февраля 2021 группа законодателей подала на утверждение в Сенат штата Массачусетс и Палату представителей законопроект № 692, касающийся  образования по теме геноцида. Законопроект был подписан губернатором 2 декабря 2021 года, получив таким образом силу закона. Его реализзация начнется с 1 июля в новом, 2022 учебном году.
Как сообщает Музей-институт Геноцида армян, закон направлен на содействие всестороннему образованию в области прав человека с особым упором на бесчеловечности геноцида, включая Холокост евреев, Геноцид армян, голодомор в Украине, Геноцид понтийских греков в 17 - 19 вв., а также более поздние акты насилия в Боснии, Камбодже, Руанде и Судане, передает armradio.am.
Законопроект предусматривает, что преподавание истории геноцида в государстве должно проводиться в рамках учебных программ по истории и обществознанию, а не как отдельный школьный предмет, при этом уточняются финансирование обучения, специальные школьные пособия и учебники.
''Руководство МИГА приветствовало принятие закона и направило благодарственное письмо сенатору Родригесу. В письме подчеркивались важность просвещения по вопросам геноцида как фактора предупреждения этого преступления, его значение для армянского народа и Армении, а также готовность предоставить материалы для содействия Департаменту образования штата Массачусетс и государственным учреждениям'', - отмечается в сообщении Музея.