Հայաստանում է ԱՄՆ եվրոպական հրամանատարության պատվիրակությունը
Հունվարի 19-ին երկօրյա աշխատանքային այցով Հայաստան է ժամանել ԱՄՆ եվրոպական հրամանատարության գործընկերության, անվտանգային համագործակցության և տիեզերքի հետ կապված կարողությունների հարցերով տնօրինության ղեկավարի տեղակալ, բրիգադի գեներալ Էդվարդ Վոնի գլխավորած պատվիրակությունը: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ՊՆ-ն:
ԱՄՆ եվրոպական հրամանատարության պատվիրակությանն ընդունել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանը: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսին։ Զրուցակիցները քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգությանը և պաշտպանության բնագավառում հայ-ամերիկյան երկկողմ համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել շարունակել գործող ծրագրերի շրջանակներում համագործակցության զարգացումը և նախաձեռնել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում փոխգործակցության նոր ուղղություններ:
Պատվիրակությանն ընդունել է նաև ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ, գեներալ-մայոր Առաքել Մարտիկյանը: Հայ-ամերիկյան ռազմական համագործակցության շուրջ քննարկումների ընթացքում գեներալ-մայոր Ա. Մարտիկյանը կարևորել է համագործակցությունը խաղաղապահության, ռազմական բժշկության և կրթության բնագավառներում, առաջարկել նոր ջանքեր ներդնել այդ փոխգործակցության զարգացման համար: Ամերիկյան կողմը հանդես է եկել մի շարք առաջարկներով, այդ թվում՝ վիրավոր զինվորների վերականգնողական ծրագրերի, արտակարգ իրավիճակներում արձագանքման համակարգերի զարգացման ուղղությամբ:
Այցի ընթացքում բրիգադի գեներալ Էդվարդ Վոնի գլխավորած պատվիրակությունը եղել է ՀՀ ՊՆ խաղաղապահ ուժերի բրիգադում, մասնակցել օրերս Կոսովոյից վերադարձած հայ խաղաղապահների հերթափոխի դիմավորման արարողությունը։ Պատվիրակությունն այցելել է ՀՀ ՊՆ պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարան, ինչպես նաև ՊՆ կենտրոնական կլինիկական զինվորական հոսպիտալ, որտեղ տեղի է ունեցել ԱՄՆ աջակցությամբ ձեռք բերված դաշտային հոսպիտալի տեխնիկական միջոցների հանձնման արարողությանը:

Делегация Европейского командования США находится в Армении
19 января с двухдневным рабочим визитом в Армению прибыла делегация во главе с заместителем директора европейского командования США по партнерству, сотрудничеству в сфере безопасности и возможностям в сфере космоса, бригадным генералом Эдвардом Воном.
Делегацию Европейского командования США принял заместитель министра обороны РА Арман Саргсян. Во встрече также приняла участие чрезвычайный и полномочный Посол США в Армении Линн Трейси. Собеседники обсудили вопросы, касающиеся региональной безопасности и двустороннего армяно-американского сотрудничества в сфере обороны. Стороны выразили готовность продолжить развитие сотрудничества в рамках действующих программ, инициировать новые направления сотрудничества в сферах, представляющих взаимный интерес.
Делегацию также принял заместитель начальника Генерального штаба ВС РА, генерал-майор Аракел Мартикян. В ходе обсуждения армяно-американского военного сотрудничества генерал-майор А. Мартикян обозначил важность сотрудничества в области миротворчества, военной медицины и образования и предложил приложить новые усилия для развития этого сотрудничества. Американская сторона выступила с рядом предложений, включая программы реабилитации раненых солдат и разработку систем быстрого реагирования в экстренных ситуациях.
В ходе визита делегация во главе с бригадным генералом Эдвардом Воном посетила бригаду миротворческих сил Министерства обороны РА, приняла участие в церемонии встречи смены армянских миротворцев, недавно вернувшихся из Косово. Делегация посетила Национальный оборонно-исследовательский университет Министерства обороны Республики Армения, а также Центральный клинический военный госпиталь Министерства обороны, где состоялась церемония передачи технического оборудования полевого госпиталя, приобретенного при поддержке США.