Սահմանազատման հարցում հայկական կողմը նախապայմաններ չունի. ԱԳՆ-ն արձագանքել է Բայրամովի հայտարարությանը
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունն արձագանքել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի այն հայտարարությանը, թե Բաքվի համար անընդունելի են Երևանի նախապայմանները սահմանազատումը սկսելու հարցում: «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան՝ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Վահան Հունանյանն ընդգծել է, որ Սահմանազատման հարցում հայկական կողմը նախապայմաններ չունի, խոսքը պայմանավորվածությունների մասին է:
Հարց. Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը, արձագանքելով սահմանագծման և սահմանազատման գործընթացի հետ կապված Հայաստանի Հանրապետության առաջարկներին, հայտարարել է, որ Բաքվի համար անընդունելի են Երևանի նախապայմանները՝ սահմանազատումը սկսելու հարցում: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք այս հայտարարությունը:
Պատասխան. Կարծում եմ՝ հարցի վերաբերյալ որոշակի թյուրըմբռնում կա: Սահմանազատման հարցում հայկական կողմը նախապայմաններ չունի: Խոսքը պայմանավորվածությունների մասին է: Նոյեմբերի 26-ին Սոչիում Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի, Ռուսաստանի Դաշնության և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահների կողմից ընդունված եռակողմ հայտարարության մեջ նշված է, որ կողմերը պայմանավորվել են «քայլեր ձեռնարկել ադրբեջանահայկական սահմանին անվտանգության և կայունության մակարդակը բարձրացնելու ուղղությամբ և գործը տանել դեպի սահմանազատման և սահմանագծման երկկողմ հանձնաժողովի ձևավորում»: Այս պայմանավորվածությունը վերահաստատվել և զորքերի հետքաշման գործընթաց սկսելու մասին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել դեկտեմբերի 14-ին Եվրոպական խորհրդի նախագահի միջնորդությամբ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների՝ Բրյուսելում տեղի ունեցած եռակողմ հանդիպման ընթացքում: Ըստ այդմ, հայկական կողմի առաջարկները ոչ թե նախապայմանների, այլ ձեռքբերված պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելու մասին են: Հայաստանի Հանրապետությունը կարծում է, որ օր առաջ պետք է սկսել սահմանազատման գործընթացը՝ համաձայն վերը նշված պայմանավորվածությունների:

Armenia has no Preconditions for Delimitation – Yerevan Refutes Azerbaijani FM's Claims
The Armenian Ministry of Foreign Affairs responded to Azerbaijani Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov’s statement that "Yerevan’s preconditions for starting delimitation are unacceptable for Baku."
Asked to comment, the Armenian Foreign Ministry spokesperson Vahan Hunanyan told ARMENPRESS that Armenia doesn’t have any preconditions in the matter of delimitation, and that it’s about agreements.
ARMENPRESS – Azerbaijan’s Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov, responding to Armenia’s proposals relating to the process of delimitation and demarcation, said that Yerevan’s preconditions for launching delimitation are unacceptable for Baku. How would you comment?
Vahan Hunanyan – I believe there is a misunderstanding regarding this issue. The Armenian side doesn’t have preconditions in the issue of delimitation. It’s about agreements. The November 26 Sochi statement of the Prime Minister of the Republic of Armenia and the Presidents of the Russian Federation and Azerbaijan notes that the sides have agreed to "take steps in the direction of increasing the level of security and stability on the Azerbaijani-Armenian border and to move towards the formation of a trilateral commission for delimitation and demarcation. This agreement was reaffirmed and an agreement on starting a process of withdrawing troops was reached during the December 14 trilateral meeting between the Armenian and Azerbaijani leaders in Brussels in mediation of the President of the European Council. Thus, The Armenian side’s proposals aren’t about preconditions, but rather about realizing the agreements that were reached. The Republic of Armenia believes that the delimitation process must be launched swiftly in accordance to the abovementioned agreements.