Իսրայելում հայտնել են, որ Պուտինը ներողություն է խնդրել Հիտլերի մասին Լավրովի խոսքերի համար
Իսրայելի վարչապետ Նաֆտալի Բենեթը և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հինգշաբթի օրը հեռախոսազրույցում քննարկել են մայիսի 1-ին իտալական Rete-4 հեռուստաալիքի եթերում Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հայտարարությունները։ Այս մասին հայտնել են Իսրայելի վարչապետի գրասենյակից, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Վարչապետն ընդունել է նախագահ Պուտինի ներողությունը Լավրովի խոսքերի համար և շնորհակալություն հայտնել հրեա ժողովրդի և Հոլոքոստի հիշատակի նկատմամբ նախագահի վերաբերմունքը պարզաբանելու համար», - հայտնել են գրասենյակից։
Բացի այդ, «վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել նախագահին Իսրայելի Պետության Անկախության 74-րդ օրվա կապակցությամբ շնորհավորանքների համար», - հավելել են Բենեթի գրասենյակից։
Լավրովը իտալական հեռուստաալիքի եթերում ավելի վաղ ուրվագծել է Ռուսաստանի հիմնական դիրքորոշումները Ուկրաինայի իրադարձությունների վերաբերյալ։ Նա, ի թիվս այլ բաների, մեկնաբանել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիի հայտարարությունները, ով պնդում էր, որ երկրում «նացիստականացում» չի կարող լինել, քանի որ այն ղեկավարում է հրեա։ Ռուս նախարարը նշել է, որ կարող է սխալվել, բայց Հիտլերը նույնպես հրեական արյուն ուներ։ Այս խոսքերը մեծ հնչեղություն է առաջացրել շատ երկրներում։

Israeli Prime Minister Naftali Bennett and Russian President Vladimir Putin discussed on Thursday in their telephone conversation recent statements of Russian Foreign Minister Sergey Lavrov voiced in an interview with Italian media, the press office of the Israeli PM said in a statement on Thursday, TASS reports.
According to the statement, "Bennett and Putin discussed Russian Foreign Minister Sergey Lavrov’s statements" during their telephone conversation.
"The prime minister has accepted Putin’s apologies for Lavrov’s words and thanked the president for explaining his attitude toward Jewish people and the commemoration of Holocaust victims," the statement reads.
On May 1, in an interview with Rete 4 of Italy’s Mediaset broadcaster, Lavrov talked about Russia’s fundamental stance on the events in Ukraine, pointing out that the Kiev regime with the support of the US does not want to continue negotiations as well as noted false information disseminated by Western media outlets and explained some decisions by Russia’s leadership.
During the interview, the Russian top diplomat also commented on statements by Ukrainian President Vladimir Zelensky that "Nazification" is not possible in his country since he is Jewish. In response, Lavrov noted that he could be mistaken but Hitler also had Jewish roots. This raised some eyebrows in a number of countries.