Լիազորել եմ Ռուբինյանին, սակայն գործընթացի ողջ պատասխանատվությունը կրում եմ ես. Փաշինյան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը վստահեցնում է՝ անկախ նրանից, թե ով է Թուրքիայի հետ կարգավորման գործընթացի հարցով Հայաստանի հատուկ ներկայացուցիչը, գործընթացի ամբողջ պատասխանատվությունը կրում է և կրելու է ինքը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Փաշինյանն այս մասին ասաց ԱԺ-ում կառավարության անդամների հետ հարցուպատասխանին՝ անդրադառնալով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանի հարցին, թե Թուրքիայի հետ կարգավորման գործընթացի համար Ռուբեն Ռուբինյանին  հատուկ ներկայացուցիչ նշանակելու որոշումն ո՞վ է կայացրել և ինչի՞ հիման վրա:
«Ռուբեն Ռուբինյանին այդ կարգավիճակով օժտելու որոշումը ես եմ կայացրել, կայացրել եմ քաղաքական նպատակահարմարությունից ելնելով: Ռուբեն Ռուբինյանը հաշվետու է ինձ, Անվտանգության խորհրդին, նաև մեծ հաշվով` ժողովրդին»,-ասաց Փաշինյանը:
Մանուկյանը հետաքրքրվեց՝ կա արդյոք  որևէ գրավոր փաստաթուղթ՝ մտահոգություն հայտնելով, որ, եթե հանկարծ Ռուբինյանն ինքը այդ բանակցություններում վտանգավոր համաձայնություն կայացնի, Նիկոլ Փաշինյանի ստորագրությամբ փաստաթուղթ չի լինելու:
Վարչապետը վստահեցրեց. «Անկախ նրանից, թե ով կլինի բանակցողի կարգավիճակում, պարզ է, որ պրոցեսի ամբողջ պատասխանատվությունը կրում եմ ես, ով ուզում է լինի: Ես Ռուբինյանին օժտել եմ նաև այդ լիազորություններով՝ հաշվի առնելով անհրաժեշտությունը, որ ես այնտեղ նրա գործողությունների ամբողջ պատասխանատվությունը պետք է կրեմ: Եվ ես այդպես վարվել եմ,  որ հանկարծ, ենթադրենք, թաքնված գաղտնի կուսակցականի այդ կարգավիճակով չօժտեմ, որ պետությանը զեկուցելու փոխարեն գա և զեկուցի այլ երկրների ազդեցության գործակալներին: Ես եմ կրում պատասխանատվություն, լիազորել եմ և կրում եմ պատասխանատվությունը և կրելու եմ պատասխանատվությունը»:

Уполномочил Рубиняна, но всю ответственность несу я лично: Никол Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заверяет, что вне зависимости от того, кто является спецпредставителем Армении по процессу нормализации отношений с Турцией, всю ответственность за процесс несет и будет нести лично Пашинян. Как сообщает "Арменпресс", об этом Пашинян сказал в ходе правительственного часа в НС в ответ на вопрос депутата Гегама Манукяна о назначении Рубиняна.
"Решение о назначении Рубена Рубиняна спецпредставителем принял я, исходя из политической целесообразности. Рубен Рубинян подотчетен мне, Совету безопасности и, по большому счету, народу", — сказал Пашинян.
Манукян поинтересовался, есть ли какой-либо письменный документ, выразив опасение, что если сам Рубинян вдруг придет к опасному соглашению на этих переговорах, то не будет никакого документа, подписанного Николом Пашиняном.
Премьер-министр заверил: "Независимо от того, кто будет переговорщиком, ясно, что именно я несу полную ответственность за процесс. Я уполномочил Рубиняна, принимая во внимание также необходимость того, что я буду нести всю ответственность за его действия там.
И сделал поступил так, чтобы вдруг не оказалось, что на это уполномочен тайный член какой-то партии, который вместо того, чтобы докладывать государству, идет и отчитывается перед агентами влияния других стран. Я несу ответственность, я уполномочил и я же несу и буду нести ответственность".