Մեծ Բրիտանիան Ուկրաինային կուղարկի 130 միլիոն դոլար արժողությամբ զենքի նոր խմբաքանակ
Մեծ Բրիտանիան Ուկրաինային կուղարկի 100 միլիոն ֆունտ ստերլինգ (ներկայիս փոխարժեքով 130 միլիոն դոլար) ժամանակակից սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի նոր խմբաքանակ։ Այս մասին ուրբաթ օրը Լոնդոնում հայտարարել է վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը՝ Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Անցյալ շաբաթ Մեծ Բրիտանիան անցկացրեց դոնորների համաժողով, որի ընթացքում հնարավոր եղավ հավաքել Ուկրաինայի համար 1,5 միլիարդ ֆունտ ստեռլինգի (1,95 միլիարդ դոլար) կամ 2,5 միլիոն ռազմական նշանակության տեխնիկա և զենք։ Այսօր կարող եմ նաև հայտարարել, որ Մեծ Բրիտանիան 100 միլիոն ֆունտ ստերլինգ արժողությամբ բարձրակարգ սպառազինություն կուղարկի ուկրաինական զինված ուժերին, այդ թվում՝ «Starstreak» զենիթահրթիռային հրթիռներ, որոնք շարժվում են ձայնի եռակի արագությամբ, ինչպես նաև 800 հակատանկային հրթիռ, ինչպես նաև ճշգրիտ կառավարվող զինամթերք, որը կարող է սավառնել երկնքում՝ սպասելո, թե երբ ցույց կտան թիրախը»,- ասել է Ջոնսոնը։

Великобритания направит Украине новую партию оружия на $130 млн
Великобритания направит Украине новую партию современных вооружений и военной экипировки на 100 млн фунтов стерлингов ($130 млн по текущему курсу). Об этом глава британского правительства Борис Джонсон объявил в пятницу в Лондоне на совместной пресс-конференции с канцлером ФРГ Олафом Шольцем, передает ТАСС
"На прошлой неделе Великобритания провела донорскую конференцию, в ходе которой удалось собрать для Украины технику и вооружения на 1,5 млрд фунтов ($1,95 млрд) или 2,5 млн предметов военного назначения. Сегодня я также могу объявить, что Великобритания направит украинским вооруженных силам высококлассное оружие на 100 млн фунтов, включая зенитные ракеты Starstreak, летящие со скоростью, в три раза превышающей скорость звука, еще 800 противотанковых ракет, а также высокоточные боеприпасы, способные зависать в небе, ожидая, когда им укажут цель", - сказал Джонсон.