Իսրայելում հայտնել են, որ Պուտինը ներողություն է խնդրել Հիտլերի մասին Լավրովի խոսքերի համար
Իսրայելի վարչապետ Նաֆտալի Բենեթը և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հինգշաբթի օրը հեռախոսազրույցում քննարկել են մայիսի 1-ին իտալական Rete-4 հեռուստաալիքի եթերում Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հայտարարությունները։ Այս մասին հայտնել են Իսրայելի վարչապետի գրասենյակից, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Վարչապետն ընդունել է նախագահ Պուտինի ներողությունը Լավրովի խոսքերի համար և շնորհակալություն հայտնել հրեա ժողովրդի և Հոլոքոստի հիշատակի նկատմամբ նախագահի վերաբերմունքը պարզաբանելու համար», - հայտնել են գրասենյակից։
Բացի այդ, «վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել նախագահին Իսրայելի Պետության Անկախության 74-րդ օրվա կապակցությամբ շնորհավորանքների համար», - հավելել են Բենեթի գրասենյակից։
Լավրովը իտալական հեռուստաալիքի եթերում ավելի վաղ ուրվագծել է Ռուսաստանի հիմնական դիրքորոշումները Ուկրաինայի իրադարձությունների վերաբերյալ։ Նա, ի թիվս այլ բաների, մեկնաբանել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիի հայտարարությունները, ով պնդում էր, որ երկրում «նացիստականացում» չի կարող լինել, քանի որ այն ղեկավարում է հրեա։ Ռուս նախարարը նշել է, որ կարող է սխալվել, բայց Հիտլերը նույնպես հրեական արյուն ուներ։ Այս խոսքերը մեծ հնչեղություն է առաջացրել շատ երկրներում։

В Израиле заявили, что Путин извинился за слова Лаврова о Гитлере
Премьер-министр Израиля Нафтали Беннет и президент России Владимир Путин в телефонном разговоре в четверг обсудили высказывания министра иностранных дел РФ Сергея Лаврова в эфире итальянского телеканала Rete-4 1 мая. Об этом сообщила канцелярия израильского премьера, передает ТАСС.
Беннет и Путин в ходе телефонного разговора "обсудили высказывания министра иностранных дел России Лаврова", говорится в заявлении. "Премьер-министр принял извинения президента Путина за слова Лаврова и поблагодарил его за разъяснение отношения президента к еврейскому народу и памяти о Холокосте", - добавили в канцелярии. Кроме того, "премьер-министр поблагодарил президента за поздравление по случаю 74-го Дня независимости Государства Израиль", добавили в ведомстве Беннета.
Лавров в эфире итальянского телеканала ранее изложил основные позиции России относительно событий на Украине. Он в том числе прокомментировал заявления украинского президента Владимира Зеленского, утверждавшего, что в стране не может быть "нацификации", так как ее возглавляет еврей. Российский министр отметил, что может ошибаться, но еврейская кровь была и у Гитлера. Эти слова вызвали большой резонанс во многих странах.