ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ՀՀ-ՄԹ խորհրդարանական բարեկամական խմբի պատվիրակությանը
Ապրիլի 4-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Մեծ Բրիտանիայի Համայնքների պալատի՝ Հայաստան-Մեծ Բրիտանիա խորհրդարանական բարեկամական խմբի պատվիրակությանը, որը գլխավորում էր խմբի ղեկավար Թիմ Լոութընը։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները կարևորել են Հայաստանի և Միացյալ Թագավորության միջև հարաբերությունների հետագա խորացումը և ամրապնդումը՝ այս գործում շեշտելով նաև խորհրդարանական դիվանագիտության դերը։
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանում իրականցվող բարեփոխումների գործընթացին: Այս համատեքստում բրիտանացի խորհրդարանականները բարձր են գնահատել Հայաստանի կողմից գրանցած ժողովրդավարական առաջընթացը: Արարատ Միրզոյանը վերահաստատել է ՀՀ կառավարության հանձնառությունը՝ շարունակելու ժողովրդավարության ամրապնդման, օրենքի գերակայության, մարդու իրավունքների պաշտպանության և կոռուպցիայի դեմ անզիջում պայքարի գործընթացը, և այս համատեքստում գնահատել է Միացյալ Թագավորության աջակցությունը։
Կողմերը քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում և Հայաստան-Ադրբեջան սահմանագոտում ստեղծված իրավիճակը։ Նախարար Միրզոյանը մանրամասն ներկայացրել է արդբեջանական զինված ուժերի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի Փառուխ գյուղ ներխուժման, քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների թիրախավորման, Արցախում հումանիտար ճգնաժամ ստեղծելուն ուղղված գործողությունները, Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային ու կրոնական ժառանգության պաշտպանության հետ կապված խնդիրները:
Արարատ Միրզոյանը կարևորել է բրիտանացի խորհրդարանականների ջանքերը՝ ուղղված 44-օրյա պատերազմի ընթացքում ադրբեջանական զինված ուժերի իրականացրած մարդու իրավունքների խախտումների և վերջին շրջանում Հայաստանի հետ սահմանագոտում և Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունների և դրանց մարդասիրական հետևանքների դատապարտմանը և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության սատարմանը։
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև համապարփակ խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններին։ ՀՀ ԱԳ նախարարը շեշտել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափի շրջանակներում բանակցություններ սկսելու կարևորությունը՝ ուղղված համապարփակ վերջնական կարգավորմանը, ներառյալ` Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հստակեցումը։
Հյուրերի խնդրանքով՝ նախարար Միրզոյանն անդրադարձել է նաև Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին:

Арарат Мирзоян принял делегацию парламентской группы дружбы Армения-Великобритания
4 апреля министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян принял делегацию парламентской группы дружбы Армения-Соединенное Королевство Палаты общин Соединенного Королевства во главе с руководителем группы Тимом Лоутоном.
В ходе встречи собеседники отметили важность дальнейшего углубления и укрепления отношений между Арменией и Соединенным Королевством, подчеркнув в этом плане роль парламентской дипломатии.
Был затронут процесс реформ, проводимых в Армении. В этом контексте британские парламентарии высоко оценили отмеченный в Армении демократический прогресс. Арарат Мирзоян вновь подтвердил приверженность правительства Армении процессу укрепления демократии, верховенства закона, защиты прав человека и бескомпромиссной борьбы с коррупцией, и в этом контексте оценил содействие Соединенного Королевства.
Стороны обсудили сложившуюся ситуацию в зоне нагорно-карабахского конфликта и на армяно-азербайджанской границе. Министр Мирзоян подробно представил действия азербайджанских вооруженных сил по вторжению в село Парух в Нагорном Карабахе, нацеливанию на гражданское население и объекты инфраструктур, созданию гуманитарного кризиса в Арцахе, а также вопросы, связанные с защитой армянского культурно-религиозного наследия на территориях, перешедших под контроль Азербайджана.
Арарат Мирзоян отметил важность усилий британских парламентариев, направленных на осуждение нарушений прав человека, осуществленных азербайджанскими ВС в ходе 44-дневной войны, и недавних агрессивных действий Азербайджана на границе с Арменией и в Нагорном Карабахе и их гуманитарных последствий, а также усилий, направленных на поддержку защиты прав народа Нагорного Карабаха.
Были затронуты переговоры по всеобъемлющему мирному договору между Арменией и Азербайджаном. Министр иностранных дел РА подчеркнул важность начала переговоров в рамках формата сопредседательства Минской группы ОБСЕ, направленного на всеобъемлющее и окончательное урегулирование конфликта, в том числе уточнение статуса Нагорного Карабаха.
По просьбе гостей министр Мирзоян коснулся также процесса нормализации отношений между Арменией и Турцией.