Տոկաևը հանձնարարել է ուժեր ստեղծել Ղազախստանում հատուկ գործողությունների համար
Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը երկրի ուժային կառույցների ղեկավարների հետ հանդիպումից հետո հանձնարարել է բարեփոխել ազգային անվտանգության համակարգը և երկրում ստեղծել Հատուկ գործողությունների ուժեր: Այս մասին ինչպես փոխանցում է РБК-ն՝ հայտնել են պետության ղեկավարի մամուլի ծառայությունից։
Բացի այդ, Տոկաևը հանձնարարել է սահմանել Ղազախստանում անկարգությունների ժամանակ բնակչության շրջանում մահացածների թիվը և մշակել նոր կարգավորող դաշտ՝ կրիտիկական իրավիճակներում անվտանգության ուժերի գործողությունները համակարգելու համար։
«Նախագահը կարևորել է հակաահաբեկչական գործողության ընթացքում քաղաքացիների իրավունքների ոտնահարումը կանխելու և քննչական գործողությունների անցկացումը», - նշել են մամուլի ծառայությունից։

Токаев поручил создать силы для спецопераций в Казахстане
Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев по итогам совещания с руководителями силовых структур республики дал поручение по реформированию системы национальной безопасности и созданию Сил специальных операций (ССО) в стране. Об этом как передает РБК,  сообщает пресс-служба главы государства.
Кроме того, Токаев поручил установить количество погибших среди населения в ходе беспорядков в Казахстане и разработать новую нормативную базу для координации действий силовиков в критических ситуациях.
''Президент подчеркнул важность недопущения нарушения прав граждан в ходе антитеррористической операции и проведения следственных действий'', - отметили в пресс-службе.