Դեռ կան հնարավորություններ. Սարգսյանը վստահ է` Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում
Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում` դեռևս կան հնարավորություններ։ ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսպիսի հայտարարություն արեց այսօր հրապարակված իր հարցազրույցում, փոխանցում է Սպուտնիկ Արմենիան
«Ես եկել եմ, որպեսզի նորից հայտարարեմ, որ Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում: Եվ դրա համար, չնայած կործանարար պատերազմին, չնայած կապիտուլյացիային, դեռևս կան հնարավորություններ»,- ասաց Սերժ Սարգսյանը:
Նրա խոսքով` իր դիտարկումները ցույց են տալիս, որ Հայաստանի որոշ քաղաքական ուժերի և շատ մտածող մարդկանց մոտ հիասթափություն է տիրում:
Սարգսյանի բնորոշմամբ` հուսախաբության մթնոլորտ կա: ՀՀ երրորդ նախագահը նշեց, որ և՛ գործող իշխանությունների, և՛ Ադրբեջանի պնդումները, թե Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը լուծված է, ինչ-որ կերպ ազդել է մարդկանց վրա: Սակայն ինքը վերահաստատում է իր ասածը` Արցախն Ադրբեջանի կազմում չի լինելու։

Саргсян: присутствие Карабаха в составе Азербайджана можно не допустить
Пока есть возможность не допустить, чтобы Нагорный Карабах находился в составе Азербайджана, несмотря на разрушительную войну и капитуляцию. Об этом заявил третий президент Армении Серж Саргсян в интервью телеканалу Armnews, передает Sputnik Армения.
"Я хочу еще раз подчеркнуть, что Арцах никогда не будет в составе Азербайджана, несмотря на разрушительную войну и капитуляцию. Пока есть такая возможность", - сказал Саргсян.
Несмотря на то, что Саргсян не является переговорщиком по Карабаху, он считает свои слова мессиджем международному сообществу. Он отметил, что даже после 44-дневной войны сопредседатели Минской группы ОБСЕ говорят об основополагающих принципах переговорного процесса.
Вместе с тем третий президент считает неприемлемыми заявления премьера Никола Пашиняна о том, что азербайджанский президент Ильхам Алиев - конструктивный переговорщик. По его убеждению, армянская сторона должна быть сдержаннее, чтобы ее заявления не использовались против нее во время переговоров.