Տաքսու վարորդն ամեն կերպ փորձել է խուսափել ադրբեջանական բեռնատարի հետ բախումից, բայց չի կարողացել. Արցախի ՄԻՊ
Մայիսի 5-ին՝ ժամը 13:00-ի սահմաններում, Մարտակերտ-Դրմբոն ճանապարհի 24-րդ կմ-ում ադրբեջանական շարասյան կազմում երթևեկող բեռնատարը, դուրս գալով ճանապարհի հանդիպակաց հատված, կցորդիչով բախվել է արցախյան գրանցման Ռենո Լոգան տաքսի ծառայություններ մատուցող մեքենային, որի հետևանքով մեքենան 12 մետր գլորվել է ճանապարհի աջ հատվածում գտնվող ձորը։ Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Մեքենայի մեջ բացի վարորդից եղել են 2 ուղևորներ։ Նախնական հետազոտության արդյունքում՝ ուղևորները մարմնական վանասվածքներ չեն ստացել։ Նյութական վնաս է հացվել տաքսի ծառայություն մատուցող ընկերությանը։
• Ադրբեջանական բեռնատարը, տեսնելով հնարավոր բախումը, կարող էր դադարեցնել ընթացքը և թույլ չտալ բախումը, որի հետևանքով տաքսի մեքենան գլորվել է ձորը։
• Բախումից հետո, տեսնելով, որ տաքսի մեքենան գլորվել է ձորը, ադրբեջանական շարասյունը չի դադարեցրել, այլ շարունակել է ընթացքը։
• Տաքսու վարորդի և ուղևորների պնդմամբ տաքսու վարորդն ամեն կերպ փորձել է խուսափել բախումից, սակայն բախումից խուսափելու հնարավորություն այլևս չի ունեցել։
Դեպքի հանգամանքների վերաբերյալ Արցախի Հանրապետության իրավապահ մարմինների կողմից իրականացվում է ուսումնասիրություն, սակայն վերը նշված հանգամանքները փաստում են բախման և վնաս հասցնելու ակնհայտ դիտավորության մասին»:

The Azerbaijani Truck could have Stopped Driving to Avoid the Crash, after which the Taxi Rolled into the Gorge: Gegham Stepanyan
On May 5, at around 13:00 pm, on the 24th km of the Martakert-Drmbon Road, a truck traveling as part of the Azerbaijani convoy, came out to the opposite side of the road and collided with a Renault Logan taxi service car of Artsakh registration, as a result of which the car rolled 12 meters into the gorge on the right side of the road, The Human Rights Ombudsman of the Republic of Artsakh Gegham Stepanyan said on Facebook.
"There were 2 passengers in the car beside the driver. As a result of the preliminary examination, the passengers did not receive any bodily injuries. Material damage was caused to the taxi service company.
Based on the facts collected by the Human Rights Defender’s Staff, at the moment we can state:
• The Azerbaijani truck, seeing the possible collision could have stopped driving to avoid the crash, after which the taxi rolled into the gorge.
• After the collision, seeing that the taxi had rolled into the gorge, the Azerbaijani truck did not stop and kept driving.
• According to the taxi driver and the passengers, the taxi driver tried to avoid the collision but had no chance.
The law enforcement bodies of the Republic of Artsakh are conducting an investigation, but the above-mentioned circumstances prove the obvious intention to cause collision and damage", wrote Stepanyan.