Հայաստանը տարբեր ժամանակաշրջանների քարտեզներում ինքն իրեն չգտնելու մտավախություն չունի․ ՀՀ ԱԳ նախարար
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն արձագանքել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարություններին, թե Հայաստանի հետ սահմանների ճշգրտման գործընթացում հիմք կընդունեն 1918 թվականի և մինչև 1991թ. Խորհրդային Միության փլուզումը եղած բոլոր քարտեզները, և որ 1918-20 թվականների որոշ քարտեզներով Երևանը, Սյունիքը իբր Ադրբեջանի կազմում են: Ստորև ներկայացնում ենք «Արմենպրես»-ի հարցն ու ՀՀ ԱԳ նախարարի պատասխանը․
Հարց - Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը երեկ հայտարարել է, որ Հայաստանի հետ սահմանների ճշգրտման գործընթացում հիմք կընդունեն 1918 թվականի և մինչև 1991թ. Խորհրդային Միության փլուզումը եղած բոլոր քարտեզները, և որ 1918-20 թվականների որոշ քարտեզներով Երևանը, Սյունիքը իբր Ադրբեջանի կազմում են: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք այս հայտարարությունները:
Պատասխան – Մենք քարտեզների ուսումնասիրություններին դեմ չենք: Բայց ինչու՞ սահմանափակվել 20-րդ դարով: Կարելի է սկսել Քրիստոսից առաջ 6-րդ դարում Բաբելոնում ստեղծված, կամ Հերոդոտոսի կողմից Քրիստոսից առաջ 5-րդ դարում ստեղծված, կամ Ստրաբոնի կողմից Քրիստոսից առաջ 1-ին դարում ստեղծված, կամ Կլավդիոս Պտղոմեոսի կողմից արդեն Քրիստոսից հետո 2-րդ դարում ստեղծված,  կամ նույն ժամանակահատվածում Պլինիոս Ավագի կողմից ստեղծված քարտեզներից և շարունակել հետագա ժամանակաշրջանների բազմաթիվ լատինական, բյուզանդական, արաբական և այլ աշխարհագրական նկարագրություններով և քարտեզներով: Հայաստանն ինքն իրեն այդ քարտեզներում չգտնելու մտավախություն չունի:
Այնուամենայնիվ, շահագրգռված լինելով ապագա սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հանձնաժողովի արդյունավետ աշխատանքով՝ Հայաստանի Հանրապետությունը կարծում է, որ այդ աշխատանքը պիտի հիմնվի երկու կողմից ընդունված, իրավական ուժ ունեցող քարտեզների վրա։

Armenia is not Afraid not to Find Itself on Maps of Different Periods – FM’s Response to Azerbaijani President
Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan commented on the statements of Azerbaijani President Ilham Aliyev according to which they will rely on all the maps of 1918 and those existing before the 1991 collapse of the Soviet Union during the border clarification process with Armenia, and that according to some maps of 1918-1920 Yerevan, Syunik were allegedly part of Azerbaijan.
The FM gave a comment to ARMENPRESS:
Question: The President of Azerbaijan Ilham Aliyev stated yesterday that the process of clarifying the borders with Armenia will be implemented on the basis of all the maps of 1918 and the once that existed before the collapse of the Soviet Union in 1991, and that according to some of the maps of 1918 to 1920, Yerevan and Syunik were allegedly part of Azerbaijan. How would you comment on these statements?
Answer: We are not against the research of the maps. But why consider only the 20th century? We can start from the maps created in Babylon in the 6th century BC, or by Herodotus in the 5th century BC, or by Strabo in the 1st century BC, or created by Claudius Ptolemy in the 2nd century AD, or from the maps created by Pliny the Elder in the same period, and then to continue with numerous Latin, Byzantine, Arabic and other geographical descriptions and maps of later periods. Armenia is not afraid not to find itself on those maps.
However, being interested in the effective work of the forthcoming Commission on demarcation and border security, the Republic of Armenia believes that this work should be based on maps that are accepted by both sides and have legal force.