Ռուսաստանը աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների աշխատանքի շարունակմանը. Զախարովան՝ Ալիևի հայտարարության մասին
Ռուսաստանը, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ, աջակցում է եռանախագահողների աշխատանքի շարունակմանը՝ նրանց մանդատի համաձայն: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ այդ մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ընթացքում հայտարարեց Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ պատասխանելով հայ լրագրողին այն հարցին, թե ինչպե՞ս է Մոսկվան վերաբերվում Ադրբեջանի նախագահի այն հայտարարությանը, թե Ադրբեջանը թույլ չի տալու Մինսկի խմբի համանախագահներին զբաղվել Ղարաբաղի հարցով, և արդյոք Մոսկվան նույնպես այն կարծիքին է, թե «Լեռնային Ղարաբաղի հարցը փակված է»:
«Ռուսաստանը, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ, աջակցում է տվյալ ձևաչափի աշխատանքի շարունակմանը՝ առաջին հերթին նրա մանդատի համաձայն և իհարկե, հաշվի առնելով տարածաշրջանային իրողությունները, որոնք ի հայտ եկան 2020 թվականի պատերազմից հետո: Մինսկի խմբի մեր գործընկերները՝ ԱՄՆ-ը և Ֆրանսիան, ամբողջությամբ կիսում են մեր տվյալ դիրքորոշումը: Այդ դիրքորոշումը արտացոլվել է Մինսկի խմբի համանախագահող պետությունների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարների՝ նախորդ տարվա դեկտեմբերի 7-ի հայտարարության մեջ», - պատասխանեց Զախարովան՝ հիշեցնելով, որ այդ փաստաթղթում ամրագրվել է եռանախագահողների՝ Բաքվին և Երևանին ուղղված կոչը մոտ ժամանակներում հյուրընկալելու համանախագահներին տարածաշրջանում, ինչը թույլ կտա նրանց գնահատել իրադրությունը տեղում, հասնել շոշափելի առաջընթացի հումանիտար նախաձեռնություններում, որոնք քննարկվել են եռանախագահների հետ Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպումների ընթացքում:
Զախարովայի խոսքով՝ հիշատակված շփումների արդյունքներով, որոնք տեղի էին ունեցել 2021 թ. սեպտեմբերին և նոյեմբերին Նյու Յորքում և Փարիզում, համանախագահները Ստոկհոլմում դեկտեմբերի 2-ին կայացած ԵԱՀԿ նախարարական համաժողովի շրջանակներում երկու նախարարներին էին փոխանցել հավասարակշռված, միանգամայն իրատեսական առաջարկ հետագա փոխգործակցության օրակարգի վերաբերյալ: Համանախագահների առաջարկած օրակարգը վերաբերում է ե՛ւ հումանիտար, ե՛ւ սոցիալ-քաղաքական խնդիրներին:
«Մենք կողմերից պաշտոնական արձագանք ենք ակնկալում՝ այդ թվում եռանախագահների տարածաշրջանային այցերի վերսկսման հարցի կապակցությամբ», - հավելեց ՌԴ ԱԳՆ խոսնակը:

Russia Supports Continuation of Activity of OSCE Minsk Group Co-Chairs: Zakharova on Aliyev’s Statements
As a Co-Chair of the OSCE Minsk Group, Russia supports the continuation of the work of the Co-Chairs in accordance with their mandate, Russian Foreign Ministry spokeswoman Maria Zakharova said at a weekly press briefing, when asked to comment on the latest statement of the Azerbaijani president who said that Azerbaijan will not allow the Minsk Group Co-Chairs to deal with the Karabakh conflict and that the "Nagorno Karabakh issue is closed"Armenpress reports.
"As a Co-Chair of the OSCE Minsk Group, Russia supports the continuation of the work of that format, firstly based on its mandate and also taking into account the regional realities which came after the war in 2020. Our partners of the Minsk Group – the United States and France, fully share our position. This position has been reflected in the 2021 December 7 statement of the foreign ministries of the Minsk Group Co-Chairing countries", she said, reminding that that document cited the call of the Co-Chairs addressed to Baku and Yerevan to host the Co-Chairs in the region in the nearest timeframes which will allow them to assess the situation, reach tangible progress in humanitarian initiatives which were discussed during the meetings of the Armenian and Azerbaijani foreign ministers with the Co-Chairs.
Zakharova added that based on the results of the aforementioned talks which were held in New York and Paris in September and November 2021, the Co-Chairs have conveyed a balanced and realistic proposal on the future cooperation agenda to the two ministers in Stockholm on the sidelines of the OSCE Ministerial Council. The agenda proposed by the Co-Chairs relates to both the humanitarian and the socio-political issues.
"We are expecting an official reaction from the sides, including also over the issue of resuming the regional visits of the Co-Chairs", the Russian MFA spokesperson said.