Արևմուտքը պատրաստ է զոհաբերել մնացած աշխարհը իր գլոբալ գերիշխանության համար. Պուտին
Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների գլոբալ հետեւանքների, այդ թվում՝ մի շարք պետություններում հնարավոր սովի մեղքը կրում են արեւմտյան երկրները, որոնք պատրաստ են զոհաբերել մնացած աշխարհը՝ հանուն իրենց գերակայության։ Այս մասին հինգշաբթի հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը՝ տնտեսական հարցերով հանդիպման ժամանակ, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
Նա ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ մի շարք պետություններ արդեն իսկ կանգնած են սովի վտանգի առաջ, և Ռուսաստանի Դաշնության դեմ պատժամիջոցների շարունակման դեպքում ԵՄ-ի համար անլուծելի հետևանքներ կարող են առաջանալ։
«Դրա մեղքն ամբողջությամբ ընկնում է արևմտյան երկրների վերնախավերի վրա, որոնք պատրաստ են զոհաբերել մնացած աշխարհն՝ իրենց գլոբալ գերիշխանությունը պահպանելու համար»,- հայտարարել է Պուտինը։
Պուտինի կարծիքով՝ Ռուսաստանի նկատմամբ «պատժամիջոցների մոլուցքի» քաղաքականության շարունակությունը Եվրամիության քաղաքացիներին և աշխարհի ամենաաղքատ երկրներին կկանգնեցնի ամենաբարդ և անշրջելի հետևանքների առջև:

West Ready to Sacrifice Rest of the World for Global Domination: Putin
The culpability for the global consequences of sanctions against Russia, including possible hunger in a number of countries, rests with Western countries who for the sake of their domination are ready to sacrifice the rest of the world, Russian President Vladimir Putin said at a meeting on economic issues on Thursday, TASS reports.
He noted that a number of countries are already encountering the threats of hunger and if the sanctions against Russia continue, the EU may also encounter consequences which would be difficult to reverse. "The blame for this entirely and completely rests with the elites of the Western countries who for the sake of preserving their global domination are ready to sacrifice the rest of the world," the Russian leader stated.
In turn, Russia is confidently coping with external challenges, he added, thanks both to the responsible macroeconomic policy of recent years and systemic solutions on bolstering the economic sovereignty and technological and food security.
"Our production companies are gradually filling in domestic market niches freed up after unscrupulous partners left, including basic goods, industrial and service equipment, construction and agricultural machinery," the Russian leader noted.