Արցախի նախագահը հաստատել է Կառավարության որոշումներ՝ դրամական աջակցության տրամադրման մասին
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հաստատել է ԱՀ Կառավարության որոշումներ Արցախի Հանրապետությունում հաշվառված առանձին խմբերի անձանց համար միանվագ դրամական օգնություն սահմանելու մասին:
Համաձայն որոշման՝ 50,000 ՀՀ դրամի չափով միանվագ դրամական օգնություն կստանան 2021 թվականի հոկտեմբերի 1-ի դրությամբ Արցախի Հանրապետությունում հաշվառված հետևյալ խմբերի քաղաքացիները.
ա) 2021 թվականի դեկտեմբերի 1-ի դրությամբ Արցախի Հանրապետությունում կենսաթոշակ ստացող անձինք,
բ) 2021 թվականի դեկտեմբերի 1-ի դրությամբ ԱՀ-ում պարգևավճար ստացող անձինք,
գ) 2021 թվականի դեկտեմբերի 1-ի դրությամբ 18 տարին չլրացած երեխաները:
Սույն որոշումը չի վերաբերում «Պետական պաշտոններ զբաղեցրած անձանց սոցիալական երաշխիքների մասին» օրենքով սահմանված կենսաթոշակ ստացող անձանց, ինչպես նաև պատերազմի հետևանքով Արցախի Հանրապետությունից տեղահանված կամ Արցախի Հանրապետությունում բնակելի անշարժ գույքը կորցրած քաղաքացիներին, որոնց ՀՀ կառավարության համապատասխան որոշման համաձայն 2021 թվականի սեպտեմբերից սկսած 4 ամիս ժամկետով տրամադրվել է ամսական դրամական օգնություն:
Կենսաթոշակառուներին և պարգևավճար ստացողներին դրամական օգնությունը կվճարվի կենսաթոշակի կամ պարգևավճարի վճարման հետ միասին, իսկ մնացած խմբերին՝ առանձին՝ անկանխիկ փոխանցման անհնարինության դեպքում՝ կանխիկ եղանակով: Դրամական օգնությունը նշանակվում է առանց գրավոր կամ առցանց եղանակով դիմում ներկայացնելու՝ Արցախի Հանրապետության ներքին գործերի նախարարության կողմից տրամադրված՝ բնակչության պետական ռեգիստրի տվյալների հիման վրա։ Անչափահաս, անգործունակ կամ սահմանափակ գործունակ անձի դրամական օգնությունը նշանակվում և վճարվում է նրա օրինական ներկայացուցչին (ծնողին, խնամակալին, հոգաբարձուին)։ Կանխիկ եղանակով դրամական օգնություն ստանալու համար «Արցախփոստ» փակ բաժնետիրական ընկերության մասնաճյուղ պետք է ներկայացվի անձը հաստատող փաստաթուղթը կամ նախարարության կողմից տրված տեղեկանքը։ Վճարումը կսկսվի մինչև փետրվարի 1-ը:
Հաստատված մեկ այլ որոշման համաձայն՝ 2021 թվականին ՀՀ կառավարության համապատասխան որոշմամբ սահմանված ծրագրի (68,000-ական ՀՀ դրամ) պոտենցիալ շահառուները, որոնք համապատասխանում են նախանշված պայմաններին, բայց ինչ-ինչ պատճառներով չեն ընդգրկվել վճարային ցուցակներում և չեն օգտվել դրամական օգնությունից, կստանան գումարը ԱՀ կառավարության կողմից՝ յուրաքանչյուր բաց թողնված հաշվարկային ամսվա դիմաց: Վճարման գործընթացն արդեն սկսված է:
Որոշումներին ավելի մանրամասն ծանոթանալու համար քաղաքացիները կարող են դիմել Արցախի Հանրապետության աշխատանքի, սոցիալական և միգրացիայի հարցերի նախարարության աշխատակազմ՝ 114 հեռախոսահամարով:

President Harutyunyan Approved Decisions of the Artsakh Republic Government on the Provision of Financial Assistance
President of the Republic of Artsakh Arayik Harutyunyan approved the decisions of the Government on assigning lump-sum payment for certain groups of persons registered in the Artsakh Republic.
According to the decision, lump-sum payment of 50,000 AMD will be provided to the following groups of citizens registered in the Republic of Artsakh as of October 1, 2021.
a) persons receiving retirement benefits in the Republic of Artsakh as of December 1, 2021,
b) persons receiving bonus payments in the Republic of Artsakh as of December 1, 2021,
c) children under 18 years of age as of December 1, 2021.
The given decision does not apply to persons receiving retirement benefits defined by the law "On Social Guarantees for Persons Holding State Positions", as well as citizens displaced from the Republic of Artsakh or having lost their residential real estate in the republic in the aftermath of the war, as they have been provided monthly financial assitance for 4 months since September of 2021 persuant to the relevant decisoon of the Republic of Armenia's Government.
Financial assitance to the retirees and bonus pension recepients will be paid together with the retirement benefits or bonus payments, while the remaining groups will be paid in cash separately in case of impossibility of non-cash transfer. Financial assistance is granted without submitting a written or online application based on the data of the State Register of Population provided by the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Artsakh. Financial assistance to a minor, incapacitated persons or those with limited capacity is assigned and paid to their legal representative (parent, guardian, trustee). In order to receive financial assistance in cash, citizens must present an identity document or a certificate issued by the Ministry to a branch of "Artsakhpost" CJSC. Payment will start by February 1.
Pursuant to another approved decision, the potential beneficiaries of the program defined by the relevant decision of the Government of the Republic of Armenia in 2021 (68,000 AMD), who meet the conditions, but for some reason were not included in the payrolls and did not receive financial assistance, will receive the money from the Government per each missed settlement month. The payment process has already started.
To get acquainted with the decisions in more detail, citizens can contact the staff of the Ministry of Labor, Social and Migration Affairs of the Republic of Artsakh at 114 phone number.