Ֆրանսիայի խորհրդարանականները դիմել են Մակրոնին, որպեսզի վերջինս Ադրբեջանի նախագահից պահանջի ներողություն խնդրել Վալերի Պեկրեսից
Ֆրանսիական ամենամեծ տպաքանակ ունեցող Le Journal du Dimanche կիրակնօրյա պարբերականում հունվարի 15-ին լույս է տեսել Ֆրանսիայի Սենատում «Հանրապետականներ» (LR) խմբակցության ղեկավար Բրունո Ռըտայոյի, Ֆրանսիայի Ազգային ժողովում նույն խմբակցության ղեկավար Դամիան Աբադի և Եվրոպական խորհրդարանում նույն խմբակցության ղեկավար, եվրոպական պատգամավոր Ֆրանսուա-Քսավիե Բելամիի, ինչպես նաև 242 այլ գործիչների բաց նամակը Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահին։ Հեղինակները, մասնավորապես, պահանջում են, որպեսզի նախագահը Ֆրանսիայի անունից Ադրբեջանի նախագահից պահանջի ներողություն խնդրել Վալերի Պեկրեսից ընթացիկ տարվա հունվարի 12-ի աղմկահարույց արտահայտություննների համար, որոնք նա արել էր Ֆրանսիայի նախագահի` «Հանրապետականներ» կուսակցության թեկնածուի Հայաստան կատարած այցի արդյունքում:
«Եթե մենք տեղյակ լինեինք Վալերի Պեկրեսի` վերջին [Լեռնային Ղարաբաղ] անօրինական այցի մասին, մենք նրան բաց չէինք թողնի»,- հայտարարել էր Ադրբեջանի նախագահը։
«Արմենպրես»-ը ստորև ներկայացնում ենք բաց նամակի ամբողջական տեքստը.
«Ֆրանսիայի Հանրապետության մեծարգո պարոն նախագահ, Վալերի Պեկրեսի Հայաստան կատարած այցից հետո, հունվարի 12-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարեց. «Եթե մենք տեղյակ լինեինք Վալերի Պեկրեսի վերջին անօրինական այցի մասին, մենք նրան բաց չէինք թողնի»: Այս աղմկահարույց արտահայտությունները Ֆրանսիայի կողմից չեն կարող անպատասխան մնալ։ Մի պարզ պատճառով. այս հայտարարությունը ոչ միայն ատելության կոչ է Ֆրանսիայի պետական գործչի, Իլ-դը-Ֆրանս շրջանի նախագահի և Ֆրանսիայի նախագահական ընտրությունների թեկնածուի դեմ, այլև՝ անթաքույց սպառնալիք է հանդիսանում ֆրանսիացի ժողովրդի, Ֆրանսիայի կառավարության և նրա ներկայացուցիչների դեմ՝ հաշվի առնելով Հայաստանի հետ մեր երկրի հարաբերությունները։ Մեծարգո պարոն նախագահ, կարո՞ղ ենք արդյոք հանդուրժել, որ որևէ այլ պետության կառավարությունն արգելի ֆրանսիացի ժողովրդի կողմից ընտրված ներկայացուցիչներին ճանապարհորդել մի տարածք, որը, հիշեցնենք, տվյալ պետությանը չի պատկանում, սպառնա ոտնձգություն կիրառել նրանց ազատության դեմ, ընդհուպ մինչև նրանց ֆիզիկական անվտանգությանը: Որքան էլ դա անհաճո լինի նախագահ Ալիևին՝ ֆրանսիացիներն ազատ են, իսկ Ֆրանսիան ինքնիշխան պետություն է: Ֆրանսիան չի կարող ընդունելի համարել որևէ սպառնալիք, չպետք է ընկրկի որևէ ահաբեկման դեմ: Եվ առավել ևս, երբ դրանք արվում են բռնապետի կողմից, ով հայերին «շներ» է անվանում, երբ Հայաստանի հետ հակամարտության ընթացքում արգելված զինատեսակներ ու ջիհադիստ վարձկաններ է կիրառել և մարդկային արժանապատվության մշտապես տկար օրինակ հանդիսացել։ Ուստի, պարոն նախագահ, խնդրում ենք Ֆրանսիայի անունից պահանջել, որպեսզի Ադրբեջանի Հանրապետությունը պաշտոնապես ներողություն խնդրի, իսկ ամենասեղմ ժամկետում այդ չանելու դեպքում` պահանջում ենք հետ կանչել Ադրբեջանում Ֆրանսիայի դեսպանին։ Սա որքան որ Ֆրանսիայի արժեքների, նույնքան և Ֆրանսիայի պատվի հարց է։ Սա նաև հայ ժողովրդի հանդեպ աջակցության հարց է, որը մենք պարտավոր ենք ցուցաբերել, այնժամ, երբ հայ ժողովուրդը, չնայած Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիաներին, սադրանքներին և նվաստացումներին, կանգուն է մնում և արժանապատիվ` այս փորձություններում։ Ֆրանսիայի վերաբերմունքը պետք է արժանի լինի տառապանքի բովով անցնող Հայաստանի օրինակին, որը հիացմունք է առաջացնում։ Ընդունեք, խնդրեմ, մեծարգո պարոն նախագահ, մեր խորին հարգանքի հավաստիքը»։

