ԱԺ-ում քննարկում են Հանրապետության նախագահի ընտրության հարցը, ընդդիմությունը լքեց դահլիճը
ԱԺ նախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատար Հակոբ Արշակյանը հայտարարեց, որ ՀՀ Սահմանադրության 125-րդ հոդվածի 3-րդ մասով և ԱԺ կանոնակարգ սահմանադրական օրենքի 139-րդ հոդվածի 4-րդ մասով սահմանված կարգով ԱԺ 65  պատգամավորների գրավոր դիմումով Հանրապետության նախագահի պաշտոնում առաջադրվել է Վահագն Խաչատուրյանը, փոխանցում է Panorama.am։
Ընդդիմությունը բոյկոտեց ՀՀ նախագահ ընտրելու հարցը, ընդդիմադիրները՝ «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունների պատգամավորները լքեցին նիստերի դահլիճը։
Վահագն Խաչատուրյանն ասաց, որ այս ամբիոնից վերջին անգամ ելույթ է ունեցել 1999 թվականին, շնորհակալություն հայտնեց ՔՊ-ական պատգամավորներին նման վստահության արժանացնելու համար։
«Իմ տարիքը միգուցե այնպիսին է, որ ես այսպիսի հուզումնալից պահեր չպետք է ապրեի, բայց ես իսկապես զգացված եմ, որ նման պատվի եմ արժանացել։ Հույս ունեմ, որ ձեզ հետ միասին այն բոլոր պատկերացումները, որոնք ունենք Հայաստանի ապագայի վերաբերյալ, անպայման կիրականացնենք, որովհետև կոչված ենք դրա համար»,- ասաց Վ.Խաչատուրյանը։
Նախագահի թեկնածուի խոսքով, հաշվի առնելով տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումները՝ առավել ևս կարիք ունեն իմաստության, կայունության, միաբանության և վստահության։
Հիշեցնենք, որ Ազգային ժողովի «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցություններն ավելի վաղ հայտարարություն էին տարածել՝ նշելով, որ որևէ կերպ չեն մասնակցի Հանրապետության նախագահի ընտրությանը։
Հանրապետության նախագահ է ընտրվում այն թեկնածուն, որը ստացել է պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների առնվազն երեք քառորդը, այսինքն պահանջվում է 81 ձայն։ Իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունն ունի 71 պատգամավոր։ Սա նշանակում է, որ առաջին փուլում ՔՊ-ն միայնակ չի կարողանա ընտրել նախագահ։
Եթե Հանրապետության նախագահ չի ընտրվում, ապա անցկացվում է ընտրության երկրորդ փուլ, որին կարող են մասնակցել առաջին փուլին մասնակցած բոլոր թեկնածուները: Երկրորդ փուլում նախագահ է ընտրվում այն թեկնածուն, որն ստացել է պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների առնվազն երեք հինգերորդը, այս դեպքում պահանջվում է 65 ձայն, որը իշխող խմբակցությունը արդեն կարող է ապահովել։
Հիշեցնենք, որ Արմեն Սարգսյանը հունվարի 23-ին հայտարարել էր Հանրապետության նախագահի պաշտոնից հրաժարական տալու մասին։

В НС обсуждается вопрос избрания президента Армении, оппозиция покинула зал
Временно исполняющий обязанности спикера Национального Собрания Армении Акоп Аршакян заявил: "Руководствуясь ч.3 ст.125 Конституции и ч.2, ч.4-5 ст.139 Конституционного закона "Регламент Национального Собрания", не менее 1/4 от общего числа депутатов кандидатом в президенты Республики выдвинут Ваагн Хачатурян", передает Panorama.am.
Оппозиционные фракции "Армения" и "Честь имею" не стали выдвигать своего кандидата на пост президента. После того, как Акоп Аршакян сообщил, что законодательный орган приступает к обсуждению вопроса избрания президента, оппозиция покинула зал заседаний.
Ваагн Хачатурян указал, что в последний раз он выступал с этой трибуны в 1999 году, поблагодарил депутатов от фракции "Гражданский договор" за оказанное доверие.
"Может быть, мой возраст таков, что я не должен был переживать такие волнующие моменты, но я действительно тронут, что удостоился такой чести. Я надеюсь, что вместе с вами мы обязательно реализуем все наши представления о будущем Армении, потому что мы для этого и призваны", – сказал В. Хачатурян.
По словам кандидата в президенты, с учетом событий в регионе сейчас более всего нужны мудрость, стабильность, единство и доверие.
Президентом Республики избирается кандидат, который получил не менее трех четвертей голосов от общего числа депутатов, то есть требуется 81 голос. У фракции правящей партии "Гражданский договор" в НС Армении 71 депутат. Это означает, что в первом туре ГД самостоятельно не сможет избрать президента.
Если президент Республики не избирается, то проводится второй тур выборов, в котором могут принять участие все кандидаты, принявшие участие в первом туре. Во втором туре президентом Республики избирается кандидат, который получил не менее трех пятых голосов от общего числа депутатов. В данном случае требуется 65 голосов, их ГД уже сможет обеспечить.
Армен Саркисян занимал пост президента Армении с 2018 года. 23 января 2022 года он объявил о своей отставке.
Хачатурян был назначен министром высокотехнологичной промышленности в августе 2021 года, в 1992-1996 годы занимал пост мэра Еревана.