Նախագահ Հարությունյանն Անվտանգության խորհրդի նիստ է հրավիրել
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ` մայիսի 12-ին կայացել է Անվտանգության խորհրդի հերթական նիստը:
Ի թիվս օրակարգային այլ հարցերի՝ երկրի ղեկավարն անդրադարձել է վերջին շրջանում հասարակական կարգի և ներքին անվտանգության դեմ ուղղված ոտնձգությունների, մասնավորապես՝ անսթափ վիճակում մեքենա վարելու հետևանքով տեղի ունեցող ողբերգական պատահարների և խուլիգանական դրդումներով հանցագործությունների թվի աճին` դրանք համարելով անընդունելի և անթույլատրելի:
«Մենք պետք է քայլեր ձեռնարկենք` միտված ներքին կարգուկանոնի պահպանմանը և այսօր որոշումներ կայացնենք: Եթե ոստիկանության աշխատակցի վրա կրակում են անսթափ վիճակում գտնվող վարորդից կարգ պահպանել պահանջելու պատճառով, նշանակում է` այդ կրակոցն ուղղված է եղել պետության դեմ»,- ասել է Նախագահը:
Արայիկ Հարությունյանի խոսքով՝ եթե արտաքին անվտանգության առումով կան հստակ արտաքին երաշխիքներ ու մեխանիզմներ, ապա ներքին կարգուկանոնի պահպանման պատասխանատվությունն ամբողջությամբ կրում են իշխանությունները: Այդ համատեքստում՝ երկրի ղեկավարն իրավապահ մարմինների պատասխանատուներին հանձնարարել է ծրագիր մշակել և խստացված ռեժիմով ստուգումներ իրականացնել` անհրաժեշտության դեպքում կիրառելով օրենքով նախատեսված պատասխանատվության բոլոր միջոցները:
Նախագահը մեկ անգամ ևս ընդգծել է, որ Արցախում օրենքի առջև արտոնյալներ չպետք է լինեն, իսկ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք խիստ օրինակելի աշխատանքային ու էթիկական վարք պետք է դրսևորեն:
«Մեր ամենամեծ առավելությունը պետք է լինի երկրի ներքին կարգապահությունը: Եթե խոսում ենք ժողովրդագրության աճի, սոցիալական ու զարգացման ծրագրերի մասին, ապա պետք է հետևողական լինենք նաև օրենքի գերակայության հարցում և ապահովենք բնակչության ներքին անվտանգությունը»,- ասել է նախագահ Հարությունյանը՝ հանձնարարելով համապատասխան մեխանիզմներով ավելի խստացնել դրսևորվող ապօրինի գործողությունների դեմ պայքարը:
Նիստում քննարկվել են նաև տեղահանված բնակչությանը տրվող բնակվարձերի և այլ սոցիալական ծրագրերի վերանայմանն առնչվող հարցեր: Նախագահ Հարությունյանն իր խոսքում ընդգծել է, որ պետք է պետական ծրագրերում հաշվի առնել նրանց կենսական շահերն ու իրական խնդիրները` որոշումները կայացնելով այդ համատեքստում:
Օրակարգի համաձայն՝ հատուկ ուշադրության են արժանացել ներքին և արտաքին մի շարք մարտահրավերների վերաբերող այլ խնդիրներ ևս:

Президент Арцаха провел заседание Совета безопасности
12 мая состоялось очередное заседание Совета безопасности под председательством президента Республики Арцах Араика Арутюняна.
Касаясь вопросов повестки заседания, глава государства особо отметил последние случаи нарушения общественного порядка и посягательств на внутреннюю безопасность, в частности, трагических происшествий по причине управления транспортным средством в нетрезвом состоянии, а также роста числа преступлений из хулиганских побуждений, назвав их недопустимыми и неприемлемыми.
"Мы должны принять меры для поддержания внутреннего правопорядка и сегодня принять соответствующие решения. Если стреляют в сотрудника Полиции по причине того, что он требует от водителя, находящегося в нетрезвом состоянии, придерживаться установленного порядка, это означает, что выстрел направлен против государства", - сказал президент.
По словам Араика Арутюняна, если в вопросе внешней безопасности есть четкие внешние гарантии и механизмы, то ответственность за поддержание внутреннего правопорядка лежит полностью на властях республики. В этом контексте глава государства поручил ответственным лицам правоохранительных органов разработать программу и провести строгие проверки с применением в случае необходимости всех мер ответственности, предусмотренных законом.
Президент вновь подчеркнул, что в Арцахе все равны перед законом, а высокопоставленные должностные лица должны придерживаться образцовых рабочих и этических правил поведения.
"Нашим самым большим преимуществом должна быть внутренняя дисциплина в стране. Если мы говорим о демографическом росте, социальных программах и программах развития, то мы должны быть последовательны также в соблюдении верховенства закона и обеспечении внутренней безопасности населения", - сказал президент Арутюнян, поручив ужесточить борьбу с противоправной деятельностью.
На заседании обсуждались также вопросы, касающиеся пересмотра квартплат, выдаваемых вынужденным переселенцам, и других социальных программ. Президент Арутюнян подчеркнул, что принимать решения по реализации государственных программ необходимо с учетом жизненных интересов переселенцев и имеющихся у них проблем.
В ходе заседания особое внимание было уделено также другим вопросам, касающимся внутренних и внешних вызовов.