Արմեն Սարգսյանն ԱՄԷ-ում մասնակցել է «Աբու Դաբի կայունության շաբաթ» միջազգային հեղինակավոր ֆորումի բացմանը
Աշխատանքային այցով Արաբական Միացյալ Էմիրություններում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը մասնակցել է «Աբու Դաբի կայունության շաբաթ» միջազգային հեղինակավոր ֆորումի բացման հանդիսավոր արարողությանը, որը տեղի է ունեցել Դուբայում ՝ «Էքսպո 2020 Դուբայ» համաշխարհային ցուցահանդեսների կենտրոնում։
«Աբու Դաբի կայունության շաբաթվա» բացմանը ներկա են եղել Արաբական Միացյալ Էմիրությունների փոխնախագահ, վարչապետ, Դուբայի Էմիրության կառավարիչ, շեյխ Մուհամմադ Բին Ռաշեդ Ալ Մաքթումը, Կորեայի Հանրապետության նախագահ Մուն Ջե Ինը, Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Գեբրեյեսուսը, տարբեր երկրների կառավարությունների անդամներ, միջազգային կազմակերպությունների և խոշոր կորպորացիաների ղեկավարներ։
«Աբու Դաբի կայունության շաբաթ» միջազգային ֆորումի բացման շրջանակում տեղի է ունեցել «Զայեդ կայունության մրցանակ»-ի շնորհման արարողությունը: Մրցանակը շնորհվում է առողջապահության, սննդի, էներգետիկայի, կրթության և ջրային տնտեսության ոլորտների այն կազմակերպություններին, որոնք հանդես են գալիս կայուն զարգացմանը նպաստող նորարար և ոգեշնչող լուծումներով:
«Աբու Դաբի կայունության շաբաթ»-ն անցկացվում է 2008 թվականից: Այն գլոբալ հարթակ է, որը տարբեր միջոցառումների և համաժողովների շրջանակում հյուրընկալում է պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների, քաղաքական գործիչների, հեղինակավոր փորձագետների, գիտնականների, գործարարների՝ կայուն զարգացման գլոբալ մարտահրավերներն ու հրատապ խնդիրները քննարկելու նպատակով:

Армен Саркисян в ОАЭ принял участие в открытии авторитетного международного форума "Неделя устойчивого развития в Абу-Даби"
Находящийся с рабочим визитом в Объединённых Арабских Эмиратах Президент Республики Армения Армен Саркисян принял участие в торжественной церемонии открытия авторитетного международного форума "Неделя устойчивого развития в Абу-Даби", которая состоялась в Дубае во Всемирном выставочном центре "Экспо-2020 Дубай"
На открытии форума "Неделя устойчивого развития в Абу-Даби" присутствовали Вице-президент Объединённых Арабских Эмиратов, Премьер-министр, Правитель Эмирата Дубай Шейх Мухаммад Бин Рашид Аль Мактум, Президент Республики Корея Мун Чжэ Ин, Генеральный директор Всемирной организации здравоохранения Тедрос Гебейесус, члены правительств разных стран, руководители международных организаций и крупных корпораций.
В рамках открытия международного форума "Неделя устойчивого развития в Абу-Даби" состоялась церемония вручения Премии устойчивого развития Зайда. Премия присуждается тем организация сфер здравоохранения, продовольствия, энергетики, образования и водного хозяйства, которые выступают с инновационными и воодушевляющими решениями, способствующими устойчивому развитию.
Форум "Неделя устойчивого развития в Абу-Даби" проводится с 2008 года. Он является глобальной площадкой, которая в рамках различных мероприятий и конференций принимает руководителей государств и правительств, политических деятелей, авторитетных экспертов, учёных, предпринимателей с целью обсуждения глобальных вызовов и актуальных проблем устойчивого развития.