Французские парламентарии обратились к Макрону с призывом потребовать от Алиева извинения перед Валери Пекрес
В воскресном издании "Le Journal du Dimanche", имеющем во Франции самый большой тираж, 15 января было опубликовано открытое письмо президенту Французской республики от руководителя фракции Сената Франции  "Республиканцы" (LR) Бруно Ретайо, руководителя той же фракции в Национальном собрании Франции Дамиана Абада и руководителя той же фракции в Европейском парламенте, европейского депутата Франсуа-Ксавье Белами, подписанное и 242 другими деятелями. Авторы, в частности, призвали, чтобы президент от имени Франции потребовал от президента Азербайджана извиниться перед Валери Пекрес за его нашумевшие высказывания от 12 января текущего года, которые он сделал по итогам визита в Армению кандидата в президенты Франции от партии "Республиканцы".
"Если бы мы знали о недавнем незаконном визите Валери Пекрес [в Нагорный Карабах], мы бы ее не отпустили", - заявил Алиев.
"Арменпресс" ниже представляет полный текст открытого письма:
"Многоуважаемый господин Президент. После визита Валери Пекрес в Армению 12 января президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил: "Если бы мы знали о недавнем незаконном визите Валери Пекрес [в Нагорный Карабах], мы бы ее не отпустили". Эти нашумевшие высказывания Франция не может оставить без ответа. По весьма простой причине. Это заявление не только призыв к ненависти к государственному деятелю Франции, президенту региона Иль-де-Франс и кандидату в президенты Франции, но и неприкрытая угроза, направленная французскому народу, правительству Франции и его представителям, учитывая отношения нашей страны с Арменией. Многоуважаемый господин президент, должны ли мы терпеть, чтобы правительство какого-либо другого государства запрещало избранным французским народом представителям посещать территорию, которая, напомним, не принадлежит данному государству, угрожало бы применять посягательства на их свободу, вплоть до их физической безопасности. Как бы это ни было неприятно президенту Алиеву - французы свободны, а Франция - суверенное государство. Франция не может считать приемлемой какую-либо угрозу, не должна отступать ни при каких запугиваниях. И тем более, когда они делаются деспотом, который армян называет "собаками", который в ходе конфликта с Арменией применял запрещенные виды оружия и наемников-джихадистов и всегда был слабым примером человеческого достоинства. Поэтому, господин Президент, мы просим от имени Франции потребовать, чтобы Азербайджанская Республика официально попросила прощения, и в случае, если в кратчайшие сроки этого не произойдет, мы требуем отозвать посла Франции из Азербайджана. Это вопрос как ценностей Франции, так и чести Франции. Это и вопрос содействия армянскому народу, которое мы должны проявить тогда, когда армянский народ, несмотря на военную агрессию, провокации и унижения Азербайджана, стойко и достойно переносит эти испытания. Позиция Франции должна быть равна примеру Армении, достойно проходящей через горнило страданий, что вызывает восхищение. Многоуважаемый господин Президент, примите заверения в нашем высочайшем уважении".