Զելենսկին առաջարկել է ռուսական կողմի հետ հանդիպում կազմակերպել Երուսաղեմում
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին Իսրայելն անվանել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման հնարավոր վայր՝ իրավիճակը կարգավորելու համար, գրում է INTERFAX.RU-ն։
«Մենք խոսել ենք (Իսրայելի վարչապետ Նաֆթալի) Բենեթի հետ։Ես նրան ասացի, որ սխալ, ոչ կառուցողական եմ համարում հանդիպել Ուկրաինայում, Ռուսաստանում և Բելառուսում։ Սրանք այն վայրերը չեն, որտեղ մենք կարող ենք ըմբռնում գտնել և դադարեցնել պատերազմը։ Ես չեմ խոսում տեխնիկական հանդիպումների, այլ առաջնորդների հանդիպման մասին։Կարծո՞ւմ եմ ես, որ Իսրայելը կարո՞ղ է նման երկիր լինել, և հատկապես Երուսաղեմը: Կարծում եմ՝ այո»,- ասել է Զելենսկին շաբաթ օրը Կիևում արտասահմանյան լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ։
Նա հավելել է, որ դրական է վերաբերվում Ուկրաինայի և Ռուսաստանի միջև խաղաղության խնդիրների կարգավորման հարցում Իսրայելի վարչապետ Նաֆթալի Բենեթի միջնորդությանը։

Зеленский предложил Иерусалим в качестве места для встречи с Путиным
Президент Украины Владимир Зеленский назвал Израиль возможным местом для встречи с российским президентом Владимиром Путиным с целью урегулирования ситуации, передает INTERFAX.RU.
"Мы говорили с (премьер-министром Израиля Нафтали) Беннетом. Я и ему говорил, что считаю неправильным, неконструктивным встречаться в Украине, в России и Белоруссии. Это не те точки, где мы сможем найти понимание и остановить войну. Я говорю не о технических встречах, а про встречу лидеров. Считаю ли я, что Израиль может быть такой землей, и особенно Иерусалим? Я считаю, да", - сказал Зеленский во время встречи с представителями иностранных СМИ в Киеве в субботу.
Он добавил, что позитивно относится к посредничеству премьер-министра Израиля Нафтали Беннета в урегулировании вопросов мира между Украиной и Россией.