Հայաստանը հետընթաց է գրանցել անկախ մամուլի ցուցանիշում. «Freedom House»-ի նոր զեկույց
«Freedom House»-ը հրապարակել է իր «Nations in Transit 2022» տարեկան զեկույցը, որում անդրադարձ կա նաև Հայաստանին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Իրավապաշտպան կազմակերպության զեկույցում նշվում է, որ 2004 թվականից սկսած նախկինում ավտորիտար երեք երկրներ՝ Մոլդովան, Կոսովոն և Հայաստանը, քայլեր են ձեռնարկել ժողովրդավարության ամրապնդման ուղղությամբ, որի արդյունքում դարձել են հիբրիդային ռեժիմներ:
Հայաստանն, ըստ Freedom House-ի զեկույցի, ընդհանուր ցուցանիշով առաջընթաց է գրանցել՝ հնարավոր առավելագույն 7 միավորից, որն առավել ժողովրդավար երկրի ցուցանիշն է, ստանալով 3.04 միավոր նախորդ տարվա 2.96 միավորի փոխարեն: Հայաստանն առաջընթաց է գրանցել զեկույցի կողմից հետազոտվող մի քանի ոլորտներում, ներառյալ ժողովրդավարական կառավարումը, ընտրական գործընթացը և դատաիրավական համակարգի զարգացումն ու անկախությունը՝ միևնույն ժամանակ նահանջելով անկախ մամուլի ցուցանիշում:
Տոկոսային ցուցանիշով երկրի ժողովրդավարության զարգացման մակարդակը կազմում է 34%: Ըստ «Freedom House»-ի՝ այն երկրները, որոնք անցում են կատարել ավտորիտար կառավարման ձևից հիբրիդայինի ավելի խոստումնալից են, թեև ամբողջապես «դեռևս չեն համապատասխանում ժողովրդավարական չափանիշներին»:
Իրավապաշտպան կազմակերպությունը նկատում է, որ, օրինակ, Հայաստանում «2018 թվականին քաղաքացիներն օգտագործեցին բողոքի շարժումը և մրցակցային ընտրությունների շարքը, որոնցից վերջինը կայացավ 2021 թ-ին՝ վճռականորեն վերջ դնելով «Հանրապետական» կուսակցության բազմամյա կառավարմանը։ Այդ ժամանակվա առաջնորդները փոխարինվեցին քաղաքական գործիչների նոր սերնդով, որոնք, չնայած նկատելի թերությունների, հիմնականում հանձնառություն ունեն դեպի ժողովրդավարություն և հանրային շահ»: Բացի այդ՝ նշվել է, որ ՀՀ-ն և Մոլդովան այն երկրների թվին են պատկանում, որտեղ խորհրդարանում միայն մեկ կուսակցություն է գերակշռող։
Շեշտվել է, որ Հայաստանում քաղաքացիական հասարակության խմբերը կարողացել են կանխել իշխող կուսակցության կողմից առաջ քաշված մի օրինագիծ, որի արդյունքում՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը կհայտնվեր կառավարական վերահսկողության ներքո։
Զեկույցում անդրադարձ է կատարվել նաև Արցախյան 44-օրյա պատերազմին՝  նշելով, որ ԼՂ-ում Ալիևի սկսած զինված հարձակման հետևանքով հազարավոր մարդիկ սպանվել և տեղահանվել են։
Հայաստանն, ըստ զեկույցի, հետխորհրդային երկրներից զիջում է միայն Ուկրաինային, Վրաստանին ու Մոլդովային՝ իր հետևում թողնելով Կենտրոնական Ասիայի հանրապետությունները, Բելառուսը, Ռուսաստանն ու Ադրբեջանը:

Армения отставала в независимых СМИ - отчет Freedom House
"Freedom House" опубликовал свой годовой отчет "Nations in Transit 2022", в котором также упоминается Армения.
Как сообщает "Арменпресс", в докладе правозащитной организации отмечается, что с 2004 года три бывшие авторитарные страны - Молдова, Косово и Армения - предприняли шаги по укреплению демократии, в результате чего они превратились в гибридные режимы.
Согласно отчету Freedom House, Армения добилась общего прогресса - с максимально возможных 7 баллов, что является показателем самой демократической страны, получив 3,04 балла вместо 2,96 балла в прошлом году. Армения добилась прогресса в нескольких областях, охватываемых отчетом, включая демократическое управление, избирательный процесс, развитие судебной системы и независимость, но отставала в независимых СМИ.
В процентном отношении уровень развития демократии в стране составляет 34%. По данным Freedom House, страны, перешедшие от авторитарных к гибридным, более перспективны хотя пока "не соответствуют демократическим стандартам".
Правозащитная организация отмечает, что, например, в Армении "граждане использовали протестное движение в 2018 году", серию конкурентных выборов, последние из которых состоялись в 2021 году, решительно положив конец многолетнему правлению "Республиканской" партии. "На смену лидерам того времени пришло новое поколение политиков, которые, несмотря на их очевидные недостатки, во многом привержены демократии и общественным интересам". Кроме того, было отмечено, что Армения и Молдова относятся к числу стран, где в парламенте доминирует только одна партия.
Было подчеркнуто, что группы гражданского общества в Армении смогли предотвратить законопроект, выдвинутый правящей партией, в результате чего Офис Защитника прав человека оказался бы под контролем правительства.
В докладе также упоминается 44-дневная арцахская война, отмечается, что тысячи людей были убиты и перемещены в результате вооруженного нападения Алиева в Нагорном Карабахе.
Согласно отчету, Армения в постсоветских странах уступает только Украине, Грузии и Молдове, оставляя позади среднеазиатские республики, Беларусь, Россию и Азербайджан.