Թուրքական «Աքքույու» առաջին ատոմակայանը կգործարկվի մինչև 2023թ.-ի վերջը. Էրդողան
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը երկուշաբթի օրը հայտարարել է, որ երկրի առաջին ատոմակայանը՝ «Աքքույու»-ն, որը կառուցվելու է «Ռոսատոմ» պետական ​​կորպորացիայի կողմից, կգործարկվի մինչև 2023 թվականի վերջը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մինչև 2023 թվականի վերջ մենք կավարտենք Ակկույու ատոմակայանի [առաջին ռեակտորի] շինարարությունը», - նախագահի խոսքերը մեջբերել է NTV-ն։
«Աքքույու» ԱԷԿ-ի կառուցման ծրագիրն իրականացվում է Ռուսաստանի Դաշնության և Թուրքիայի միջև 2010 թվականին ստորագրված միջկառավարական համաձայնագրի հիման վրա։ Այն նախատեսում է չորս էներգաբլոկների կառուցում՝ ռուսական արտադրության VVER սերնդի 3+ ռեակտորներով։ ԱԷԿ-ի յուրաքանչյուր էներգաբլոկի հզորությունը կկազմի 1200 ՄՎտ։

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган сообщил в понедельник, что первая в стране АЭС "Аккую", которую сроит госкорпорация "Росатом", будет запущена до конца 2023 года.
"До конца 2023 года мы завершим строительство [первого реактора] АЭС "Аккую", - приводит слова президента телеканал NTV, передает ТАСС
Ранее сообщалось, что Росатом прилагает максимум усилий для завершения строительства первого блока АЭС "Аккую" в 2023 году. Турецкие власти также неоднократно сообщали, что не ожидают задержек в проекте строительства станции.
Проект строительства АЭС "Аккую" реализуется на основании межправительственного соглашения между РФ и Турцией, подписанного в 2010 году. Он предусматривает возведение четырех энергоблоков с реакторами российского дизайна ВВЭР поколения 3+. Мощность каждого энергоблока АЭС составит 1 200 МВт.