Պուտինը շնորհավորել է Մակրոնին Ֆրանսիայի նախագահական ընտրություններում տարած հաղթանակի կապակցությամբ
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը շնորհավորական հեռագիր է հղել Էմանուել Մակրոնին՝ Ֆրանսիայի ղեկավարի պաշտոնում վերընտրվելու կապակցությամբ, երկուշաբթի հայտնել է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Սրտանց մաղթում եմ ձեզ հաջողություններ պետական ​​գործունեության մեջ, ինչպես նաև քաջառողջություն և բարեկեցություն»,- ասված է Պուտինի շնորհավորական գրառման մեջ:
Ֆրանսիայի ներքին գործերի նախարարության տվյալներով՝ նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլում Մակրոնը հավաքել է ձայների 58,5%-ը, իսկ նրա մրցակիցը՝ «Ազգային միավորման» թեկնածու Մարին Լը Պենը՝ 41,5%։

Путин поздравил Макрона с победой на выборах президента Франции
Президент РФ Владимир Путин направил поздравительную телеграмму Эмманюэлю Макрону по случаю его переизбрания на пост лидера Франции, сообщила в понедельник пресс-служба Кремля, передает ТАСС
"Искренне желаю вам успехов в государственной деятельности, а также крепкого здоровья и благополучия", - говорится в поздравлении Путина, текст которого приводится в сообщении.
По данным МВД Франции, по итогам второго тура президентских выборов Макрон набрал 58,5% голосов, его соперница, кандидат от партии "Национальное объединение" Марин Ле Пен, - 41,5%. В 2017 году оба соперника также вышли во второй тур, Макрон тогда получил 66,1% голосов избирателей.