Այս երեք տասնայմակների ընթացքում հայկական բանակն ունեցել է և փառապանծ օրեր, և անցել բազմաթիվ փորձությունների միջով. Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել ՀՀ զինված ուժերի կազմավորման 30-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Զինված ուժերի հարգելի ներկայացուցիչներ,
Բոլորիս շնորհավորում եմ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի կազմավորման 30-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Այս երեք տասնայմակների ընթացքում հայկական բանակն ունեցել է և փառապանծ օրեր, և անցել բազմաթիվ փորձությունների միջով:
Հայ ժողովուրդն արժանվույնս է գնահատում մեր բոլոր հերոս տղաների՝ այն զինվորների, սպաների, գեներալների, կամավորների սխրագործությունները, ովքեր մինչև վերջ, անմնացորդ պայքարել են հանուն Հայրենիքի պաշտպանության, անվտանգության, ինքնիշխանության ու տարածքային ամբողջականության ապահովման:
Այսօր մենք գնում ենք Զինված ուժերի հետագա զարգացմանն ուղղված համակարգային բարեփոխումների ճանապարհով՝ վերագնահատելով բանակի անցած ճանապարհը, ունեցած առավելությունները, բացթողումներն ու խնդիրները: Հայաստանի Հանրապետությունն ունենալու է պրոֆեսիոնալ բանակ, և կառավարությունն այդ աշխատանքը կատարելու է անհոգնել, առանց ընկճվելու և առանց հոռետեսության՝ մեր ապագա անվտանգային միջավայրը կառուցելու ճանապարհին լավատեսությամբ զինված: Բանակի մարտունակությունը, սպառազինությունը, ծառայության պայմանները բարելավելը մեր առաջնահերթությունն է։
2018 թվականից ՀՀ կառավարությունը սկսել է զինծառայողների սոցիալ-կենցաղային պայմանների բարելավման գործընթացը, և այն կրելու է շարունակական բնույթ: Հայաստանի Հանրապետության յուրաքանչյուր զինվոր, սպա պետք է զգա պետության աջակցությունը, և այդ գործում մենք լինելու ենք հետևողական։ Զինվորական, սպայական ծառայությունը պիտի լինի հանրային առանձնահատուկ հարգանքի և պատկառանքի առարկա, ինչը պիտի արտահայտվի նաև զինծառայողների և նրանց ընտանիքի անդամների սոցիալական հատուկ երաշխիքների համակարգով:
Սրան զուգահեռ պիտի բարձրանան նաև ծառայության գնահատման՝ ինտելեկտուալ, պրոֆեսիոնալ, ֆիզիկական ու հոգեբանական պատրաստության չափանիշները, և այս կետերի վրա պետք է հենվի հանրային հարգանքն ու պատկառանքը բանակի նկատմամբ:
Բանակի օրվա առիթով առանձնահատուկ շնորհավորում եմ Հայոց բանակի ձևավորման հիմքում եղած բոլոր ազատամարտիկներին, կամավորներին, զինվորներին, սպաներին, գեներալներին:
Շնորհակալություն եմ հայտնում մեր Հայրենիքի բոլոր պաշտպաններին, բոլոր զինծառայողներին այն զոհողությունների համար, որոնց գնացել են մեր երկրին ու ժողովրդին՝ ստեղծված բարդ պայմաններում անմնացորդ ծառայելու համար:
Շնորհակալություն եմ հայտնում նաև նրանց ընտանիքներին՝ համբերության, տոկունության և իրենց զինծառայող հարազատների ու Հայրենիքի թիկունքին ամուր կանգնելու համար:

Prime Minister Nikol Pashinyan's Congratulatory Message on the Occasion of the 30th Anniversary of the Formation of the Armenian Armed Forces
Prime Minister Nikol Pashinyan's congratulatory message on the occasion of the 30th anniversary of the formation of the Armenian Armed Forces
Honourable representatives of the Armed Forces,
I congratulate all of us on the 30th anniversary of the foundation of the Armed Forces of the Republic of Armenia.
During these three decades the Armenian Army has had both glorious days and passed through many challenges.
The Armenian people appreciate the heroism of all our heroes, those soldiers, officers, generals and volunteers who have fought until the end for the defense, security, sovereignty and territorial integrity of the Homeland.
Today we are pursuing the path of systematic reforms aimed at further developing the Armed Forces, by re-assessing the past path of the Army, the advantages, shortcomings and problems it had. The Republic of Armenia will have a professional army, and the Government will carry out that work tirelessly, without despondency and pessimism, but with optimism on the path of building our security environment. Improving the Army’s combat readiness, arsenal and the military service conditions is our priority.
Since 2018, the Government of Armenia has started the process of improving the social and living conditions of servicemen, and it will be continuous. Each soldier and officer of the Republic of Armenia must feel the state’s support, and we will be consistent in that process. Military service should deserve special public respect and appreciation, which must be expressed also by the system of special social guarantees to the servicemen and their families.
In parallel, service assessment criteria for intellectual, professional, physical and psychological preparedness should also be raised, and the public respect and appreciation towards the Army should be based on these points.
On the occasion of the Army Day, I would like to specially thank all volunteers, soldiers, officers and generals who were at the roots of the formation of the Armenian Army.
I would like to thank all defenders of our Homeland, all servicemen for the sacrifices they made for unconditionally serving our country and people in these difficult conditions.
I also like to thank their families for their patience, endurance, and for standing firm with their servicemen relatives and the Homeland.