Ռուսաստանը աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների աշխատանքի շարունակմանը. Զախարովան՝ Ալիևի հայտարարության մասին
Ռուսաստանը, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ, աջակցում է եռանախագահողների աշխատանքի շարունակմանը՝ նրանց մանդատի համաձայն: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ այդ մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ընթացքում հայտարարեց Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ պատասխանելով հայ լրագրողին այն հարցին, թե ինչպե՞ս է Մոսկվան վերաբերվում Ադրբեջանի նախագահի այն հայտարարությանը, թե Ադրբեջանը թույլ չի տալու Մինսկի խմբի համանախագահներին զբաղվել Ղարաբաղի հարցով, և արդյոք Մոսկվան նույնպես այն կարծիքին է, թե «Լեռնային Ղարաբաղի հարցը փակված է»:
«Ռուսաստանը, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ, աջակցում է տվյալ ձևաչափի աշխատանքի շարունակմանը՝ առաջին հերթին նրա մանդատի համաձայն և իհարկե, հաշվի առնելով տարածաշրջանային իրողությունները, որոնք ի հայտ եկան 2020 թվականի պատերազմից հետո: Մինսկի խմբի մեր գործընկերները՝ ԱՄՆ-ը և Ֆրանսիան, ամբողջությամբ կիսում են մեր տվյալ դիրքորոշումը: Այդ դիրքորոշումը արտացոլվել է Մինսկի խմբի համանախագահող պետությունների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարների՝ նախորդ տարվա դեկտեմբերի 7-ի հայտարարության մեջ», - պատասխանեց Զախարովան՝ հիշեցնելով, որ այդ փաստաթղթում ամրագրվել է եռանախագահողների՝ Բաքվին և Երևանին ուղղված կոչը մոտ ժամանակներում հյուրընկալելու համանախագահներին տարածաշրջանում, ինչը թույլ կտա նրանց գնահատել իրադրությունը տեղում, հասնել շոշափելի առաջընթացի հումանիտար նախաձեռնություններում, որոնք քննարկվել են եռանախագահների հետ Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպումների ընթացքում:
Զախարովայի խոսքով՝ հիշատակված շփումների արդյունքներով, որոնք տեղի էին ունեցել 2021 թ. սեպտեմբերին և նոյեմբերին Նյու Յորքում և Փարիզում, համանախագահները Ստոկհոլմում դեկտեմբերի 2-ին կայացած ԵԱՀԿ նախարարական համաժողովի շրջանակներում երկու նախարարներին էին փոխանցել հավասարակշռված, միանգամայն իրատեսական առաջարկ հետագա փոխգործակցության օրակարգի վերաբերյալ: Համանախագահների առաջարկած օրակարգը վերաբերում է ե՛ւ հումանիտար, ե՛ւ սոցիալ-քաղաքական խնդիրներին:
«Մենք կողմերից պաշտոնական արձագանք ենք ակնկալում՝ այդ թվում եռանախագահների տարածաշրջանային այցերի վերսկսման հարցի կապակցությամբ», - հավելեց ՌԴ ԱԳՆ խոսնակը:

Россия содействует продолжению работы сопредседателей Минской группы ОБСЕ: Захарова о заявлении Алиева
Россия как сопредседатель Минской группы ОБСЕ поддерживает продолжение мандата сопредседателей. Как передает "Арменпресс", об этом на еженедельном брифинге заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова, отвечая на вопрос армянского журналиста, как Москва реагирует на заявление президента Азербайджана, что Азербайджан не позволит Минской группе заниматься карабахским вопросом, Москва тоже считает, что нагорно-карабахский вопрос закрыт?
"Россия как сопредседатель Минской группы ОБСЕ поддерживает продолжение этого формата, в первую очередь в соответствии со своим мандатом, конечно, с учетом региональных реалий, сложившихся после войны 2020 года. Наши партнеры по Минской группе, США и Франция, полностью разделяют нашу позицию. Эта позиция нашла свое отражение в заявлении министров иностранных дел сопредседателей Минской группы от 7 декабря прошлого года", - сказала Захарова, напомнив, что в этом документе закреплен призыв сопредседателей к Баку и Еревану в ближайшее время принять сопредседателей в регионе, что позволит им оценить ситуацию на месте, достичь ощутимого прогресса в гуманитарных инициативах, которые были обсуждены в ходе встреч глав МИД Армении и Азербайджана с сопредседателями Минской группы ОБСЕ.
По словам Захаровой, по итогам упомянутых контактов, которые имели место в 2021 году, в сентябре и в ноябре в Нью-Йорке и в Париже, сопредседатели в рамках министерской конференции ОБСЕ, состоявшейся 2 декабря в Стокгольме, передали двум министрам сбалансированное, вполне реальное предложение по повестке дальнейшего взаимодействия. Повестка, предложенная сопредседателями, затрагивает как гуманитарные, так и социально-политические вопросы.
"Ожидаем официального ответа сторон, в том числе о возобновлении визитов сопредседателей в регионы", - добавила она.