ԱԺ-ում ներկայացված ուժերի ներկայացուցիչները կընգրկվեն պետական ֆինանսական կառույցներում. Արցախի նախագահ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հունվարի 26-ին հրավիրել է աշխատանքային ընդլայնված խորհրդակցություն՝ գործադիր իշխանության պատասխանատուների, Արցախի ներդրումային, գյուղի և գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամների, «Ֆիդես հիփոթեքային ընկերություն» ունիվերսալ վարկային կազմակերպության և Ազգային ժողովում ներկայացված քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
Երկրի ղեկավարը նշել է, որ, իր կողմից որդեգրած քաղաքականության համաձայն, թափանցիկ գործելաոճի և հավասար հնարավորությունների ստեղծմանն ուղված ջանքերի գործադրման շրջանակներում վերոնշյալ երեք ֆինանսական կառույցների հոգաբարձուների խորհուրդներում այսուհետ կընդգրկվեն նաև խորհրդարանում ներկայացված քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչները: Նա միևնույն ժամանակ հանձնարարել է նշյալ ֆինանսական կազմակերպությունների ղեկավարներին ավելի հրապարակային ու թափանցիկ կերպով աշխատել հանրության ու լրատվամիջոցների հետ:
«Նպատակը պետական քաղաքականության շրջանակում ֆինանսական միջոցների ծախսման նկատմամբ վերահսկողության և թափանցիկության մակարդակի բարձրացումն է: Քաջատեղյակ եմ, որ հանրության շրջանում այս առումով ձևավորված են տարբեր մտահոգություններ, և դրանք փարատելու համար մեր քաղաքացիներն իշխանություններից սպասում են գործնական քայլեր: Կարծում եմ՝ խորհրդարանական ուժերի ներգրավվածությունն այս գործընթացում լավագույն ձևաչափերից մեկն է արդարության և վստահության ավելի մեծ միջավայր ձևավորելու համար»,- ասել է ԱՀ նախագահը՝ իր շնորհակալությունը հայտնելով քաղաքական ուժերին` ցուցաբերած համագործակցության ու պատրաստակամության համար:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև հետպատերազմյան ժամանակահատվածում երկրի տնտեսության վերականգնման ուղղությամբ իրականացվող ծրագրերը, ընդգծվել է նոր մոտեցումների ցուցաբերման ու ծավալների ավելացման անհրաժեշտությունը:

Представители политических сил, представленных в парламенте Арцаха, войдут в состав государственных финансовых структур
26 января президент Республики Арцах Араик Арутюнян провел расширенное рабочее совещание с участием представителей исполнительной власти, Инвестиционного фонда, Фонда поддержки сельского хозяйства, универсальной кредитной компании "Ипотечная компания Фидес", а также представителей политических сил, представленных в Национальном собрании.
Глава государства отметил, что в соответствии с проводимой им политикой, прозрачным стилем работы и усилиями по созданию равных возможностей в состав попечительских советов вышеупомянутых трех финансовых структур будут включены также представители представленных в парламенте политических сил. При этом он поручил руководителям этих финансовых организаций более публично и прозрачно работать с общественностью и средствами массовой информации.
"Наша цель - повысить уровень контроля и прозрачности расходования финансовых ресурсов в рамках государственной политики. Я осведомлен, что у общественности имеется озабоченность в связи с этим, и наши граждане ждут от властей практических шагов, которые развеют эти сомнения. Думаю, что привлечение парламентских сил к этому процессу - одна из лучших мер для создания атмосферы справедливости и доверия", - сказал президент, поблагодарив политические силы за их готовность и сотрудничество.
В ходе встречи были обсуждены также программы по восстановлению экономики страны в послевоенный период, и подчеркнута необходимость увеличения их объемов и проявления новых подходов.