Իրանի ԱԳՆ-ն հերքել է միջուկային գործարքի շուրջ համաձայնության հասնելու մասին արեւմտյան ԶԼՄ-ների տեղեկությունները
Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Սաիդ Խաթիբզադեն հերքել է Վիեննայում միջուկային գործարքի շուրջ բանակցություններում համաձայնության հասնելու մասին արևմտյան ԶԼՄ-ների տեղեկությունները, հաղորդում է Mehr-ը։
Reuters-ը հայտնել է, որ ստացել է Վիեննայի բանակցությունների մասնակիցների կողմից համաձայնեցված 20 էջանոց համաձայնագրի նախագիծը, որում նշվում է քայլերի հաջորդականությունը, որոնք պետք է իրականացվեն գործարքի մյուս մասնակիցների կողմից հաստատվելուց հետո:
«Իրանն ի սկզբանե հայտարարել է, որ քանի դեռ Միացյալ Նահանգները չի ձեռնարկել պատժամիջոցները չեղարկելու համար անհրաժեշտ քայլերը, Իսլամական Հանրապետությունը ոչինչ չի անի իր միջուկային գործունեությունը նվազեցնելու համար, ինչը համահունչ է ԳՀՀԾ-ով ստանձնած պարտավորություններին»,- ասվում է զեկույցում։
Վիեննայի բանակցություններում Ռուսաստանի գլխավոր ներկայացուցիչ Միխայիլ Ուլյանովը նույնպես թվիթերյան իր էջում գրել է, որ «միջուկային գործարքի հակառակորդները փորձում են անառողջ մթնոլորտ ստեղծել վերջին փուլի շուրջ և ավելի ակտիվ են դառնում հանրային տարածքում», քանի որ բանակցող կողմերը «ավելի են մոտենում ԳՀՀԾ-ի շուրջ համաձայնագրի վերականգնմանը», փոխանցում է news.am-ը:

МИД Ирана Саид Хатибзаде опроверг сообщения западных СМИ о достижении соглашения по ядерной сделке
Официальный представитель МИД Ирана Саид Хатибзаде опроверг сообщения  западных  СМИ о достижении соглашения по ядерной сделке на переговорах по СВПД в Вене, сообщает Mehr.
Иран отверг сообщение информационного агентства Reuters о том, что на переговорах в Вене была разработана сделка по возобновлению иранского соглашения 2015 года, заявив, что оно предназначено только для усиления позиции западных сторон на переговорах и не имеет ничего общего с реальностью, передает news.am.
Иранский веб-сайт Nour News, близкий к Высшему совету национальной безопасности (SNSC), опубликовал заявление, опровергающее публикацию  Reuters, отмечая, что она направлена только на то, чтобы создать ложное представление о том, что происходит в Вене, повысить авторитет западных сторон на переговорах и доказать, что они добились серьезных уступок с иранской стороны.
"Иран с самого начала заявлял, что до тех пор, пока Соединенные Штаты не предпримут необходимых шагов для снятия санкций, Исламская Республика не сделает ничего для сокращения своей ядерной деятельности, что соответствует ее обязательствам по СВПД", — говорится в сообщении.
Главный представитель России на переговорах в Вене Михаил Ульянов также написал в Twitter, что "противники ядерной сделки пытаются  создать нездоровую атмосферу вокруг финальной стадии и становятся все более активными в публичном пространстве" по мере того, как стороны переговоров "приближаются к соглашению о восстановлении СВПД".