Նախագահ Հարությունյանն Անվտանգության խորհրդի նիստ է հրավիրել
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ` մայիսի 12-ին կայացել է Անվտանգության խորհրդի հերթական նիստը:
Ի թիվս օրակարգային այլ հարցերի՝ երկրի ղեկավարն անդրադարձել է վերջին շրջանում հասարակական կարգի և ներքին անվտանգության դեմ ուղղված ոտնձգությունների, մասնավորապես՝ անսթափ վիճակում մեքենա վարելու հետևանքով տեղի ունեցող ողբերգական պատահարների և խուլիգանական դրդումներով հանցագործությունների թվի աճին` դրանք համարելով անընդունելի և անթույլատրելի:
«Մենք պետք է քայլեր ձեռնարկենք` միտված ներքին կարգուկանոնի պահպանմանը և այսօր որոշումներ կայացնենք: Եթե ոստիկանության աշխատակցի վրա կրակում են անսթափ վիճակում գտնվող վարորդից կարգ պահպանել պահանջելու պատճառով, նշանակում է` այդ կրակոցն ուղղված է եղել պետության դեմ»,- ասել է Նախագահը:
Արայիկ Հարությունյանի խոսքով՝ եթե արտաքին անվտանգության առումով կան հստակ արտաքին երաշխիքներ ու մեխանիզմներ, ապա ներքին կարգուկանոնի պահպանման պատասխանատվությունն ամբողջությամբ կրում են իշխանությունները: Այդ համատեքստում՝ երկրի ղեկավարն իրավապահ մարմինների պատասխանատուներին հանձնարարել է ծրագիր մշակել և խստացված ռեժիմով ստուգումներ իրականացնել` անհրաժեշտության դեպքում կիրառելով օրենքով նախատեսված պատասխանատվության բոլոր միջոցները:
Նախագահը մեկ անգամ ևս ընդգծել է, որ Արցախում օրենքի առջև արտոնյալներ չպետք է լինեն, իսկ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք խիստ օրինակելի աշխատանքային ու էթիկական վարք պետք է դրսևորեն:
«Մեր ամենամեծ առավելությունը պետք է լինի երկրի ներքին կարգապահությունը: Եթե խոսում ենք ժողովրդագրության աճի, սոցիալական ու զարգացման ծրագրերի մասին, ապա պետք է հետևողական լինենք նաև օրենքի գերակայության հարցում և ապահովենք բնակչության ներքին անվտանգությունը»,- ասել է նախագահ Հարությունյանը՝ հանձնարարելով համապատասխան մեխանիզմներով ավելի խստացնել դրսևորվող ապօրինի գործողությունների դեմ պայքարը:
Նիստում քննարկվել են նաև տեղահանված բնակչությանը տրվող բնակվարձերի և այլ սոցիալական ծրագրերի վերանայմանն առնչվող հարցեր: Նախագահ Հարությունյանն իր խոսքում ընդգծել է, որ պետք է պետական ծրագրերում հաշվի առնել նրանց կենսական շահերն ու իրական խնդիրները` որոշումները կայացնելով այդ համատեքստում:
Օրակարգի համաձայն՝ հատուկ ուշադրության են արժանացել ներքին և արտաքին մի շարք մարտահրավերների վերաբերող այլ խնդիրներ ևս:

On May 12, Artsakh Republic President Arayik Harutyunyan chaired a regular sitting of the Security Council.
Among other issues on the agenda, the Head of the State referred to the increase of cases of public order violation and encroachments against the internal security, in particular, tragic accidents due to driving while intoxicated, and hooligan-motivated crimes, considering them unacceptable and inadmissible.
"We must take steps to maintain internal law and order and make decisions today. If a police officer is shot for demanding order from a driver who is not sober, it means that the shot was aimed at the state," the President said.
According to Arayik Harutyunyan, there are clear guarantees and mechanisms in terms of external security, whereas maintaining internal discipline is under the full responsibility of the authorities. In this context, the Head of State instructed law enforcement officials to elaborate a plan and conduct rigorous inspections, using all measures of legal liability if needed.
The President once again highlighted that there should be no priveleged before the law in Artsakh, and high-ranking officials should show exemplary work and ethical behavior.
"Our greatest advantage should be the country's internal discipline. Speaking of the demographic growth, social and development programs, we should be consistent in maintaining the supremacy of law, and ensure the internal security of the population", President Harutyunyan noted instructing to intensify the fight against illegal activities through appropriate mechanisms.
Issues related to the rent payments of the displaced residents and reviewing other social programs were on the discussion agenda as well. President Harutyunyan underscored in his remarks that vital interests and real problems of the displaced should be taken into account in state programs, making decisions in that context.
According to the agenda, particular attention was paid to other issues related to a number of domestic and foreign challenges.