Այս երեք տասնայմակների ընթացքում հայկական բանակն ունեցել է և փառապանծ օրեր, և անցել բազմաթիվ փորձությունների միջով. Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել ՀՀ զինված ուժերի կազմավորման 30-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Զինված ուժերի հարգելի ներկայացուցիչներ,
Բոլորիս շնորհավորում եմ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի կազմավորման 30-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Այս երեք տասնայմակների ընթացքում հայկական բանակն ունեցել է և փառապանծ օրեր, և անցել բազմաթիվ փորձությունների միջով:
Հայ ժողովուրդն արժանվույնս է գնահատում մեր բոլոր հերոս տղաների՝ այն զինվորների, սպաների, գեներալների, կամավորների սխրագործությունները, ովքեր մինչև վերջ, անմնացորդ պայքարել են հանուն Հայրենիքի պաշտպանության, անվտանգության, ինքնիշխանության ու տարածքային ամբողջականության ապահովման:
Այսօր մենք գնում ենք Զինված ուժերի հետագա զարգացմանն ուղղված համակարգային բարեփոխումների ճանապարհով՝ վերագնահատելով բանակի անցած ճանապարհը, ունեցած առավելությունները, բացթողումներն ու խնդիրները: Հայաստանի Հանրապետությունն ունենալու է պրոֆեսիոնալ բանակ, և կառավարությունն այդ աշխատանքը կատարելու է անհոգնել, առանց ընկճվելու և առանց հոռետեսության՝ մեր ապագա անվտանգային միջավայրը կառուցելու ճանապարհին լավատեսությամբ զինված: Բանակի մարտունակությունը, սպառազինությունը, ծառայության պայմանները բարելավելը մեր առաջնահերթությունն է։
2018 թվականից ՀՀ կառավարությունը սկսել է զինծառայողների սոցիալ-կենցաղային պայմանների բարելավման գործընթացը, և այն կրելու է շարունակական բնույթ: Հայաստանի Հանրապետության յուրաքանչյուր զինվոր, սպա պետք է զգա պետության աջակցությունը, և այդ գործում մենք լինելու ենք հետևողական։ Զինվորական, սպայական ծառայությունը պիտի լինի հանրային առանձնահատուկ հարգանքի և պատկառանքի առարկա, ինչը պիտի արտահայտվի նաև զինծառայողների և նրանց ընտանիքի անդամների սոցիալական հատուկ երաշխիքների համակարգով:
Սրան զուգահեռ պիտի բարձրանան նաև ծառայության գնահատման՝ ինտելեկտուալ, պրոֆեսիոնալ, ֆիզիկական ու հոգեբանական պատրաստության չափանիշները, և այս կետերի վրա պետք է հենվի հանրային հարգանքն ու պատկառանքը բանակի նկատմամբ:
Բանակի օրվա առիթով առանձնահատուկ շնորհավորում եմ Հայոց բանակի ձևավորման հիմքում եղած բոլոր ազատամարտիկներին, կամավորներին, զինվորներին, սպաներին, գեներալներին:
Շնորհակալություն եմ հայտնում մեր Հայրենիքի բոլոր պաշտպաններին, բոլոր զինծառայողներին այն զոհողությունների համար, որոնց գնացել են մեր երկրին ու ժողովրդին՝ ստեղծված բարդ պայմաններում անմնացորդ ծառայելու համար:
Շնորհակալություն եմ հայտնում նաև նրանց ընտանիքներին՝ համբերության, տոկունության և իրենց զինծառայող հարազատների ու Հայրենիքի թիկունքին ամուր կանգնելու համար:

За эти три десятилетия армянская армия пережила и славные дни, и прошла через множество испытаний: Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян направил поздравительное послание по случаю 30-летнего юбилея формирования Вооруженных сил Республики Армения.
Уважаемые представители Вооруженных сил,
Поздравляю всех нас с 30-летием формирования Вооруженных сил Республики Армения.
За эти три десятилетия армянская армия пережила и славные дни, и прошла через множество испытаний.
Армянский народ по достоинству оценивает всех наших героических солдат, офицеров, генералов, добровольцев, которые до конца сражались за защиту, безопасность, суверенитет и территориальную целостность Родины.
Сегодня мы идем по пути системных реформ, направленных на дальнейшее развитие Вооруженных сил, по-новому оценивая пройденный армией путь, ее преимущества, недостатки и проблемы. Республика Армения будет иметь профессиональную армию, и правительство будет выполнять эту работу неустанно, без сомнений и пессимизма, вооружившись оптимизмом на пути построения нашей будущей среды безопасности. Повышение боеспособности, уровня вооружения, условий службы в армии – наш приоритет.
С 2018 года правительство Республики Армения начало процесс улучшения социально-бытовых условий военнослужащих, который будет непрерывным. Каждый солдат и офицер Республики Армения должен чувствовать поддержку государства, в этом вопросе мы будем последовательны. Военная и офицерская служба должна быть предметом особого уважения общества, что должно найти отражение также в системе специальных социальных гарантий для военнослужащих и членов их семей.
В то же время должны быть повышены стандарты оценки службы - интеллектуальной, профессиональной, физической и психологической подготовки, и на этих пунктах должно основываться общественное уважение к армии.
По случаю Дня армии особо поздравляю всех добровольцев, солдат, офицеров и генералов, которые стояли у истоков формирования Армянской армии.
Благодарю всех защитников нашей Родины, всех военнослужащих за те жертвы, которые они принесли ради нашей страны и народа, за преданную службу в сложившихся тяжелых условиях.