ՌԴ խաղաղապահները բարերարների հետ միասին մարդասիրական օգնություն են ցուցաբերել Ստեփանակերտի մանկապարտեզում
Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հումանիտար արձագանքման կենտրոնի զինծառայողները բարեգործական կազմակերպությունների ասոցիացիայի հետ համատեղ մարդասիրական ակցիա են անցկացրել Լեռնային Ղարաբաղի Ստեփանակերտի մանկապարտեզում, հայտնում է ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը։
«Այսօր Ստեփանակերտ քաղաքում թիվ 5 մանկապարտեզում մարդասիրական ակցիա է անցկացվել, երեխաներին մոտորիկան զարգացնող ուսուցողական խաղեր, նկարչական հավաքածուներ, մատիտներ, գուաշներ են տրվել։ Հաջորդ շաբաթ նախատեսվում են նաև նպատակային մարդասիրական ակցիաներ Ստեփանակերտ քաղաքում և հարակից գյուղերում»,- ասել է ռուսական խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Կուդրինը։
Ռուս խաղաղապահները բարերարների հետ միասին մանկապարտեզի միջոցառումների դահլիճում փափուկ և ուսումնական խաղալիքներ, ինչպես նաև գրենական պիտույքներ են հանձնել և նվիրել 100-ից ավելի երեխաների:
«Այսօր մարդասիրական ակցիա է անցկացվել Ստեփանակերտի հինգերորդ մանկապարտեզում։ Մանկապարտեզ է հաճախում 117 երեխա։ Շնորհակալություն հերթական ակտիվ փոխգործակցության համար, որը արդյունավետ կլինի նաև ապագայում»,- ասել է բարեգործական կազմակերպությունների ասոցիացիայի ներկայացուցիչ Ալեսյա Պոդոլսկայան։
2022 թվականի առաջին եռամսյակում ռուս խաղաղապահները նախատեսում էին ավելի քան 30 մարդասիրական ակցիա իրականացնել Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքներում, շրջաններում և հեռավոր գյուղերում, ինչպես նաև Լաչինի միջանցքում ներքին տեղահանվածների, կարիքավոր բնակիչների և բազմազավակ ընտանիքների համար։

Миротворцы РФ вместе с благотворителями оказали гуманитарную помощь более 100 детям степанакертского детсада
Военнослужащие центра гуманитарного реагирования российского миротворческого контингента совместно с ассоциацией благотворительных организаций провели гуманитарную акцию в детском саду Степанакерта в Нагорном Карабахе, сообщает минобороны России.
"Сегодня была проведена гуманитарная акция в городе Степанакерт в детском садике № 5. Было выдано детишкам развивающие игры, так же развивающую моторику, наборы для рисования, карандаши, гуашь. Так же планируются на следующей неделе адресные гуманитарные акции в городе Степанакерт и близлежащих поселках", - сказал представитель российского миротворческого контингента Александр Кудрин.
"Сегодня была проведена гуманитарная акция в пятом детском садике Степанакерта. Детский садик посещает 117 детишек. Благодарим за очередное активное взаимодействие, которое так же будет плодотворно и в дальнейшем", - рассказала представительница ассоциации благотворительных организаций Алеся Подольская.
В первом квартале 2022 года российскими миротворцами спланировано проведение более 30 гуманитарных акций в городах, районах и отдаленных селах Нагорного Карабаха, а также в Лачинском коридоре для вынужденных переселенцев, нуждающихся жителей и многодетных семей.