Պուտինն ու Ալիևը քննարկել են իրավիճակը Ուկրաինայում և Ղազախստանում
Ադրբեջանական կողմի նախաձեռնությամբ հեռախոսազրույց է կայացել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի միջև, հայտնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։
«Հաշվի առնելով Իլհամ Ալիևի կողմից վերջերս Ուկրաինա կատարած այցը, քննարկվել են ներուկրաինական կարգավորմանը վերաբերող հարցեր՝ ծավալվող Կիևի ապակառուցողական քաղաքականության պատճառով»,- նշված է Կրեմլի պաշտոնական տեղեկագրում։
Ըստ հաղորդագրության՝ Վլադիմիր Պուտինը Իլհամ Ալիևին պատմել է ԱՄՆ-ի և նրա դաշնակիցների հետ շփումների մասին՝ առնչվող Ռուսաստանին տրվելիք անվտանգության երաշխիքների խնդրին, հայտնում է Aysor.am։
Մտքեր են փոխանակվել Ղազախստանում վերջերս ծավալված իրադարձությունների վերաբերյալ, գոհունակություն է հնչել, որ հաջողվել է իրավիճակն օպերատիվորեն կայունացնել, մասնավորապես, ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժերի ներկայության շնորհիվ։
«Հաստատվել է ռուս-ադրբեջանական ռազմավարական գործընկերության հետագա ամրապնդման տրամադրվածությունը»,- նշված է Կրեմլի հաղորդագրությունում։

Путин и Алиев обсудили Украину и Казахстан
По инициативе азербайджанской стороны состоялся телефонный разговор президента РФ Владимира Путина с президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым. Об этом сообщает пресс-служба Кремля.
"С учетом недавнего визита Ильхама Алиева на Украину обсуждалась проблематика внутриукраинского урегулирования, буксующего из-за деструктивной линии Киева. Владимир Путин рассказал о состоявшихся контактах с США и их союзниками по вопросам предоставления гарантий, обеспечивающих безопасность России.
При обмене мнениями по поводу недавних событий в Казахстане выражено удовлетворение, что ситуацию удалось оперативно стабилизировать, в частности, благодаря присутствию миротворческих сил ОДКБ.
Подтвержден настрой на дальнейшее укрепление российско-азербайджанского стратегического партнерства", - отмечается в сообщении.