Freedom House-ը կոչ է անում ՀՀ իշխանություններին չեղարկել ծանր վիրավորանքի քրեականացման մասին օրենքը
Freedom House իրավապաշտպան կազմակերպությունը մտահոգություն է հայտնել ՀՀ քաղաքացու քրեական դատապարտման առաջին դեպքի առնչությամբ՝ պայմանավորված պետական պաշտոնյաների հանդեպ «ծանր վիրավորանքի» քրեականացման մասին նոր օրենքով: Այս մասին ասվում է կազմակերպության հայտարարության մեջ, փոխանցում է Panorama.am-ը:
« Այս օրենսդրության կիրարկումը, որի արդյունքում միայն 2022 թվականին հարուցվել է ավելի քան 260 քրեական գործ, խոսում է Հայաստանում ժողովրդավարական նորմերի ակնհայտ դեգրադացիա մասին և ազատ արտահայտման համար սառեցնող ազդեցության ունի։
Կոչ ենք անում խորհրդարանին չեղարկել այս օրենքը, որն այնքան կոպտորեն խախտում է Հայաստանի Սահմանադրությամբ հաստատված սկզբունքները, երկրի հանձնառությունները՝ ԵԱՀԿ-ի և Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի շրջանակում, որի մասն է Հայաստանը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Հիշեցնենք՝ փետրվարի 3-ին դատախազությունից հայտնել էին, որ տրանսպորտի վատ աշխատանքի համար Նիկոլ Փաշինյանին ու Վահագն Խաչատուրյանին հայհոյած անձին տուգանել են 500 հազար դրամով։

Организация Freedom House призвала парламент Армении отменить криминализацию оскорбления чиновников
Организация Freedom House призвала парламент Армении отозвать законодательную норму, криминализирующую оскорбление государственных чиновников, передает Sputnik Армения.
Дело в том, что 3 февраля одного из жителей армянской столицы оштрафовали на 500 тысяч драмов (примерно 1000 долларов) за оскорбление премьер-министра Никола Пашиняна и министра высокотехнологичной промышленности Ваагна Хачатряна. Это первый судебный вердикт по статье 137․1 ("Тяжкое оскорбление").
В организации отметили, что обеспокоены привлечением гражданина к ответственности. По мнению авторов заявления, применение этого законодательства, в результате которого только в 2022 году было возбуждено более 260 уголовных дел, означает явный регресс демократических норм в Армении и сдерживает свободу слова.
"Мы призываем парламент отменить этот закон, который столь явно нарушает принципы, закрепленные в Конституции Армении, обязательствах страны в рамках ОБСЕ и Европейской конвенции по правам человека", - отметили во Freedom House.