Տաքսու վարորդն ամեն կերպ փորձել է խուսափել ադրբեջանական բեռնատարի հետ բախումից, բայց չի կարողացել. Արցախի ՄԻՊ
Մայիսի 5-ին՝ ժամը 13:00-ի սահմաններում, Մարտակերտ-Դրմբոն ճանապարհի 24-րդ կմ-ում ադրբեջանական շարասյան կազմում երթևեկող բեռնատարը, դուրս գալով ճանապարհի հանդիպակաց հատված, կցորդիչով բախվել է արցախյան գրանցման Ռենո Լոգան տաքսի ծառայություններ մատուցող մեքենային, որի հետևանքով մեքենան 12 մետր գլորվել է ճանապարհի աջ հատվածում գտնվող ձորը։ Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Մեքենայի մեջ բացի վարորդից եղել են 2 ուղևորներ։ Նախնական հետազոտության արդյունքում՝ ուղևորները մարմնական վանասվածքներ չեն ստացել։ Նյութական վնաս է հացվել տաքսի ծառայություն մատուցող ընկերությանը։
• Ադրբեջանական բեռնատարը, տեսնելով հնարավոր բախումը, կարող էր դադարեցնել ընթացքը և թույլ չտալ բախումը, որի հետևանքով տաքսի մեքենան գլորվել է ձորը։
• Բախումից հետո, տեսնելով, որ տաքսի մեքենան գլորվել է ձորը, ադրբեջանական շարասյունը չի դադարեցրել, այլ շարունակել է ընթացքը։
• Տաքսու վարորդի և ուղևորների պնդմամբ տաքսու վարորդն ամեն կերպ փորձել է խուսափել բախումից, սակայն բախումից խուսափելու հնարավորություն այլևս չի ունեցել։
Դեպքի հանգամանքների վերաբերյալ Արցախի Հանրապետության իրավապահ մարմինների կողմից իրականացվում է ուսումնասիրություն, սակայն վերը նշված հանգամանքները փաստում են բախման և վնաս հասցնելու ակնհայտ դիտավորության մասին»:

"5 мая около 13:00 на 24-м км автодороги Мартакерт-Дрмбон грузовик, следовавший в составе азербайджанской колонны, выехал на противоположную сторону дороги и прицепом столкнулся с такси Рено Логан, зарегистрированным в Арцахе, в результате чего машина скатилась на 12 метров в ущелье по правую сторону дороги. Кроме водителя в машине находились 2 пассажира. Предварительный осмотр показал, что пассажиры телесных повреждений не получили. Имущественный ущерб был причинен таксомоторной компании.
На основании фактов, собранных аппаратом Защитника прав человека, на данный момент можно констатировать:
• Азербайджанский грузовик, увидев возможное столкновение, мог остановиться и не допустить его, но он намеренно не остановился, в результате чего такси скатилось в ущелье.
• После столкновения азербайджанская колонна продолжила путь.
• По словам таксиста и пассажиров, водитель пытался избежать столкновения, но такой возможности у него не было.
Правоохранительные органы Республики Арцах проводят расследование обстоятельств инцидента, однако вышеперечисленные обстоятельства доказывают, что столкновение и причинение ущерба было умышленным".