Արցախի նախագահը հաստատել է Կառավարության որոշումներ՝ դրամական աջակցության տրամադրման մասին
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հաստատել է ԱՀ Կառավարության որոշումներ Արցախի Հանրապետությունում հաշվառված առանձին խմբերի անձանց համար միանվագ դրամական օգնություն սահմանելու մասին:
Համաձայն որոշման՝ 50,000 ՀՀ դրամի չափով միանվագ դրամական օգնություն կստանան 2021 թվականի հոկտեմբերի 1-ի դրությամբ Արցախի Հանրապետությունում հաշվառված հետևյալ խմբերի քաղաքացիները.
ա) 2021 թվականի դեկտեմբերի 1-ի դրությամբ Արցախի Հանրապետությունում կենսաթոշակ ստացող անձինք,
բ) 2021 թվականի դեկտեմբերի 1-ի դրությամբ ԱՀ-ում պարգևավճար ստացող անձինք,
գ) 2021 թվականի դեկտեմբերի 1-ի դրությամբ 18 տարին չլրացած երեխաները:
Սույն որոշումը չի վերաբերում «Պետական պաշտոններ զբաղեցրած անձանց սոցիալական երաշխիքների մասին» օրենքով սահմանված կենսաթոշակ ստացող անձանց, ինչպես նաև պատերազմի հետևանքով Արցախի Հանրապետությունից տեղահանված կամ Արցախի Հանրապետությունում բնակելի անշարժ գույքը կորցրած քաղաքացիներին, որոնց ՀՀ կառավարության համապատասխան որոշման համաձայն 2021 թվականի սեպտեմբերից սկսած 4 ամիս ժամկետով տրամադրվել է ամսական դրամական օգնություն:
Կենսաթոշակառուներին և պարգևավճար ստացողներին դրամական օգնությունը կվճարվի կենսաթոշակի կամ պարգևավճարի վճարման հետ միասին, իսկ մնացած խմբերին՝ առանձին՝ անկանխիկ փոխանցման անհնարինության դեպքում՝ կանխիկ եղանակով: Դրամական օգնությունը նշանակվում է առանց գրավոր կամ առցանց եղանակով դիմում ներկայացնելու՝ Արցախի Հանրապետության ներքին գործերի նախարարության կողմից տրամադրված՝ բնակչության պետական ռեգիստրի տվյալների հիման վրա։ Անչափահաս, անգործունակ կամ սահմանափակ գործունակ անձի դրամական օգնությունը նշանակվում և վճարվում է նրա օրինական ներկայացուցչին (ծնողին, խնամակալին, հոգաբարձուին)։ Կանխիկ եղանակով դրամական օգնություն ստանալու համար «Արցախփոստ» փակ բաժնետիրական ընկերության մասնաճյուղ պետք է ներկայացվի անձը հաստատող փաստաթուղթը կամ նախարարության կողմից տրված տեղեկանքը։ Վճարումը կսկսվի մինչև փետրվարի 1-ը:
Հաստատված մեկ այլ որոշման համաձայն՝ 2021 թվականին ՀՀ կառավարության համապատասխան որոշմամբ սահմանված ծրագրի (68,000-ական ՀՀ դրամ) պոտենցիալ շահառուները, որոնք համապատասխանում են նախանշված պայմաններին, բայց ինչ-ինչ պատճառներով չեն ընդգրկվել վճարային ցուցակներում և չեն օգտվել դրամական օգնությունից, կստանան գումարը ԱՀ կառավարության կողմից՝ յուրաքանչյուր բաց թողնված հաշվարկային ամսվա դիմաց: Վճարման գործընթացն արդեն սկսված է:
Որոշումներին ավելի մանրամասն ծանոթանալու համար քաղաքացիները կարող են դիմել Արցախի Հանրապետության աշխատանքի, սոցիալական և միգրացիայի հարցերի նախարարության աշխատակազմ՝ 114 հեռախոսահամարով:

Араик Арутюнян утвердил решения правительства Республики Арцах о предоставлении денежного содействия
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян утвердил решения правительства Республики Арцах об установлении единовременной денежной помощи отдельным группам лиц, зарегистрированным в Республике Арцах.
Согласно решению, следующие группы граждан, зарегистрированных по состоянию на 1 октября 2021 года в Республике Арцах, получат единовременную денежную помощь в размере 50 000 драмов:
а) лица, получающие пенсию в Республике Арцах по состоянию на 1 декабря 2021 года;
б) лица, получающие премии в Республике Арцах по состоянию на 1 декабря 2021 года;
в) дети, не достигшие 18 лет на 1 декабря 2021 года.
Данное решение не распространяется на лиц, получающих пенсию, определенную Законом «О социальных гарантиях для лиц, занимающих государственные должности», а также на вынужденных переселенцев из Республики Арцах или граждан, потерявших в результате войны недвижимое имущество, которые, согласно соответствующему решению правительства Республики Армения, с сентября 2021 года получали ежемесячную денежную помощь в течение 4 месяцев.
Пенсионерам и лицам, получающим премии, денежная помощь будет выплачиваться вместе с выплатой пенсии или премии, а остальным группам - наличными деньгами в случае невозможности безналичного перечисления. Денежная помощь назначается без подачи письменного или онлайн-заявления на основании данных Государственного регистра населения, предоставленных министерством внутренних дел Республики Арцах. Денежная помощь несовершеннолетним, недееспособным лицам или лицам с ограниченной дееспособностью назначается и выплачивается их законному представителю (родителю, опекуну, попечителю). Для получения денежной помощи наличными деньгами необходимо предъявить в филиал ЗАО "Арцахпочта" документ, удостоверяющий личность, или справку, выданную министерством. Выплаты начнутся до 1 февраля.
Согласно другому решению правительства, потенциальные бенефициары программы (68 000 драмов) правительства Республики Армения от 2021 года, которые соответствуют предусмотренным условиям програмы, но по каким-либо причинам не были включены в списки выплат и не получили денежной помощи, получат за каждый пропущенный расчетный месяц соответствующую сумму от правительства Республики Арцах. Процесс выплат уже начался.
Для более подробного ознакомления с решениями правительства граждане могут обращаться в аппарат министерства труда, социальных и миграционных вопросов Республики Арцах по номеру телефона 114.