Թուրքիայի ՊՆ-ն կոչ է արել Հունաստանին երկկողմ խնդիրները լուծել երկխոսության միջոցով
Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարը Հունաստանին կոչ է արել երկխոսության միջոցով լուծել երկկողմ խնդիրները, փոխանցում է NEWS.am-ը:
«Հունաստանի հետ հարաբերություններում մենք հավատարիմ ենք միջազգային իրավունքին և միշտ բարիդրացիության կողմնակիցն ենք։ Մենք ցանկանում ենք առկա խնդիրները լուծել խաղաղ ճանապարհով»,- ասել է նա Habertürk հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
Աքարի խոսքով՝ Թուրքիան «միլիոն անգամ իրավացի է Հունաստանի հետ կապված հարցերում», սակայն հունական կողմը շարունակում է սադրիչ գործողություններն ու հայտարարությունները, մասնավորապես՝ Էգեյան ծովում տարածքային ջրերի և օդային տարածքի սահմանի վերաբերյալ։
Թուրքիան վերջին օրերին Հունաստանին բազմիցս մեղադրել է Էգեյան և Միջերկրական ծովերում միջազգային իրավական նորմերը խախտելու, Կիպրոսի հարցում, ինչպես նաև միգրանտների նկատմամբ «անմարդկային գործողությունների» մեջ։

Turkish Defense Minister Hulusi Akar said on Tuesday that his country adheres to international law in its relations with Greece and is in favor of resolving the problems between them through dialogue, NEWS.am reports.
According to Akar, Turkey is a million times right in the issues with Greece, however, the Greek side continues provocative actions and statements, in particular, on issues of the border of territorial waters and airspace in the Aegean Sea.
Turkey in recent days has repeatedly accused Greece of violating international legal norms in the Aegean and Mediterranean seas, the Cyprus issue, as well as inhuman actions against migrants.
A negative reaction in Ankara was also caused by the decision of Athens to cancel Turkey's invitation to participate in the NATO Tiger Meet exercises.
The maneuvers are to take place in Greece from 9 to 20 May. The invitation was withdrawn under the pretext of constant violations of Greek airspace by the Turkish Air Force.