Դատարանը Խաչատուր Սուքիասյանին պարտավորեցրեց ապացուցել Սերժ Սարգսյանի մասին ասած խոսքերը
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ դատավոր Սերգեյ Սահակյանի նախագահությամբ, պարտավորեցրել է Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանին ապացուցել, որ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը պարտվել է արտասահմանյան խաղատներում 100 մլն դոլարից ավել գումար։ Այս մասին հայտնում է Սպուտնիկ Արմենիան՝ հղում կատարելով «Փաստինֆո»-ին։
Օգոստոսի 25-ին Սուքիասյանը ԱԺ ամբիոնից էր հայտարարել, թե «3-րդ նախագահը 100 միլիոն դոլարից ավել կազինոներում կրվել է»։
Այսօր կայացած նիստի ժամանակ կողմերը ներկայացրել են իրենց դիրքորոշումը։ Դատավորը պարտավորեցրեց հայցվոր կողմին ապացուցել, որ իր արտահայտություններով Սուքիասյանը հանրային կերպով արատավորել է հայցվորի պատիվն ու արժանապատվությունը։
«Պատասխանող կողմը պետք է ապացուցի, որ նշված արտահայտությունը պայմանավորված է գերակա հանրային շահով, ինչպես նաև պետք է ապացուցի, որ ներկայացված փաստացի տվյալները համապատասպանում են իրականությանը», -գրում է կայքը։

Суд обязал Сукиасяна доказать, что экс-президент Серж Саргсян проиграл более $100 млн
Суд обязал Хачатура Сукиасяна доказать, что экс-президент Армении Серж Саргсян проиграл в казино более $100 млн. Решение было принято судьей Сергеем Саакяном по делу "третий президент Армении Серж Саргсян против предпринимателя и провластного депутата Хачатура Сукиасяна", передает Sputnik Armenia
Выступая в парламенте 25 августа, депутат от фракции "Гражданский договор" Хачатур Сукиасян заявил о коррупции при прежней власти, упомянув и об экс-президенте Серже Саргсяне, который, по выражению парламентария, растратил в игорных домах Баден-Бадена 100 миллионов долларов.
На заседании 17 января рассматривалась доказательная база по делу. Стороны представили свои позиции.
В результате суд обязал истца (третьего президента) доказать, что представленные факты порочат его честь и достоинство. Кроме того, следует доказать, что информация об истце была представлена в публичной форме и не была употреблена в переносном смысле.
Сторона ответчика (Сукиасяна), в свою очередь, должна доказать соответствие представленный сведений действительности и наличие приоритета общественных интересов над личными в вопросе разглашения информации личного характера.Заседание продолжится 18 марта.