Այսօր առաջնահերթ խնդիրն ադրբեջանա-հայկական սահմանի սահմանազատման և սահմագծման գործընթացը սկսելն է. Լավրով
Пресс-служба МИД РФ/РИА ''Новости''
Այսօր առաջնահերթ խնդիրն ադրբեջանա-հայկական սահմանի սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացի մեկնարկն է, ինչպես նաև տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակումը։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, փոխանցում է News.am-ը:
«Մենք ելնում ենք եռակողմ պայմանավորվածությունների լիարժեք իրականացման անհրաժեշտությունից, որոնք ամրագրված են Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի և 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ի հայտարարություններում։ Այսօր առաջնահերթ խնդիրներն ադրբեջանա-հայկական սահմանի սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացի մեկնարկն է, ինչպես նաև տարածաշրջանում տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակումը։ Առաջընթացն այս ոլորտներում հնարավորություն կտա էական առաջընթաց գրանցել Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործում»։
Նրա խոսքով` Մոսկվան կողմ է նրան, որպեսզի նրանք բոլորը, ովքեր ցանկանում են միանալ Ադրբեջանի և Հայաստանի հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին, կայունության և անվտանգության ապահովմանը Հարավային Կովկասում, չգործեն զրոյական խաղի սկզբունքով, այլ ելնեն կողմերի շահերից և հաշվի առնեն Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի ղեկավարների եռակողմ պայմանավորվածությունները:
«Մենք հետևողական ջանքեր ենք գործադրում Ադրբեջանի և Հայաստանի սահմանին տիրող իրավիճակի կարգավորման համար, որտեղ, ցավոք, ժամանակ առ ժամանակ զենքի կիրառմամբ միջադեպեր են տեղի ունենում, լինում են մարդկային զոհեր։ Անհրաժեշտ է շուտափույթ ձևավորել և սկսել ադրբեջանա-հայկական սահմանի սահմանազատման և հետագա սահմանագծման երկկողմ հանձնաժողովի աշխատանքը: Մենք պատրաստ ենք խորհրդատվական օգնություն ցուցաբերել Բաքվին և Երևանին այս գործընթացում։
Ինչ վերաբերում է գերիների խնդրին, ապա Ռուսաստանն ակտիվորեն մասնակցում է դրա լուծմանը։ Հիշեցնենք, որ 2020 թվականի դեկտեմբերի 2-ից ռուս խաղաղապահների միջնորդությամբ վերադարձվեց ընդհանուր 146 պահվող անձ, 127-ը՝ հայկական, 19-ը՝ ադրբեջանական կողմին։
Լավրովը նշել է, որ այս տարի լրանում է Ռուսաստանի և ԱՊՀ երկրների մեծ մասի, այդ թվում՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև դիվանագիտական ​​հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը։ «Մենք հոբելյանական միջոցառումների շարք ենք պատրաստում յուրաքանչյուր երկրի հետ։ Հաշվի առնելով, որ մի շարք միջոցառումներ մշակութային և կրթական բնույթ են կրելու, ելնում ենք նրանից, որ դրանք հետաքրքիչ կլինեն նաև հանրության համար»,- ասել է նա։

Приоритетная задача сегодня – запуск процесса делимитации и демаркации азербайджано-армянской границы: Лавров
Приоритетные задачи сегодня – запуск процесса делимитации и демаркации азербайджано-армянской границы, а также разблокирование транспортных и экономических связей. Об этом заявил глава МИД РФ Сергей Лавров, передает News.am.
''Исходим из необходимости полной реализации трехсторонних договоренностей, закрепленных в заявлениях лидеров Азербайджана, Армении и России от 9 ноября 2020 г., 11 января 2021 г. и 26 ноября 2021 г. Приоритетные задачи сегодня – запуск процесса делимитации и демаркации азербайджано-армянской границы, а также разблокирование транспортных и экономических связей в регионе. Достижение прогресса на этих направлениях позволит существенно продвинуться в деле нормализации отношений между Баку и Ереваном''.
По его словам, Москва выступает за то, чтобы все, кто хочет подключиться к процессу нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией, обеспечению стабильности и безопасности на Южном Кавказе, действовали не по принципу игры с нулевой суммой, а исходили из интересов сторон и учитывали трехсторонние договоренности лидеров Азербайджана, Армении и России.
''Мы иоследовательно прилагаем усилия по урегулированию ситуации на границе между Азербайджаном и Арменией, где, к сожалению, время от времени происходят инциденты с применением оружия, есть человеческие жертвы. Необходимо как можно скорее сформировать и запустить работу двусторонней Комиссии по делимитации азербайджано-армянской границы с последующей ее демаркацией. Готовы оказывать Баку и Еревану консультативное содействие в этом процессе.
Что касается проблемы пленных, то Россия активно участвует в ее решении. Напомним, со 2 декабря 2020 г. при посредничестве российских миротворцев возвращено в общей сложности 146 удерживаемых лиц: 127 армянской стороне и 19 – азербайджанской''.
Лавров отметил, что в этом году отмечается 30-летие установления дипломатических отношений между Россией и большинством государств СНГ, включая Азербайджан и Армению. ''С каждой из стран мы готовим серию юбилейных мероприятий. Учитывая, что ряд мероприятий будет носить культурно-просветительский характер, исходим из того, что они будут представлять интерес и для общественности'', - отметил он.